JSME BEZLEPKOVÍ!

Potraviny obsahující lepek jsou velmi nebezpečné pro osoby trpící nemocí zvanou Celiakální sprue - tzv. CELIAKIE. Jedná se o celosvětově se vyskytující hereditární autoimunní onemocnění dětí i dospělých, vyvolané nesnášenlivostí lepku (gluténu).

Víte, že kávové produkty z našich nápojových automatů jsou bezlepkové? Pokud spadáte do kategorie lidí, kteří si musí dávat pozor na potraviny obsahující lepek, pak vás určitě potěšíme!

 

Produkty z našich nápojových automatů LEPEK NEOBSAHUJÍ!*


Můžete si tedy dle libosti vychutnávat například tradiční espresso, horkou čokoládu, cappuccino nebo Latte macchiato.

 


*Výjimku tvoří pouze speciální produkt – cereální káva, která obsahuje obilnou kávovinu. Tuto kávu však naleznete jen na několika místech v ČR ve speciálních a řádně označených automatech.


V našich nápojových automatech používáme suroviny dodavatelů AG FOODS a NESTLÉ a na všechny směsi máme vystavené patřičné certifikáty o bezlepkovosti (viz. níže)

 

 KDO NEMŮŽE KONZUMOVAT PRODUKTY S OBSAHEM LEPKU?

Označení produktů, které neobsahují lepek

U nevelké části populace se projevuje nesnášenlivost lepku, tzv. CELIAKÁLNÍ SPRUE neboli CELIAKIE. Jedná se o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (neboli gluten). Lepek je bílkovinný komplex obsažený v povrchní části obilných zrn. Štěpné produkty lepku vyvolávají u geneticky vnímavých osob nepřiměřenou reakci imunitního systému s trvalou tvorbou autoprotilátek. Hlavním projevem jsou zánětlivé změny sliznice tenkého střeva s průjmy, chudokrevností, váhovým úbytkem a celkovou poruchou somatického i psychického vývoje.

 

Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, částečně geneticky determinována. V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, avšak při dodržování bezlepkové diety vymizí všechny její příznaky.Lepek je také jedním z potenciálních alergenů. V případě celiakie a mnohdy také u osob alergických na lepek je třeba dodržovat bezlepkovou dietu. 


Pokud není lepek z potravy trvale a úplně vyloučen, dochází v průběhu doby k vyčerpání imunitního systému, onemocnění postihuje další orgány se vznikem přidružených autoimunitních chorob a četných komplikací, z nichž většina je život ohrožující.

 

Certifikát o bezlepkovosti Certifikát o bezlepkovosti