Opel handy cyklo maraton

Extrémně náročný závod, který propojuje svět zdravých a handicapovaných. Velká porce kilometrů, jízda non-stop ve dne v noci, nemilosrdné počasí, žádný odpočinek… Takový je OPEL HANDY CYKLO MARATON. Do letošního ročníku zasáhl i osmičlenný tým společnosti Delikomat.  

Opel handy cyklo maraton - Delikomat Cyklo Team

Společnost DELIKOMAT, s.r.o. od roku 2004 pomáhá potřebným prostřednictvím vlastního projektu RADOST PRO RADOST. Na tomto projektu se dobrovolně podílejí finančně i zaměstnanci firmy. Pravidlelně mezi sebou pořádáme různé charitativní tomboly, sbírky a aukce. Společně tak podporujeme zdravé i nemocné, malé nebo i ty dříve narozené. Také spolupracujeme s několika občanskými sdruženími nebo organizacemi, které rovněž pomáhají... Naše pomoc byla ve většině případů finančního charakteru, darování dobrot a sladkostí ze skladových zásob nebo dobrovolnické sbírky např. pro lidi bez domova. Až do letošního roku. Letos jsme naše pomáhání rozšířili o další úroveň - společnými silami jsme složili tým, do něj zařadili neznámého handicapovaného klučinu a všichni vyrazili do extrémního závodu poprat se se všemi nástrahami. Na dobrý účel jsme věnovali svůj čas, svoje síly, energii, odhodlání a zejména touhu vyzkoušet něco zcela nového a netradičního... Doma nám fandil náš patron Boris, který je 3 roky po úrazu a upoután na invalidní vozík. Nutno říci, že náš tým se poprvé celý sešel až den před startem. Předtím probíhala komunikace přes emaily a telefony... Ale zvládli jsme to! I když jsme se dopustili mnoha nováčkovských chyb a omylů, jsme na sebe hrdí. 

 

Také se nám podařilo naplnit myšlenku organizátora závodu o integraci handicapovaných lidí (kteří jsou čerstvě po úrazu) zpět do společnosti. Život na vozíku totiž není konečná a skýtá mnoho nových možností a příležitostí jak žít. V roce 2014 měl tým Desafío za svého patrona Pavla Brože. Ten byl druhý rok po úrazu, rehabilitoval a přemýšlel, co bude dál. Nezalekl se překážky, kteru mu osud hodil pod nohy a šel do toho po hlavě ;) Rok na to už stál na startu ve vypůjčeném handbike. Stal se členem Delikomat CYKLO teamu a se svojí sestrou Hankou s námi absolvovali Opel Handy Cyklo Maraton 2015! A o tom to je ;) 

 

opel_handy_cyklo_maraton_2015_422_01

Limit 111 hodin nám začal běžet přesně v úterý 28.7.2015 ve 12:26 hodin. V ten moment se ozval startovní výstřel a my se z Václavského náměstí v Praze vydali na trasu dlouhou 2.222 km přes Česko a Slovensko. Do Košic a zase zpět. Non stop a na kolech!

 

První z celkových 26 povinných průjezdních bodů nás čekal v pražském Centru Paraple. Dál cesta pokračovala směrem na Liberec do Jedličkova ústavu. Pak ještě zastávka v Krajské nemocnici a šlo se na první časovku. Ty nás na trati čekaly celkem tři – Liberecká, Dlouhé stráně a Ostravská. Časovku absolvovali ve štafetě vždy 4 závodníci, přičemž první etapu musel absolvovat handicapovaný člen týmu.  Liberecká časovka měřila 8,9 km a za zajetí nejlepšího času, obdržely vítězné týmy vždy bonus ve formě odečtu 60, 40 resp. 20 minut z výsledného času celého závodu.

 

Časovka Dlouhé stráněJánské Lázně, Rehabilitační ústav Hostinné, Integrační centrum Kosatec v Pardubicích…… Kilometry v kolech našich cyklistů rychle nabíhají… Před námi je nejtěžší časovka – Vrchařská prémie Dlouhé stráně. Nekonečné stoupání z rekreačního střediska Kouty až na vrchol k vodní elektrárně. Na trasu dlouhou 14,8 km jsme se vydali v brzkých ranních hodinách a nekompromisně prověřila fyzickou přípravu našich „závodniček“….

 

Opava, Ostrava a další časovka. Start i cíl je na Prokešově náměstí v Ostravě. Jede se 13 km centrem města, za plného provozu a s policejním doprovodem. Prozatím poslední zastávka v ČR. V podvečerních hodinách překračujeme hranice na Slovensko a naší nejbližší zastávkou je Žilina. Následují Levoča, otočka v Košicích a nabíráme opět směr na západ ;) Kováčová, Šúrovce, Piešťany

 

Za hranicemi přichází na řadu pekelná noční jízda Pavla Brože na handbiku, končící až v Kunovicích. Krátká zastávka na našem středisku v Uherském Hradišti a ještě za tmy se karavana přesouvá do Jihlavy. Cyklisté pokračují do dalšího průjezdního bodu. Číslo 20 má v seznamu Spinální jednotka ve FN Brno. Kladruby, České Budějovice, Mariánské Lázně, Teplice…

 

V sobotu 1.8.2015 v 6:36 hodin projel Delikomat CYKLO team cílem!

Trasu dlouhou 2.222 km zdolal osmičlenný tým na kolech za

90 hodin a 10 minut.


Po odečtu bonusových minut za jízdu handbikera je náš oficiální čas 90 hodin a 7minut a tím jsme si vyzávodili 19. MÍSTO z celkových 28 týmů v naší kategorii. Na nováčka dobrý ;

 

 

DELIKOMAT CYKLO TEAM VYRAZIL NA TRAŤ V TOMTO SLOŽENÍ


ZÁVODNÍCI

Delikomat Cyklo team - Pavel Brož Delikomat Cyklo team - Michal Balák Delikomat Cyklo team - Vláďa Hejda Delikomat Cyklo team - Tomáš Mochnij
Delikomat Cyklo team - Zdenka Novotná Delikomat Cyklo team - Jirka Pačes Delikomat Cyklo team - Roman Skála Delikomat Cyklo team - Martina Štočková

       

REALIZAČNÍ TÝM

Delikomat Cyklo team - Libor Bohuslávek Delikomat Cyklo team - Hanka Brožová Delikomat Cyklo team - Radek Hečko Delikomat Cyklo team - Libor Poslušný
Delikomat Cyklo team - Alexandr Salakov Delikomat Cyklo team - Veronika Šťastná Delikomat Cyklo team - Pavel Wurdák Delikomat Cyklo team

 

PATRON TÝMU

Každý tým je současně patronem jednoho člověka s postižením pohybového aparátu, který je krátce po úrazu či nemoci, nebo člověka, který právě pro úraz nebo nemoc hledá či potřebuje motivaci k návratu do aktivního života. Svou účastí v závodu získá tým pro svého patrona zážitkový víkend. Ten je zaměřen na sportovní a společenské aktivity s důrazem na motivaci a pozitivní pohled na život s handicapem a je velmi přínosný pro handicapované, ale také nehandicapované osoby ve smyslu vzájemného porozumění a spolupráce v dalším životě.

DELIKOMAT CYKLO TEAM je patronem sedmnáctiletého Borise z Habrovan na Vyškovsku. Ten je od 13 let vinou nešťastné náhody upoután na invalidní vozík. Letos nás bude Boris na dálku sledovat a držet palce a kdo ví… třeba do ročníku 2016 naskočí jako závodník! Toto krásné šíření hlavní myšlenky závodu o integraci a nalezení motivace se podařil v loňském roce vítěznému týmu Desafío. Jejich patronem byl vozíčkář Pavel. Letos Pavel nehodlá závodu jen tak nečinně přihlížet a jede v tom s námi! Pavel je náš černý kůň na handbiku a člen Delikomat cyklo teamu.   

 

PŘÍBĚH BORISE

Boris Trávníček - patron Delikomat cyklo teamuJmenuji se Boris Trávníček a mám 17 roků. V roce 2011 se mi stal úraz, po kterém jsem zůstal na invalidním vozíku. Před úrazem jsem hrával od svých šesti let fotbal, kterému jsem věnoval celý svůj volný čas 7 dní v týdnu. Tréninky jsem míval 4x týdně o víkendu zápas a zbylé dny jsem chodil ještě s tátou trénovat. Dotáhl jsem to až do druhé nejvyšší žákovské soutěže, kde jsem hrál za Vyškov. Měl jsem nabídky i z brněnských týmů, ale bohužel přišel úraz. Stalo se to na školní exkurzi na židovském hřbitově, když jsme čekali na pana učitele na jeho výklad o historii hřbitova, lezl spolužák po stromě a skopnul na mě více jak 500kg náhrobek. Přežil jsem jen díky rychlému zásahu doktorů. Šest dní jsem ležel v umělém spánku, přišel jsem o žlučník, část ledviny… Měl jsem natržená játra a bohužel zlomeniny obratlů i páteřních výběžků, což mělo za následek ochrnutí od pasu dolů. Po devíti měsících strávených v nemocnici a rehabilitačním ústavě jsem se vrátil domů a s tátou jsme hledali nějaký sport, který bych mohl se svým handicapem provozovat. Momentálně už tři roky hraji stolní tenis vozíčkářů, kde se účastním turnajů ČP. Mým cílem je prozatím se dostat na světovém žebříčku do 15 místa, které zaručuje účast na paraolympiádě, ale v budoucnu chci být hráčem číslo jedna ve své kategorii. Mé cíle jsou vysoké, ale tak jak jsem se věnoval fotbalu, tak se i teď věnuji stolnímu tenisu a věřím, že to vyjde….

Borisovi držíme palce při plnění jeho snu a moc si přejeme, aby byl motivací pro další mladé handicapované kluky a holky.

     

O ZÁVODĚ

OPEL HANDY CYKLO MARATON je zásadním sportovním projektem na integraci handicapovaných a nehandicapovaných lidí v jeden fungující tým. Autorem projektu a ředitelem závodu je vozíčkář Heřman Volf, předseda Cesta za snem, o.s. Nadšený handbike cyklista se před třemi roky inspiroval nejtěžším cyklistickým závodem světa, Americkým RAAM, a vytvořil Evropskou verzi, kde však v první řadě nejde o dosažení co nejlepšího výsledného času, ale o myšlenku vzájemné solidarity mezi skupinou handicapovaných a většinovou společností.

První OHCM odstartoval v roce 2013 a do dnešní doby ovlivnil myšlení tisíců lidí. Projekt handy maratonu na kolech je otevřen všem, kdo mají chuť zažít něco jedinečného. Účastní se jej hobby cyklisté, amatérští sportovci a nadšenci, party kamarádů, týmy komerčních firem, rehabilitačních ústavů, spinálních jednotek, škol nebo týmy reprezentující města či neziskové organizace.

OHCM 2015 je postaven jako štafeta osmi, čtyř nebo dvou členných týmů, kdy jednotliví členové týmu se na silnici střídají v jízdě non-stop. Ideální trasa je stanovena na 2222 km a časový limit pro její ujetí je 111 hodin. Všechny týmy musí projet pětadvacet kontrolních bodů, jež tvoří rehabilitační ústavy, spinální jednotky a speciální centra. Trasu si však každý tým určuje sám, stejně jako taktiku střídání, produkci týmu, zásobování, stravu, odpočinek. Pouze 50% úspěchu tak tkví v dobré kondici a nasazení, zbývajících 50% závisí na taktice, navigaci a týmové spolupráci.

 

Zkrátka měli jsme limit 111 hodin, abychom na kolech projeli těmito místy … Výběr trasy byl na nás… 

OHCM - Mapa prujezdnich bodu 

 

 

CHCI VĚDĚT JEŠTĚ VÍCE…

Vše o závodu

Profil "Delikomat CYKLO team" na facebooku

Reportáž před závodem na ČT Sport

Dokument Opel Handy Cyklo maraton 2014

 

 

CHCI TAKÉ POMOCI

Stáhněte si aplikaci EPP (Energie pomocí pohybu) zdarma do mobilu a vyražte na kolo nebo běhat. Mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem je nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem určovat, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ finančně podpořit. Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůze, běh, jízda na kole, lyžování, ale třeba i interiérové aktivity typu běh na běžícím pásu) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou. Aktuální a již úspěšně podpořené projekty včetně cílových částek a stavu bodů lze sledovat na www.pomahejpohybem.cz nebo na www.nadacecez.cz.                  

 

Birell brány pomáhají - každý tým musel mít ve svých řadách handicapovaného závodníka. Většina z nich absolvovala závod na handbiku. Ne každý však má možnost mít toto speciálně upravené a velmi nákladné kolo. V současnosti probíhá projekt s názvem BIRELL BRÁNA, do kterého se může zapojit každý z vás a průjezdem touto bránou přispět na nákup handbiku pro vybrané zájemce. Pomáhejte s námi! V projektu je zařazen i Pavel Brož, který reprezentoval Delikomat na vypůjčeném kole. Již brzy by tak díky nám všem mohl začít trénovat na svém handbiku a ladit formu na příští ročník OHCM! Více na www.vpohybu.cz.


 

 

BEZ VÁS BY TO NEŠLO

Děkujeme DELIKOMATe za podporu našeho týmu a možnost být při tom a reprezentovat

Děkujeme KOLEGOVÉ, že za nás vezmete týdenní směnu :)

Děkujeme LUĎO BENADO, že jsi nás do toho vtáhl

Děkujeme CYKLOPOINTe za super pomoc se vším kolem kol,vybavením a stravou pro závodníky

Děkujeme MERIDO za zapůjčení závodniček!

Děkujeme CARGO STELLAR, že budeme moci hlavu složit v zapůjčeném obytném vozidle

 

delikomat_logo_bily_podklad__kopie_1576 cyklopoint_895 merida__kopie_500 cargo_stellar2_140