SLAVÍME 100 LET

U příležitost oslav 100 let české státnosti jsme se rozhodli vydat speciální edici kelímků...

 

 


Tímto počinem vzdáváme hold a vyjadřujeme úctu a poděkování. Jsme hrdí na naše rodáky, patrioty a osobnosti veřejného života, kteří proslavili naši malou zem ve velkém světě...

  

Slavíme 100 let

 

 

ERICH ROUČKA (1888 – 1986) – badatel, vynálezce a průmyslník, přezdívaný jako „moravský Edison“. Držitel několika stovek patentů a vynálezů. Jako první sestrojil funkční model srdce a krevního oběhu, na který mu byl v roce 1950 udělen patent. 

 

JOSEF JAROSLAV BERAN (1888 – 1969) – katolický duchovní, teolog, arcibiskup pražský, primas český a v roce 1965 byl Papežem Pavlem VI. jmenován kardinálem. Za své pevné názory, odmítání komunistického režimu a neochotu mlčet o věcech veřejných byl dlouhá léta stíhán, vězněn a nakonec donucen opustit svůj domov. Umírá v Římě avšak režim zakázal převoz těla do vlasti. Jeho ostatky byly uloženy po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra ve Vatikánu. Stal se tak prvním a zatím jediným Čechem, kterému se této pocty dostalo. Neústupnost, kterou ve svém boji za svobodu projevil, mu vynesla úctu celého svobodného světa. Teprve v roce 2018 se jeho ostatky vrací domů a Josef Beran je pochován v katedrále sv. Víta v Praze.


JAROSLAV HEYROVSKÝ (1890 – 1967) – fyzikální chemik, objevitel a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959

 

JOSEF SKUPA (1892 – 1957) – loutkoherec a zakladatel divadla Spejbla a Hurvínka. V roce 1919 si od loutkáře KARLA NOSKA nechal vyrobit podivného ušatého panáka. Dostal jméno SPEJBL a nejčastěji vystupoval s Kašpárkem. O sedm let později spatřil světlo světa i jeho vykutálený synek HURVÍNEK

 

JAROSLAV SEIFERT (1901 – 1986) - český básník, spisovatel, novinář, překladatel a celkově významný představitel literatury 20. století. Patřil mezi členy hnutí Devětsil, stál na počátku českého uměleckého směru poetismu. Je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu (1984).


KAREL ZEMAN (1910 – 1989) – český filmový režisér, výtvarník, loutkář, animátor a reklamní grafik. Přední představitel animovaného a trikového filmu. Natočil řadu světově vysoce ceněných celovečerních hraných filmů s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou

 

JIŘÍ TRNKA (1912 – 1969) – výtvarník, ilustrátor, spisovatel, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů. Byl jedním ze zakladatelů našeho loutkářství i loutkového filmu a proslavil ho jako jeden z mála po celém světě. Úzce dlouhá léta spolupracoval s loutkařem Josefem Skupou nebo například Janem Werichem. Mezi jeho nejznámější ilustrace patří například knihy Míša kulička nebo Broučci; animované snímky Bajaja, Staré pověsti České nebo Dva mrazíci. Navrhl kostýmy např. pro filmy Císařův pekař a Pekařův císař, Jan Hus nebo Čapkovy povídky. Již za života získal nespočet tuzemských i významných mezinárodních ocenění a právem byl nazýván „Walt Disney Východu“.

 

CESTOVATELÉ MIROSLAV ZIKMUND (*1919) A JIŘÍ HANZELKA (1920 – 2003) v roce 1947 společně nasedli do Tatry 87 a vyrazili do Afriky. Jejich následné výpravy po světě se staly legendární. Nejslavnější čeští dobrodruzi a cestovatelé budí respekt a obdiv i po 70 letech od první výpravy.

 

FRANTIŠEK, OTAKAR FRANTIŠEK, PŘEMYSL OTAKAR a JAN BAPTISTA ŠPIDLENOVÉ – čtyři generace světově uznávané rodiny výrobců viol a houslí. Přemysl Otakar Špidlen (1920 – 2010) byl jednou z nejvýraznějších osobností českého houslařského umění a jako jeden z mála mistrů houslařů poodhalil tajemství věhlasných „stradivárek“.  

 

OLBRAM ZOUBEK (1926 – 2017) – český sochař, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Jeden z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století. V roce 2015 byl oceněn titulem Rytíř české kultury udělované Ministerstvem kultury ČR.

 

OLGA HRUBÁ (*1927) – aktivistka a bojovnice za lidská práva. V roce 1988 získala vyznamenání za celoživotní zásluhy o lidská práva od prezidenta USA Ronalda Reagana.

 

MILAN KUNDERA (*1929) -  prozaik, básník, esejista, překladatel a dramatik. Je světově nejúspěšnějším a nejpřekládanějším autorem českého původu. 

 

VLADIMÍR PRECLÍK (1929 – 2008) – sochař, malíř a řezbář. V roce 1967 byl vybrán mezinárodní jury mezi 50 největších sochařů světa. V témže roce byl jeho více než čtyřmetrový dřevěný "Strom života" vystaven mezi uměleckými díly na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu, kde se vedle sebe ocitlo jméno Preclík a Picasso. Je zastoupen ve všech krajských galeriích v ČR i ve významných muzeích v zahraničí.

 

MILOŠ FORMAN (1932 – 2018) režisér, scénárista a herec. Tvůrce děl ověnčených celkem třinácti Oskary a držitel mnoha dalších světových filmových ocenění. Jeho filmy patří do zlatého fondu české kinematografie. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých i světových filmových režisérů.

 

JAN SAUDEK (*1935) – fotograf, který se svým typickým a nezaměnitelným rukopisem zařadil mezi přední světové fotografy. Tématem jeho děl jsou většinou ženy, lidské tělo a vztahy ženy a muže. Je rytířem Řádu čestné legie a bratrem malíře a kreslíře Káji Saudka.

 

KÁJA SAUDEK (1935 - 2015) – malíř a kreslíř komiksů. Jeho specifické výtvarné dílo doplnilo také několik filmů a ilustroval řadu knih a časopisů.

 

VÁCLAV HAVEL (1936 – 2011)- Dramatik, spisovatel, komunistický vězeň a prezident. Pro svět byl symbolem pádu železné opony a demokratický změn v Evropě. 

 

MARIE JANA KÖRBELOVÁ (*1937 v Praze) se jako první žena na světě stala v roce 1997 ministryní zahraničních věcí Spojených států amerických. Světu známá pod jménem Madeleine Albright se o svém českém židovském původu dozvěděla až ve svých 40 letech…

 

JIŘÍ MENZEL (*1938) – filmový a divadelní režisér, herec a spisovatel. Hned za svůj první celovečerní film Ostře sledované vlaky získal Oscara a i další jeho snímky mu vynesly různá tuzemská i mezinárodní ocenění. V sedmdesátých letech se mihl i v souboru Divadla Járy Cimrmana, je zahraničním členem Americké filmové akademie a nositelem vysokého francouzského uměleckého titulu Chevalier des Arts et Lettres.

 

 

ČESKOSLOVENŠTÍ LETCI ve službách Royal Air Force (RAF) za 2. světové války (1939 – 1945). U RAF sloužilo na 2500 našich hrdinů, z nichž se 511 domů už nevrátilo. Nelze zapomínat ani na československé ženy, kterých ve WAAF (ženských dobrovolných leteckých silách) sloužilo více než 160.

 

ELIŠKA HAŠKOVÁ COOLIDGE (*1941) – pražská rodačka, která svoji kariéru započala v roce 1963 v Bílém domě, kde o rok později založila a vedla Kancelář prezidentských zpráv. Pracovala jako zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů.

 

JARMILA JANČAŘÍKOVÁ (*1942)-  česká vědkyně a světově proslulá odbornice na krystalografii. Její metoda umožnila automatizaci při výrobě nových léků na rakovinu, včetně prvních léků na léčení AIDS.

 

BOŘEK ŠÍPEK (1949 – 2016) byl český výtvarník, architekt a designér. Známý je zejména svou tvorbou skleněných uměleckých předmětů a nábytku. Působil i na pozici hlavního architekta správy Pražského hradu, kde pracoval na obnově hradních interiérů.


 

RADOVAN NOVÁK – český sportovní komisař, člen světové rady automobilové federace, 25 let sportovní komisař FIA, s právem dohlížen i na MS F1

 

BOHUMÍR JANSKÝ (*1951) – hydrolog a geograf, který objevil a určil pramen největší řeky na světě – Amazonky 

 

PETR HORÁČEK (*1967) - výtvarník a autor dětských knih je co do množství prodaných knížek a počtu jazyků, do nichž byly přeloženy, jedním z nejúspěšnějších českých autorů všech dob. Horáčkovy knížky vydávají hojně v Americe, Německu, Francii a Británii, byly přeloženy i do takových jazyků, jako je vlámština, japonština, čínština či korejština.

 

BOHDAN POMAHAČ (*1971) - český plastický chirurg a jeden z nejslavnějších lékařů planety. Jako třetí na světě a první ve Spojených státech provedl celkovou transplantaci obličeje. Stojí v čele popáleninového a traumatologického centra bostonské Brigham and Women’s Hospital a vede prestižní transplantační výzkum. 

 

DARINA KLIMENTOVÁ (*1971) je jedna z nejúspěšnějších českých balerín, které se prosadili v zahraničí. Až donedávna působila jako první sólistka Anglického národního baletu. Svou profesní kariéru ukončila v červnu 2017.  

 

MILAN REINDL – vášnivý modelář, designér a jediný Čech, který navrhuje modely pro stavebnici LEGO, oblíbenou to zábavu milionů dětí po celém světě 

 

 

SPORTOVCI A REPREZENTANTI:

LADISLAV VÁCHA (1899 - 1943) – gymnasta – držitel 5 olympijských medailí a 6 medailí z Mistrovství světa ve sportovní gymnastice


ELIŠKA JUNKOVÁ (1900 – 1994) – automobilová závodnice a svého času nejrychlejší žena světa a jako jediná žena v historii Grand Prix se dokázala vyrovnat nejlepším jezdcům této soutěže


JAN BRZÁK (1912 – 1988) - rychlostní kanoista a vodní slalomář, kanoista závodící v kategoriích C1 a C2 – držitel tří olympijských medailí


EMIL ZÁTOPEK (1922 - 2000) – atlet - držitel 5 olympijských medailí - čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu, držitel čtyř medailí z Mistrovství Evropy a dvanácti medailí z Mistrovství ČSSR. Stal se prvním člověkem na světě, který uběhl trať 10 km pod 29 minut a trať 20 km pod jednu hodinu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích. Jde o jednoho z největších atletů všech dob.


JOSEF MASOPUST (1931 – 2015) – fotbalista a trenér - jeden z nejlepších fotbalistů naší historie. V roce 1962 obdržel cenu Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy. V roce 2000 ho odborníci zvolili Českým fotbalistou století


EVA BOSÁKOVÁ (1931 - 1991) – gymnastka - držitelka 4 olympijských medailí a 8 medailí z Mistrovství světa ve sportovní gymnastice


VĚRA ČÁSLAVSKÁ (1942 - 2016) – sportovní gymnastka – držitelka 11 olympijských medailí - sedminásobná olympijská vítězka, čtyřnásobná mistryně světa, jedenáctinásobná mistryně Evropy a čtyřnásobná Sportovkyně roku Československa. Je jednou ze dvou gymnastek historie, kterým se podařilo získat zlaté medaile ve víceboji na dvou po sobě jdoucích olympijských hrách.


IVAN LENDL (*1960) - tenista - je nejlepším českým mužským tenistou historie


RADEK JAROŠ (*1964)- horolezec - je prvním Čechem, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku


JAN ŽELEZNÝ (*1966) - atlet / oštěpař – držitel 4 olympijských medailí – trojnásobný olympijský vítěz, držitel šesti medailí z Mistrovství světa, dvou z Mistrovství Evropy a čtyřnásobný vítěz Mistrovství ČSSR (ČR) v atletice. Tento několikanásobný rekordman a držitel současného světového rekordu v hodu oštěpem z roku 1996 je považován za nejlepšího oštěpaře všech dob. Jan Železný byl vyhlášen Atletem světa (2000), Atletem Evropy (1996, 2000) a českým Sportovcem roku (1993, 1995, 2000, 2001). Jako jediný třikrát přehodil 95 metrů, což se zatím od změny těžiště oštěpu nikomu jinému nepovedlo.


JAROMÍR JÁGR (*1972) – hokejový útočník - je celosvětově respektovanou a uznávanou osobností v oblasti sportu a řadí se mezi nejlepší hokejové hráče všech dob

 

 

 


NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ OLYMPIJŠTÍ REPREZENTANTI 

(,kteří si z individuálních sportů přivezli dvě a více zlatých medailí)

 

VĚRA ČÁSLAVSKÁ (1942 – 2016) – sportovní gymnastika (prostná, bradla, přeskok, víceboj, kladina) – držitelka 8 individuálních medailí z OH (7x zlato) 

EMIL ZÁTOPEK (1922 – 2000) – atletika (běh na 5km, 10km a maraton) - držitel 5 individuálních medailí z OH (4x zlato) 

MARTINA SÁBLÍKOVÁ (*1987) – rychlobruslení - držitelka 6 individuálních medailí z OH (3x zlato) 

JAN ŽELEZNÝ (*1966) – atletika (hod oštěpem) - držitel 4 individuálních medailí z OH (3x zlato) 

BARBORA ŠPOTÁKOVÁ (*1981) – atletika (hod oštěpem) - držitelka 3 individuálních medailí z OH (2x zlato) 

JOSEF HOLEČEK (1921 – 2005) – rychlostní kanoistika - držitel 2 individuálních medailí z OH (2x zlato)

ŠTĚPÁNKA HILGERTOVÁ (*1968) – vodní slalom - držitelka 2 individuálních medailí z OH (2x zlato)

MARTIN DOKTOR (*1974) – rychlostní kanoistika - držitel 2 individuálních medailí z OH (2x zlato) 

ESTER LEDECKÁ (*1995) – snowboarding/lyžování (super G, paralelní slalom, paralelní obří slalom) - držitelka 2 individuálních medailí z OH (2x zlato) ZLATÉ OLYMPIJSKÉ „ČESKÉ“ TÝMY

 

OH 1936 Berlín - družstvo mužů – rychlostní kanoistika (C2 10 000m)

OH 1936 Berlín a 1948 Londýn – družstvo mužů – rychlostní kanoistika (C2 1000m)

OH 1948 Londýn – družstvo žen - sportovní gymnastika

OH 1952 Helsinky – družstvo mužů – veslování, čtyřka s kormidelníkem

OH 1960 Řím – družstvo mužů – veslování, dvojskif

OH 1980 Moskva – fotbal

OH 1998 Nagano – lední hokej

Gratulujeme vítězům a děkujeme všem sportovcům, kteří hájili naše barvy!

PCHJONGČCHANG 2018MADE IN CZECHOSLOVAKIA

 

SILON a SILONKY – polyamidové vlákno. Historie silonu se začala psát ve zlínské laboratoři firmy Baťa, kde vynálezce Otto Wichterle v roce 1940 vypracoval výrobní postup k přípravě kaprolaktamu, základní sloučeniny k výrobě polyamidu 6. V roce 1941 pak byla na pokusném zařízení vyrobena první příze, ze které se zhotovily vzorky ponožek a punčoch…

 

KONTAKTNÍ ČOČKA - je moderní optická zdravotní pomůcka určená k nasazení přímo na oční rohovku. Slouží především ke korekci optických vad zraku. V letech 1952-1955 v Československu pracovali na vývoji vhodných polymerů Otto Wichterle a Drahoslav Lím. V 60. letech následně Wichterle a Lím zavedli techniku výroby kontaktních čoček odstředivým litím. Tento výrobní postup výrazně snížil výrobní náklady na kontaktní čočky a umožnil jejich masové rozšíření…

 

SEMTEX - je víceúčelová plastická trhavina. Byl vyvinut v 50. letech 20. století v Československu ve VCHZ Synthesia (dnes Explosia), která jej začala vyrábět v 60. letech... 

 

REMOSKA –  je malá elektrická přenosná trouba s ohřevem shora. Její hlavní částí je víko se zabudovaným elektrickým odporovým topným drátem, se zaskleným kruhovým okénkem a otvory pro únik páry. Remosku vytvořil počátkem padesátých let Oldřich Homuta, který prototyp dále vylepšoval se svými spolupracovníky. První remoska tak nesla označení HUT (Homuta, Uher, Tyburec). Malá Homutova dílna byla znárodněna a připojena k podniku místního hospodářství REMOS (= revize, elektro, montáže, opravy, servis)...


 

JAWA - Nejstarší firma, která se v Česku zabývá výrobou motocyklů (od roku 1929), je také ta nejznámější. Modely jako Jawa 250 nebo 350 patří k legendám našich silnic. Tyto klasiky jsou dodnes velmi populární na vesnicích. Velkou zajímavostí je, že se motocykly firmy montují i v Havaně na Kubě! Jméno firmy vzniklo složením jména zakladatele Františka Janečka, který zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer.


 

PRIM – v závodě firmy Chronotechna v Novém Městě nad Metují vznikl v roce 1954 první prototyp náramkových hodinek. Tehdy ještě pod označením Spartak. Značka PRIM byla zapsána v roce 1956 a od roku 1957 začala probíhat sériová výroba věhlasných českých (československých) hodinek. Tradiční ruční práci českých hodinářů dodnes obdivují zákazníci po celém světě.  POCHOUTKY A SPECIALITY

 

ČESKÉ PIVO a pivovarnictví má dlouholetou tradici a patří mezi nejznámější piva ve světě. Nejstarší doloženou českou tradici vaření piva má Břevnovský klášter, který byl založen roku 993.


 

ŽATECKÝ CHMEL – pěstování chmele má v ČR tisíciletou tradici. První oficiální patent o úředním pečetění chmele a vydávání listin zaručující jedinečný původ chmele, vydala Marie Terezie v roce 1769. V roce 2007 bylo označení ŽATECKÝ CHMEL  zapsáno do Rejstříku chráněných označení původu a chráněných zeměpisných označení. V rámci Evropské Unie se jedná o první udělené označení týkající se chmele a o jedno z prvních označení udělené českému zemědělskému nebo potravinářskému výrobku.


 

OLOMOUCKÉ TVARŮŽKY – specifická Loštická pochoutka vyrobena z netučného kyselého tvarohu. Mají zcela ojedinělou pikantní chuť, typickou vůni, povrch se zlatožlutým mazem a soudržnou poloměkkou až měkkou konzistencí s patrným světlejším jádrem. Tvar má zpravidla podobu kotoučků, kroužků, tyčinek, nebo nepravidelných kousků. Buď je (jako my) milujete, nebo je nemůžete ani cítit ….


 

PARDUBICKÝ PERNÍK - sladké pečivo tmavě hnědé barvy, jehož původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. Právě pepř dal vzniknout názvu perník, původně peprník. Vzhledem k ceně koření byl perník v dávných dobách velkým luxusem. V Česku je nejznámější právě ten pardubický a nedaleko města naleznete i celou perníkovou chaloupku…


 

ČESKÉ BUCHTY – zná je každý Honza a umí každá pohádková babička. Kostečky z kynutého těsta plněné tvarohem, mákem, marmeládou nebo povidly.


 

SVÍČKOVÁ SE ŠESTI – jednoznačně nejtypičtější pokrm české kuchyně, který musí ochutnat každý turista a ve většině případů nechybí tato dobrota ani na svatební tabuli. Hovězí pečeně, podávaná se smetanovou omáčkou z kořenové zeleniny a s houskovým knedlíkem, dochucena brusinkovou marmeládou, citronem a šlehačkou. Co domácnost, to unikátní rodinný recept.


 

VALAŠSKÝ FRGÁL – velký sladký koláč, který od EU získal v roce 2013 svoji vlastní ochrannou známku. Ten pravý se peče na Valašsku, je z kynutého těsta, má průměr 30 až 32cm, obsahuje pouze jednodruhovou náplň - hruškovou, tvarohovou nebo makovou a je posypán drobenkou. Mňam!

 

ŠTRAMBERSKÉ UŠI – cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, který se tradičně peče ve městě Štramberk. Jako první český potravinářský výrobek se dočkaly „ochrany zeměpisného označení“, kterou garantuje Evropská unie. Podle tamní legendy se původ cukrovinky váže k mongolskému tažení v roce 1241, kdy si nepřátelské vojsko rozložilo tábor na úpatí blízkého kopce Kotouč. Podle pověsti místní obyvatelé po noční bouři prokopali hráz rybníka a ležení vytopili. Když voda opadla, našli prý na místě vaky s nasolenými lidskými uchy, které Mongolové utínali křesťanům a posílali svému chánovi. Údajně na památku této události se ve městě v předvečer svátku Nanebevstoupení Páně každoročně peče cukroví slazené medem a ochucené tajnou směsí koření.

 

 

BECHEROVKA - tradiční český bylinný likér z Karlových Varů, vyráběný stále stejným způsobe. Obsahuje více než dvacet druhů bylin a koření a nenaleznete zde žádné chemické přísady. Výrobní receptura je tajná a znají ji jen 2 lidé. Traduje se, že se neobjednávají všechny suroviny naráz a že jsou navíc odebírány i některé druhy bylin a koření, které do likéru vůbec nepatří.S přispěním hlavního zdroje Wikipedie


 A další budou následovat ;) ........

 

 

 

 

Tvořte s námi tento seznam výjimečných lidí, sportovců, vynálezců a dalších osobností. Nezapomínáme ani na slavné vynálezy, postavičky, události či typicky české pokrmy, pro které nás obdivuje svět - jako je třeba Krteček nebo české pivo ;)  Pište nám na info@delikomat.cz 

100_vyroci_vzniku_1_1366Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat
Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat Kelimek 100 let Ceskoslovensko 2018 Delikomat