Pomáháme 2018/I

(2018) Společnost DELIKOMAT se svými zaměstnanci dlouhodobě podporuje v rámci projektu RADOST PRO RADOST zdravé i nemocné, malé nebo i ty dříve narozené. Také spolupracujeme s několika občanskými sdruženími nebo organizacemi, které rovněž pomáhají. Opět vám tedy přinášíme zprávy ze světa naší Radosti...

Nový rok 2018 jsme zahájili s velkou pompou a hned v lednu jsme se vydali na cesty a rozdělovali jsme náš společný výtěžek z tomboly na vánočním večírku. Jak máte v paměti, celkový rekordní výtěžek z tomboly činil neuvěřitelných 400.097,- Kč. Penízky jsme získali z prodeje losů přímo na večírku a také jako příspěvky od našich obchodních partnerů. Sumu jsme dělili čtyřmi a jali se obdarovávat:

DELIKOMAT pomáhá I/2018HONZÍK (19 let) – maminka s Honzíkem nás pozvali do svého bytečku v Praze a kromě dárkového šeku dostali celou sumu rovnou v hotovosti. Předání se zodpovědně zhostili kluci Džiubanovi v doprovodu obou rodičů.

Honzík se narodil s těžkým kombinovaným postižením. Má přiznán čtvrtý, nejtěžší stupeň invalidity a je plně odkázán na nepřetržitou péči maminky. Ta proto nemůže jít do zaměstnání, a jelikož je samoživitelkou, není jejich životní situace úplně jednoduchá. Peníze využili na nové polohovací lehátko do vany, novou zdravotní matraci a na spoustu dalších zdravotních pomůcek a léků.

 

 

 

DELIKOMAT pomáhá I/2018BARUNKA (3 roky) – potkali jsme se i s mámou a tátou v kavárně v Hradci Králové. Přijali jsme pozvání na dobrou kávu, seznámili se s mladou rodinou a pak jsme společně mluvili a mluvili….                             

 

Barunka má následkem zanedbané poporodní péče dětskou mozkovou obrnu 3. stupně, epilepsii, krátkozrakost a trápí ji i další neduhy. Maminka s dcerkou poctivě cvičí různé rehabilitační metody a snaží se rozvíjet její schopnosti. Za věnované penízky vyrazí do specializovaných lázní v Liberci, kde absolvují intenzivní neuro rehabilitační léčbu.


Krásný den

za naši rodinu, především za Barunku děkujeme za vaši firemní prosincovou sbírku. Ze sbírky jsme zakoupily rehabilitační pomůcky, lehátko do vody (písku), ortézky na podporu při cvičení, kurz plavání,cvičení u naší soukromé fyzioterapeutky, opěrku hlavy a abdukční klín do zdrav.kočárku, spoustu pomůcek na jemnou motoriku a zrakovou stimulaci, především však byli peníze použity na rehabilitační pobyt v Liberci, který byl velice perfektní a hodně jí pomohl. V rámci pobytu jsem zařídila i logopedii s léčbou Vitalstim, poté dokoupila i pro domácí pokračování logopedické pomůcky. Dále jsem z částky uhradila ubytování. Vše, na co peníze využíváme, posílám doklady v příloze dalšího mailu...

Protože peníze stále nejsou vyčerpány, v říjnu si pobyt zopakujeme.

Jak moc pobyt Barunce pomohl? Zlepšilo se jí používání pravé ručičky, více si uvědomuje své tělo,nastalo zlepšení držení trupu, z logopedického pohledu méně sliní a více žvatlá :-) 

Posílám pár fotek ze cvičení :-) Určitě pošleme info i dalšího pobytu ! 

Mějte se všichni moc krásně!

maminka s Barunkou a tatínkem :-)

 

 

DELIKOMAT pomáhá I/2018

HONZA (24 let) – usměvavý mladý muž nás přivítal se svou rodinou doma v Karviné. Honza je veselý klučina a naši dámskou návštěvu si užíval.

 

Honza se narodil předčasně a vážil pouhých 1.70 kg. Ve třech týdnech u něj došlo k zástavě dechu a následně k poškození mozku. Byla mu diagnostikována Dětská Mozková Obrna. Honza je tělesně i mentálně postižený a v 7 letech se u něj projevila i lehčí forma epilepsie. Jeho postižení je zařazeno do 4. skupiny. Je to veselý, pohodový kluk, který miluje společnost, zvířata, výlety a jeho velikým přáním je elektrický vozík, který mu zdravotní pojišťovna neuhradí. Tento vozík mu umožní podniknout výlety a nové zážitky s rodinou, které už mnohdy společně nemohou absolvovat, kvůli těžkému a nepřístupnému terénu.


Dobrý den, rádi bychom jménem svým a především jménem našeho syna Honzy poděkovali všem zaměstnancům firmy cafe+co DELIKOMAT, dále všem, co se podíleli na štědrém daru, který jsme obdrželi a za zájem pomáhat druhým, kterého si velmi vážíme. Tato finanční pomoc nám pomůže při péči o syna a jemu alespoň částečně ulehčí a zpříjemní život.

Jeho velikým přáním bylo pořízení elektrického vozíku a přeměny svého dětského pokojíku v pokoj mladého může. Rádi mu také pořídíme elektrickou polohovací postel, která mu, jak doufáme, částečně pomůže od bolestí. Rádi budeme s Vámi sdílet tyto změny a postupně budeme posílat  fotografie z této proměny.

 

Ještě jednou obrovské díky s pozdravem

Jan a Jana  Puchýřovi 

 

 

  

DELIKOMAT pomáhá I/2018MICHALKA (7 let) – s maminkou a sestřičkou (dvojčátkem) Mirečkou jsme si daly dostaveníčko v Českých Budějovicích, kde nám ukázaly svůj domov včetně holčičího pokojíčku ;)

Michalka je z dvojčátek a bohužel se narodila se vzácnou chromozomální aberací, translokací mezi 1 a 9 chromozómem. Osud jí do vínku nadělil velkou spoustu komplikací jako je výrazný hypotonický syndrom, mentální postižení, srdeční vadu, hypoglykemii, epilepsii, rozštěp patra, epilepsii a jiná drobnější onemocnění. Michalka je statečná holčička a poctivě chodí do speciální školky, kde pravidelně rehabilituje, plave a absolvuje muzikoterapii a hipoterapii. Důležité je nyní pilovat stabilitu a celkovou hybnost těla, které velkou měrou přispívá i speciálně upravené kolo Loped. A právě na jeho pořízení poputuje námi vybraná suma.

 

Dobrý den,
chtěla bych jako rodič vyjádřit poděkování za Vaši velkorysou finanční pomoc pro moji dceru Michalku. Velké poděkování patří všem zaměstnancům firmy Delikomat, kteří přispívali na Michalku, a též i organizátorům sbírky. V současné době jsem navázala kontakt s odborníky, kteří mi pomáhají vybrat vhodné pomůcky pro vzdělávání i sport, tak, abychom Michalce co nejvíc pomohli.
    Mým velkým přání je, aby se mohla zapojit do aktivit s rodinou  i se svými vrstevníky. Díky Vaší pomoci pořídíme mimo jiné pro Michalku speciální kolo, které bude součástí kola dospělého, a tím jí umožníme být s námi i ve volném čase rodiny, a plnohodnotně se účastnit různých aktivit. Doposud byly naše společné aktivity limitovány její kolísavou fyzickou výdrží.
  Velice si vážím všeho, co pro děti děláte, a oceňuji Váš lidský přístup.
O využití finančního daru Vás budu ráda průběžně informovat.

Se srdečným pozdravem a vděčností za celou rodinu
Petra Kalandrová
České Budějovice 15.2.2018

 

   


 


DELIKOMAT pomáhá I/2018Klinika dětské onkologie FN Brno a LF MU Brno poskytuje komplexní onkologickou péči dětským pacientům od narození do 19 ti let a její nedílnou součástí je i péče o děti, u kterých už onkolog konstatoval, že byly vyčerpány veškeré léčebné možnosti a že aktivní protinádorová léčba s cílem dítě zbavit nádorového onemocnění, tedy uzdravit, byla ukončena. Až do podzimu 2008 byla praxe v Brně stejná, jako je doposud ve většině nemocnic - dětští pacienti umírali na standardním oddělení kliniky.

Od podzimu 2008 je Nadačním fondem Krtek provozován Domácí hospic. Tým Dětského hospice tvoří lékař, čtyři sestřičky a sociální koordinátorka.

V praxi to obvykle znamená, že u dětí, u kterých se již nepokračuje v aktivní protinádorové léčbě, je nejdříve za hospitalizace na Klinice dětské onkologie FN Brno nastavena léčba nepříjemných příznaků, poté jsou rodiny bezplatně vybaveny přístroji, pomůckami a některými léky a odcházejí domů. Rodiče jsou poučeni o pravděpodobném průběhu dalších dní. Zároveň dostávají telefonní číslo na lékaře Domácího hospice, jehož dostupnost jsou 24 hodiny 7 dní v týdnu. V indikovaných případech je běžná domluva na návštěvu doma - přijíždí lékař nebo zdravotní sestra nebo sociální koordinátorka. V některých případech je možné spolupracovat s dětskými lékaři v místě bydliště.

Již několik let nabízíme tuto domácí péči i dětem s jiným než onkologickým onemocněním. Jsou to děti se život zkracujícím onemocněním, mezi které patří např. děti s metabolickými vadami nebo děti s vážným neurologickým onemocněním.

Z naší společné sbírky RADOST PRO RADOST jsme na zajištění domácí hospicové péče pro děti přispěli částkou 50.000,- Kč

 

 


 

  

DELIKOMAT pomáhá I/2018

Ahoj, jmenuju se Vládík Vávra, je mi osmnáct let a bydlím v Miletíně. Od narození jsem těžce mentálně retardovanej a trpím atypickou formou autismu. Neumím mluvit, číst, psát a vlastně veškerou sebeobsluhu dělám s maximální dopomocí svých rodičů. Z těchto důvodů je pro mě a pro celou rodinku život velmi těžký, vlastně umím dokonale jen jednu věc a to je pořádně se najíst, to je moje největší potěšení, to zvládnu sám. Proč vám tohle všechno sděluju? Před necelým rokem se mi ke všem mým problémům projevila epilepsie a mě to změnilo, už se tolik neusmívám, jsem naštvanej, mám záchvaty vzteku a přestaly mi zabírat psychiatrický léky. V těchto těžkejch chvílích, kdy chod rodiny je mým stavem prakticky paralizovanej, se objevilo světýlko v podobě projevu kamarádské solidarity. Jedna tetka iniciovala menší sbírku mezi kamarády na novou tříkolku, protože starou jsem už vodrušil. Z přátelské sbírky se nakonec vyklubal velkorysej dar- miletíňáci, hasiči, přátelé, příbuzní, známí a i pro mě neznámí lidé nakonec vybrali neuvěřitelných 36 300 korun. Z těchto peněz mi rodiče koupili velký tablet, protože u kreslených pohádek se většinou kdekoliv a kdykoliv zabavím a uklidním, ostatní koruny mi uložili na účet a budu je čerpat v budoucnu na své potřeby. Vono totiž platit stacionář, do kterého chci po ukončení školy docházet není žádná sranda. Je až neskutečný, že lidi z toho mála co mají ještě přispějou ňákýmu klukovi, kterej by je vůbec nemusel zajímat. Takže všem hodným lidičkám moc děkuju. Jo a s tím novým kolem to dopadlo jinak, další tetka oslovila kamaráda z firmy Delikomat a oni mi tříkolku v hodnotě 19 000 Kč zaplatili, to je co! Takže když kafe z automatu, tak jedině Delikomat, jsou tam asi dobrý lidi. 

 Napadlo mě jestli mě, chcete víc poznat, tak čtěte dál, jestli ne, tak přeskočte na další článek. Narodil jsem se v říjnu 1999 do rodiny soukromýho zemědělce a prodavačky na mateřské, na světě už byl dva a půl roku můj starší brácha Pavel. Z porodnice jsme přijeli s tím, že jsem úplně zdravej, vyvíjel jsem se však pomaleji, později jsem se přetáčel, seděl, lezl, chodil a mluvení nepřicházelo. Vždy při pravidelných kontrolách u lišovské dětské doktorky rodiče vyjadřovali velké obavy s mým vývojem, ta je vždy uchlácholila řečmi o pomalejším vývoji druhých dětí v rodině a ještě k tomu chlapců. No nikdy mě pořádně nevyšetřila ani nikam neposlala, až na naléhání ve čtyřech letech na neurologii. Doktor Peřina - velký suverén, od stolu diagnostikoval LMD (lehkou mozkovou disfunkci) a naordinoval Geratam na povzbuzení mozkové činnosti. Bylo mi blbě a vůbec jsem nespal. Vzpomínám na dědu, kterej říkával, že každej doktor je dobrej, když jsi zdravej, ale kvalitu poznáš, až když tě něco trápí. Tihle dva tedy rozhodně kvalitní nebyli. Bylo mi pět a mamka tehdy pracovala na půl úvazku v Sosní u paní Hrbkové, jejíž syn, lékař v Praze, nám zařídil několikadenní vyšetření na neurologii v Tomajerovce. Už na příjmu nám doktorka řekla, že se jedná o mentální retardaci a po delším zkoumání bude jasné jakého stupně – mám tu nejtěžší. Vzpomínám, jak tenkrát mamka plakala a myslela, že ji nevidím, jak měl táta plné oči slz, když nás vezl z nemocnice, vůbec nevím, jak viděl na cestu a jak nás dostal těch 150 km v pořádku domů. Od té doby jsem v psychiatrické péči a beru denně několik prášků, mám totiž hyperkinetický syndrom, jsem neustále v napětí a v pohybu a potřebuju mozeček zklidnit a ne nabudit, jak to ordinoval Peřina. Rodiče se tenkrát snažili zjistit jak je to možné, když genetika vyšla negativní. Nějaký problém či poškození při porodu? A ejhle, doklady od porodu a mém narození se v českobudějovické nemocnici ztratily - divný že jo. No nic, stejně by to na mém stavu nic nezměnilo, tak to přijali a snaží se být nejlepšími rodiči. Do školky sem chodil do Sluníčka v Třeboni, tam je speciálka pro děti s problémy, pak sem se dostal do Světlušky v Českých Budějovicích, kde sem začal i školní docházku, vždy sem byl miláčkem kuchařek, já totiž snědl všechno a občas jsem uloupil nějaký ten knedlík, nebo řízek nepozorným kamarádům. Teď chodím do speciální třídy Praktické školy v Třeboni, musím totiž dokončit desetiletou školní docházku s individuálním vzdělávacím plánem, abych dostal invalidní důchod. Po škole chci určitě docházet někam mezi lidi a kamarády, bejt jenom doma by se mi nechtělo. Jinak se o mě staraj mamka s taťkou a ke staršímu bráchovi mi na podzim 2016 přibyl mladší brácha, no takový mimino, když brečí, tak se tomu směju a už se těším, že si spolu budem hrát, zatím mu jen beru takový ty zvukový hračky, to je prča.                                                            

Tak ahoj a nezlobte se na mě, že sem vás votravoval svým příběhem, vím, že si radši přečtete příběhy veselé, nebo slova starosty co se všechno povedlo postavit či opravit.

 Váš Vládík.

Tak takhle nějak by o svém životě napsal Vládík, kdyby to uměl a smyslel. My, jeho rodiče, bychom nikdy tento příběh nenapsali, nosíme si ho v sobě, ale nevěděli jsme, jak jinak vyjádřit poděkování všem přátelům, příbuzným, známým i neznámým za dary Vládíkovi. Bylo to nečekané a dokonale utajené překvapení, ale už nám to, prosím, nedělejte, na přijímání darů totiž nejsme zvyklí, byli jsme z toho neskutečně dojatí.  Zavolejte, povzbuďte, přijeďte si popovídat, pohladit Vládíka i nás a hlavně, berte ho takového, jaký je. My jsme mu zcela přizpůsobili celý život a on nám to vrací radostí, náklonností a svým bezděčným úsměvem, tedy když zrovna nemá deprese, nebo záchvaty.    

    Děkujeme, Ilona a Vladimír Vávrovi. 

 

S žádostí o finanční podporu na nákup nového invalidního vozíčku se na nás obrátil také pan Dobšíček, který po autonehodě zůstal ochrnut od prsou dolů a pohybovat se může pouze na vozíčku.

„Od samého počátku mám mechanický i elektrický vozík. Na mechanický vozík mi přispěla pojišťovna a nadace, ale i přesto jsem si větší část platil sám s pomocí mé rodiny a přátel. Mechanický vozík používám hlavně pro pohyb po domě a blízkém okolí, také na cesty, kdy mne manželka přepravuje osobním automobilem např. k lékaři, na nákup s rodinou apod. Je také lehký a snadno se s ním manželce manipuluje. Elektrický vozík používám pouze v exteriéru a na dlouhé trasy, procházky s rodinou apod. Zvládá i menší terén a já si tak odpočinu od mechanického vozíku.

 A právě tento mechanický vozík mi pojišťovna vyřadila. Má mnoho závad a oprava se nevyplatí, proto potřebuji nový mechanický vozík. Bohužel mi pojišťovna na nový vozík nepřispěje z důvodu: držitel elektrického vozíku. Ale na tomto vozíku se nemohu pohybovat po bytě a i převoz v osobním autě nemožný (váha el.voz. 150 kg ).Cena nového mechanického vozíku je vypočítána na 119 981 Kč .

Tato cena je na moji rodinu opravdu vysoká a nejsme schopni ji zaplatit. A proto, ač nerad, se pokouším touto cestou vás jako firmu prostřednictvím Vaší osoby oslovit. Moc poprosit, zda by nebylo možné získat od vás jakýkoliv finanční příspěvek na vozík, který nezbytně potřebuji k mému pohybu. Budu moc rád za jakoukoliv finanční výpomoc….“

 Na nákup tolik potřebného nového vozíčku jsme věnovali částku 15.000,- Kč
DELIKOMAT pomáhá I/2018Míše je 28 let a má 4letého syna Péťu. Popravdě, život se s Míšou vůbec nemazlil. První vážnou diagnózu si Míša vyslechla v roce 2007, kdy jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Kvůli těžšímu průběhu jí lékaři nasadili biologickou léčbu, která pomohla a její stav se dočasně stabilizoval.
V roce 2014 však začala Míša pociťovat bolesti pod pravými žebry. Podstoupila sonografické vyšetření, při kterém lékaři našli ložisko o velikosti 2 cm, diagnóza zněla hemangiom (nezhoubný nádor). Bolesti se však zhoršovaly a Míša si nakonec sama od sebe vyhledala jiné zdravotnické zařízení, kde podstupovala kontrolní CT každé 3 měsíce, a to až do roku 2016. V květnu 2016 proběhla biopsie se závěrem – rakovina hladkého svalu. Následovala operace s nejistým koncem a potom ozařování. Zdálo se, že vše je na dobré cestě. Jenže v roce 2017 přišla další rána – rakovina se v těle Míši rozšířila dál, metastázovala do plic a jater.
Lékařka Míše doporučila biologickou léčbu, která je šetrnější a s lepšími výsledky. Bohužel tuto léčbu jí neschválila její zdravotní pojišťovna. Místo toho, aby si Míša šetřila síly na léčbu samotnou, musela se zabývat odvoláním. Jenomže i po odvolání, pojišťovna léčbu opětovně zamítla. V odůvodnění stálo, že jsou i jiné varianty – tzv. paliativní chemoterapie. Ta však nemoc neléčí, jen pozastaví a pacient může dožít. Biologickou léčbu by pojišťovna mohla schválit, ale to jen tehdy, když nebudou jiné možnosti. Jeden cyklus (2 dávky) biologické léčby stojí 150 tisíc korun. Potřeba je nejméně 8 cyklů. A to se zdá pojišťovně asi příliš moc. Jakou cenu má tedy lidský život pro zdravotní pojišťovnu?

Míše patřil 2. ročník charitativní akce BĚHÁM A POMÁHÁM, kterou ve Vyškově organizuje náš obchodní partner – společnost Lear Corporation Czech republic. Právě její zástupci nás opět oslovili o výpomoc. První ročník byl věnován klukům Holubovým a podařilo se získat celou potřebnou sumu na nákup nového auta. S mládežníky jsme vyrazili i na zážitkový výlet do Prahy, o kterém jsme vám psali v minulém vydání našeho SVĚTa.

I nyní se podařilo nastřádat vysněnou částku, která by Míše pokryla všech 8 potřebných cyklů biologické léčby. Přibližně 2 měsíce po ukončení akce, bylo na transparentním účtu již přes 1 milion korun. My jsme se zařadili mezi ostatní dárce z řad firem i jednotlivců, a ze společné sbírky jsme přispěli částkou 20.000,- Kč. Veškeré informace k běhu naleznete na stránkách: www.behamApomaham.cz případně na https://www.facebook.com/behamapomaham/.
DELIKOMAT pomáhá I/2018HANDY KVADRIATLON SMÍŠENÝCH DVOJIC 2018 s otevřeným mistrovstvím ČR v kategorii handicapovaný & nehandicapovaný

Třetí ročník zimní části série handy kvadriatlon je postaven jako otevřený závod na běžkách pro každého, kdo rád běhá, chce si zkusit něco nového, a navíc tím podpořit myšlenku integrace zdravotně postižených. Zastáváme názor, že všichni táhneme za jeden provaz, jsme jeden tým a nebojíme se to dokazovat v praxi.

Handy kvadriatlon je od začátku postaven jako čtyřboj dvojic. Ty je možné postavit v nejrůznějších kategoriích. Nejde nám o to porazit soupeře a trhnout nejlepší čas. Chceme, aby se lidé bavili, aby sport byl radost a hezký nástroj, jak propojit zdravé a handicapované, může a ženy, juniory nebo seniory. Jdeme závodit pro dobrý pocit, pro radost!

DELIKOMAT dlouhodobě fandí projektu Cesta za snem a závodníkům kvadriatlonu jsme věnovali bagety, croissanty, pití a tatranky.

DELIKOMAT pomáhá I/2018Od roku 2010 probíhá projekt Péče o válečné veterány, který pomáhá válečným veteránům, účastníkům bojů ve 2. SV na východní a západní frontě, jakož i účastníkům domácího odboje ve 2. SV na domácím území. Jsou to většinou již lidé starší 90 let, mnozí žijí i bez pomoci rodiny a projekt Péče jim zprostředkovává sociální služby, lékařskou pomoc, různé doprovody atd.

Probíhají také pravidelné návštěvy a setkání, například při oslavách narozenin, různých jubileí nebo setkání válečných veteránek a vdov po válečných veteránech, jakož i účastnic novodobých misí starších 60 let.

Program organizuje Československá obec legionářská pod patronací Ministerstva obrany a DELIKOMAT podporuje tato setkávání formou věnování kávy a občerstvení.

 

Vážená slečno Šťastná,

děkuji Vám jménem svým i Československé obce legionářské, která zaštiťuje Projekt péče o válečné veterány prostřednictvím terénních pracovníků za dárky od firmy Delikomat, které nám umožnily válečným veteránům na našem setkání dne 21.9. připravit i dárkové balíčky. Na akci se sešlo celkem 25 válečných veteránů a to jak z novodobých misí, tak i druhoválečných, kteří tak měli možnost se vzájemně poznat. Zazpíval nám i zatančil dětský soubor Jarabáček z Drnholce, kterým jsme rovněž připravili balíček mj. i z vašich dárků.  Akce měla velký úspěch a všichni se těší na Vánoční setkání v prosinci. Prosím, tlumočte i naše poděkování vedení firmy Delikomat, která nám vaším prostřednictvím pomáhá při sponzoringu podobných akci…

S přáním pěkného dne zdraví Ing. Oldřich Axman

Krajský koordinátor péče o válečné veterány a rovněž válečný veterán.
DELIKOMAT pomáhá I/2018Zaměstnanci firmy Delikomat finančně podpořili klienty Chráněného bydlení sv. Michaela, děkujeme! 

Každé ráno kolem čtvrt na osm se otevřou dveře Chráněného bydlení sv. Michaela a na chodníku je chvíli živo. Někteří jeho obyvatelé odchází s asistenty směrem k zastávce trolejbusu a loučí se s ostatními, kteří nastupují do dvou aut parkujících před domem. Za chvíli už 9-místný Ford Tourneo a Dacia Logan vyráží směr Líšeň do Denního stacionáře Effeta. Začíná další pracovní den.

Pro každého člověka je důležitá jeho práce, kde, může uplatnit a rozvíjet své schopnosti, být prospěšný společnosti a rozvíjet vztahy s kolegy. Lidé s mentálním postižením nejsou výjimkou. I pro člověka s těžkým postižením, s autismem, s epilepsií, s přidruženým smyslovým postižením, je důležité, že netráví den stále na stejném místě a ve stejném kolektivu, ale získává nové podněty v jiném prostředí, udržuje si pracovní návyky, dostane se mezi jiné lidi. Všichni klienti Chráněného bydlení sv. Michaela navštěvují nějaké denní zaměstnání. Jedni mohou vykonávat placenou práci a něco si ke svému důchodu přivydělat, jiní nemají to štěstí. Pro ně slouží denní stacionář. Za jeho navštěvování podle současného nastavení systému musí platit. Možnost dopravy do stacionáře s doprovodem asistenta je důležitým předpokladem k tomu, aby lidé s těžším postižením mohli mít toto denní zaměstnání. Za dopravu autem klienti platí, ale jejich důchod musí stačit na mnoho dalších výdajů. Chráněné bydlení proto musí hledat další zdroje, aby doprava do stacionáře byla pro klienty finančně dostupná.

Vůz Ford Tourneo Custom vozí klienty Chráněného bydlení sv. Michaela od začátku roku 2017, kdy nahradil Toyotu z roku 1999, která klienty vozila od samého počátku historie zařízení a už volala po zaslouženém odpočinku. Nový vůz je prostornější, má dveře na obou stranách, klimatizaci a dodatečně namontovaný výsuvný schůdek pro nastupování méně fyzicky zdatných klientů. Kromě každodenní dopravy klientů do stacionáře je využíván k nákupům, výletům a stěhování. Bez něj si provoz zařízení dokážeme jen těžko představit.

Děkujeme všem zaměstnancům firmy Delikomat za příspěvek na úhradu dvou splátek operativního leasingu ve výši 27.200,- Kč. Tento dar pomáhá lidem s postižením žít plnohodnotným a aktivním životem.