Pomáháme II/2016

(II/2016) Společnost DELIKOMAT dlouhodobě podporuje v rámci projektu RADOST PRO RADOST zdravé i nemocné, malé nebo i ty dříve narozené. Také spolupracujeme s několika občanskými sdruženími nebo organizacemi, které rovněž pomáhají. Opět vám tedy přinášíme zprávy ze světa Radosti...

V dubnu se v Brně konala Mezinárodní konference projektu ENERSOL EU 2016 v tématech obnovitelných zdrojů energie, snižování energetické náročnosti a omezování emisí v dopravě. Hostitelem této konference byla SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno. Žákovské projekty ENERSOL jsou stěžejní projektovou aktivitou. Jejich zpracování a následná prezentace ve škole, na veřejnosti, na krajské, celostátní a mezinárodní konferenci, nejlépe vystihují program environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty v tématech OZE. Žáci, jejich učitelé a odborníci z praxe realizují touto formou vzdělávací programy na základě sdílení informací o konkrétních technologiích, jejich ekonomice, vlivu na ŽP, vlivu na veřejné mínění, ale i o zaváděných inovacích. Studenti se tak ve svých projektech zabývají tématy:


-         úspory energií v bydlení

-         úspory energií v průmyslových firmách, školách, institucích veřejné správy apod.

-         využívání obnovitelných zdrojů energií

-         využívání technologií na snížení emisí v dopravě

 

Aby se studentům lépe prezentovalo, věnoval Delikomat svačinky ve formě baget, sladkých tyčinek Marion a Andělské limonády…

 

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

 

Na 16. ročníku soutěže ve znalostech o pivu, v čepování a servisu piva a v míchání nápojů s pivem soutěžili studenti na BIRELL CUPu 2016 v Brně. Birell Cup je soutěž jednotlivců z řad žáků gastronomických učebních oborů, hotelových škol, ostatních odborných oborů a zařízení, pivnic, hostinců. K vidění byla také již tradiční disciplína – překážkový běh s pivem. Hostitelem byla SŠPOS Charbulova a v rámci naší dlouhodobé spolupráce jsme na rozptýlení chuťových buněk zapůjčili automat na kávu a věnovali sladké Marionky a Andělskou limonádu.

   


 

V polovině května se v Brně konal již 27. Mezinárodní hudební festival dětí a mládeže se zrakovým postižením s názvem TMAVOMODRÝ FESTIVAL. Festival, nazvaný podle písně Jaroslava Ježka a V + W, patří dětem a mládeži, které se na místo zraku nechávají vést hudbou. Festival s dlouholetou tradicí boří neviditelnou bariéru mezi světem vidících a zrakově postižených. Umožňuje nahlédnout do světa těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak. Pomáhá překonat zažité představy, odstranit ostych a vzbudit zájem o svět, na němž leží mrak. Třídenní festival nabídl tradičně pestrý program plný hudebních vystoupení, výstav nejen kompenzačních pomůcek, ukázek výcviku vodících psů, workshopů nebo například prodejních výstav dílen, kde nacházejí uplatnění lidé s těžkým zrakovým postižením. Na závěr celého festivalu proběhl Benefiční koncert s Míšou Noskovou a Swing Band Brno. Všichni účastníci festivalu se mohli zdarma osvěžit naší kávou nebo horkou čokoládou a u toho mlsat ovocné bonbóny.

 

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

 

Tradiční majáles SOŠ Liberec jsme podpořili částkou 3.000,- Kč.  Organizací majálesu škola přispívá k rozvoji specifických vloh žáků v oblasti volnočasových aktivit a snaží se zpříjemnit dětem z dětského domova, ústavu sociální péče, Jedličkova ústavu i dětem ze sociálně slabých rodin začátek jara.

 


 

 

Konec května je ve znamení příprav na různé dny dětí a nejinak je to i v dětském domově v Jemnici, který si velmi oblíbili kolegové z jihlavského střediska, a kam se vždy s radostí vydávají podat pomocnou ruku. Za jejich péči je čeká krásná odměna v podobě Jarního setkání, které pro ně připravují zaměstnanci domova v čele s paní ředitelkou. Zvány jsou samozřejmě i děti, pro něž je připraven bohatý doprovodný program a soutěže všeho druhu o sladké odměny. Do centra dění se tak dostává skákací hrad, přátelská až rodinná atmosféra a všudypřítomná dobrá nálada. 

 

 


 


Do pomáhání jsme i v letošním roce zapojili naše speciální vozítko Delicar. S ním jsme vyrazili na akci našeho obchodního partnera – spol. Panasonic Automotive Systems Czech, s.r.o., kde jsme hostům nabízeli naši kávu. Výtěžek z prodeje jsme zaokrouhlili na 3.000,- Kč a ten jsme následně věnovali na pomoc tříleté Eričky prostřednictvím projektu Krůčky pro Eričku. Holčička statečně bojuje se svojí diagnózou - Regres vývoje po vakcinaci / postvakcinační encefalopatie.

 

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

U příležitosti svého desátého výročí, uspořádal brněnský spolek Úsměvy, který pomáhá lidem s Downovým syndromem a jejich rodinám, výstavu, která veřejnosti přiblížila jeho aktivity. Na slavnostní zahájení jsme všem hostům a vystupujícím dětem věnovali drobné občerstvení a sladkosti.  Zbývající dobroty putovaly dětem do pokladu na letní tábor.

 

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016
 
 

 

Nejen před letními prázdninami je důležité preventivně poučit děti o základech bezpečnosti v silničním provozu. Právě takovou akci uspořádali v Přibyslavicích u Velké Bíteše ve spolupráci s Policií ČR. Na jednotlivých stanovištích se tak děti dozvěděly, jak se chovat na silnici (ať už jako chodec či cyklista) a čeho se vyvarovat zejména o prázdninách, které mohou být zrádné a hrozí zde zvýšené riziko různých úrazů a nehod. Odpoledne plné úkolů a zábavy pro děti doplnila i ukázka policejní a hasičské techniky. Zástupci BESIPu pak dětem vysvětlili, jak je důležité „být vidět“ a zdravotní sestřičky učili ošetřit různá zranění až po poskytnutí první pomoci. Na tuto bezpečnostní školu hrou jsme dětem věnovali sladkosti.


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016


 


 

V areálu u zámeckého skleníku v Boskovicích se ve středu 1.6.2016 konala charitativní akce v rámci Dětského dne pro Praktickou základní a mateřskou školu Boskovice, Stacionář pro zdravotně postižené Betany, Dětskou léčebnu pohybových poruch Boskovice a jejich hosty ze slovenské internátní školy z Levic.  Pro děti byla připravena zábavná diskoshow NIKY, medvědi od filmu, které přivezl pan Jiří Rámeš z agentury Arabela, domácí zvířátka z Minifarmy Drválovice (v Minifarmě se zabývají animoterapií), vystoupil taky Václav Upír Krejčí, Wikiho Mimoní show a na závěr zazpívala a s dětmi si zatančila Heidi Janků. Všem přítomným dětem jsme věnovali sladké ovocné bonbony.


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

Do Kometa Golf Challenge 2016 jsme v letošním roce tým nevyslali, ale opět jsme se postarali o zajištění kávy pro přítomné hosty i sportovce. Bezpochyby nejvíce žádaná byla káva na uvítací společné snídani… Třetí ročník charitativního turnaje proběhl v golfovém resortu nedaleko Brna pod taktovkou hokejového klubu Kometa Brno a veškerý výtěžek ze startovného, tomboly i závěrečné aukce hokejových artefaktů byl věnován ve prospěch Nadačního fondu kometa, který se stará a pomáhá rodinám a zejména dětem s poruchou autistického spektra.  

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

 

Canisterapie je metoda „léčby“ při níž dochází ke kontaktu člověka se psem. Její blahodárné účinky byly objeveny již dávnou, a není divu, že se využívá stále častěji.  Canisterapie má výborné využití pro tělesně postižené – nejčastěji pro osoby s dětskou mozkovou obrnou, lehkou mozkovou dysfunkcí, svalovou dystrofií nebo pacienty s epilepsií. Díky této metodě se pomáhá rozvíjet například hrubá či jemná motorika a podněcuje verbální i neverbální komunikaci. Canisterapii s oblibou využívají i ve speciální škole v Brně na Ibsenově ulici a my jim tuto nákladnou léčbu pomáháme již několik let financovat.  Náš příspěvek prostřednictvím sdružení Sedmikráska je ve výši 20.000,- Kč.

 

Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 

 

Další jarní spolupráce s hokejovou Kometou byla soustředěna na mládež a na její environmentální rozvoj. Čtvrtý ročník EKO Dne s Kometou se uskutečnil v malé jihomoravské vesnici nedaleko Pálavy a sjelo se zde více jak 600 děti z mateřských i základních škol a dětí z dětských domovů. Účastnili se zábavně vzdělávacího programu a kromě sbírání a rozšiřování si znalostí v otázkách péče o životní prostředí si děti užívaly společnosti extraligových hokejistů, kteří dětem se sbíráním pomáhali. Během náročného dne, přišlo všem účastníkům určitě vhod námi věnované mlsání v podobě croissantů a ovocných lentilek.


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016


 


 

Ojedinělou možnost setkat se nejen s hokejovými hvězdami měli v červnu fanoušci na Jižní Moravě. Ve Velkých Pavlovicích se odehrál 1. ročník charitativního fotbalového turnaje BRENNA CUP 2016 na podporu Nadace Jakuba Voráčka. Přítomen byl nejen samotný zakladatel nadace, ale také mnoho dalších známých tváři z hokejového i fotbalového prostředí. Ve fotbale se utkaly hned 4 týmy včetně týmu HC Kometa Brno, který nakonec celý turnaj vyhrál. Jelikož se jednalo o dobročinnou akci, tak veškerý výnos ze vstupného, tomboly a prodeje předmětů putoval na konto nadace, a to v krásné částce 277.050 Kč. Na místě nemohl chyběti náš DELICAR a námi věnovaná částka se i díky prodeji kávy nakonec vyšplhala na 15.680,- Kč.


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016


 


 

Osmiletá Alička se narodila jako zdravé miminko a že není něco v pořádku, zjistili rodiče až kolem pátého měsíce. Výsledkem byla diagnostika dětské mozkové obrny (DMO) s pravostrannou spastickou hemiparézou způsobenou cystickými změnami na mozku a předpokladem ke vzniku epilepsie. Následovala dlouhá léčba a rehabilitace. Dnes Alička navštěvuje první třídu a má za sebou operaci pravé nožky, která jí pomohla v omezení spasticidy. Bohužel to není stav trvalý a je nezbytně nutné stále rehabilitovat a tím optimálně udržovat kondici. Jedním z efektivních způsobů je hiporehabilitace. A právě na tuto „zázračnou“ léčbu jsme přispěli finanční částkou 8.000,- Kč


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 

 


 

Poslední červnovou neděli se v  areálu Sladovny v Černé Hoře uskutečnil již čtvrtý ročník charitativní akce Na prázdniny se Sladovnou. Přišla asi tisícovka návštěvníků a v bohatém programu vystoupili například účastníci poslední česko-slovenské SuperStar - sourozenci Slepčíkovi, muzikálový zpěvák Bohouš Josef nebo Eva Hrušková s Janem Přeučilem. Akci zpestřila i zvířátka z minifarmy Drválovice.  Na děti čekalo deset stanovišť, na každém dostaly minci zvanou sladovňák. Tu odevzdaly a Hotel Sladovna ji proměnil na pět korun. Děti tak svou aktivitou přispívaly na dobrou věc. Celá akce byla totiž v duchu charitativní pomoci a veškerý výtěžek byl věnován na podporu postižených trojčat. Těm do kasičky putovalo 94.674,- Kč.


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016


 


 

V rámci jabloneckého Kvadriatlonu, pořádaném sdružením Cesta za snem, jsme společně pomáhali dvanáctileté slečně Adélce Kusalové. Dívenka je upoutána na invalidní vozíček a jejím velkým koníčkem je tanec. Aby se mu mohla naplno věnovat, potřebuje nový mechanický vozíček. Na jeho pořízení jsme v rámci projektu Radost pro radost přispěli částkou 10.000,- Kč. Kafíčko, bagety pro závodníky a sladké Marionky mohli navíc ochutnat účastníci i dalších Kvadriatlonů pro handicapované v Liberci a v Praze.  


Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016 Delikomat pomaha II/2016

 


 

Malý Honzík Vacek je od roku 2013 ve stavu vigilního kómatu jako následek tonutí. Od té doby je odkázán na 24 hodinovou péči rodičů a čeká na transplantaci kmenových buněk, která je jeho nadějí na částečné uzdravení. Honzík je vyživován sondou zavedenou přímo do žaludku a přijímá tak pouze speciální stravu. Na ni jsme přispěli částkou 12.000,- Kč.