Pomáháme III/2014

(III/2014) Společnost DELIKOMAT dlouhodobě podporuje v rámci projektu RADOST PRO RADOST zdravé i nemocné, malé nebo i ty dříve narozené. Také spolupracujeme s několika občanskými sdruženími nebo organizacemi, které rovněž pomáhají...

Opět přinášíme zprávy ze světa Radosti.  V našem úsilí pomáhat nepolevujeme a i nadále podporujeme velké i malé, zdravé i nemocné… Společně jsme opět podpořili plno projektů, skupin či jednotlivců a vy se o nich nyní můžete dozvědět něco více…


 • V jihočeském Kostelci oslavili v květnu 15. narozeniny v Krizovém centru pro matky s dětmi. Centrum poskytuje od roku 1999 svoje služby maminkám, které se ocitly v těžké životní situaci. Tyto ženy bojují s nepřízní osudu i nevyhovujícími životními podmínkami bez opory partnera nebo vlastní rodiny a současně se snaží zaopatřit své děti. U příležitosti narozenin se sešli všichni pracovníci centra a současné i bývalé klientky s jejich ratolestmi. Delikomat přispěl zapůjčením mašinky na kávu, ingrediencemi a také sladkými perníčky.

 

 • Kávovar, sladkosti a také finanční podpora ve výši 8.000,- Kč putovali na 25. ročník Tmavomodrého festivalu, který se rok co rok koná v Brně. Mezinárodní hudební přehlídka pro zrakově postižené děti a mládež v letošním roce přivítala na 200 dětí z České republiky, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska. Festival zahájil benefiční koncert orchestru lidových nástrojů VUS Ondráš společně s dívčím sborem. Součástí festivalu je vždy bohatý doprovodný program, který zahrnuje dvoudenní výstavu kompenzačních pomůcek, setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky, prezentace škol výcviku vodících psů a jarmark arteterapeutických dílen. Vyvrcholením festivalu je veřejná přehlídka vystoupení účastníků, která zahrnuje všechny hudební žánry, hru na nástroje a sólový i sborový zpěv.

 

 • Zásilku sladkostí jsme věnovali i na Majáles SOŠ při Jedličkově ústavu v Liberci. Organizátoři majálesu se tímto krokem snaží přispět k rozvoji specifických vloh svých žáků v oblasti volnočasových aktivit a současně chtějí zpříjemnit dětem z dětského domova, ústavu sociální péče, Jedličkova ústavu i dětem ze sociálně slabých rodin začátek jara. Majálesem se zároveň rozloučili s žáky třetích ročníků a také s žáky celé školy.

 

 • V Brně ve sportovním areálu Pod Palackého vrchem se také mlsaly perníčky a Marionky z Delikomatu. Konal se zde 4. ročník mezinárodní a integrační akce Brno a Jižní Morava bez hranic. Společný sportovně - zábavný den pro děti a dospělé s různým postižením, žáky ZŠ, SŠ a VŠ a děti z dětských domovů si zde užilo na 500 sportovců. Program odstartovala dětská rocková kapela Freedom z brněnské Kociánky a taneční skupina Proč ne ze SŠ F.D.Roosevelta pro tělesně postižené. A pak už se jen závodilo, hrálo, zpívalo a užívalo báječného sportovního dne. 

Mezinárodní integrační den pro děti

 

 • Prostřednictvím organizace KONTAKT bB jsme zajistili stravování ve formě baget pro sportovce na Mistrovství ČR v plavání tělesně postižených, které se uskutečnilo koncem května na brněnském plaveckém bazénu Za Lužánkami.

 

 • Naši dlouholetí přátelé ze speciální školy Ibsenka v Brně se věnují vzdělávání žáků s mentálním postižením, souběžným postižením více vadami a žákům s poruchou autistického spektra. Současně připravují pro děti opravdu pestré aktivity a mezi ně patří i canisterapie a hydroterapie, které pravidelně finančně podporujeme. Tentokrát jsme dětem na vodoléčbu a na rehabilitaci s pejsky věnovali částku 20.000,- Kč.

 

 • Léto je ve znamení prázdnin a různých táborů pro děti. Částkou 10.000,- Kč jsme podpořili ten, který pořádá Sdružení pěstounských rodin. Děti se měly opravdu na co těšit, protože finance byly použité na nákup pomůcek a vybavení na táborové aktivity. Na nákupním seznamu se tak objevily například luky a šípy, horolezecká lana nebo cyklistické potřeby!

 

 • Integrovaný příměstský tábor pro děti pořádalo i centrum BOSA spadající pod občanské sdružení Nová rodina. Táborů se pravidelně účastní i handicapované děti, které k sobě potřebují asistenta. Na zajištění asistenční služby pro děti jsme přispěli částkou 7.500,- Kč.

 

 • letn_tbor_hemofilik_1024
  letn_tbor_hemofilik_2_800
  Na letní tábor plný pirátů a námořníků se vydaly i děti nemocné hemofilií nebo Von Willebrandovou chorobou, jež sdružuje Český svaz hemofiliků. Hemofilie i vWch je geneticky podmíněné onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve, což se navenek projevuje chorobnou krvácivostí – krevními výrony do svalů či kloubů a omezenou schopností organismu zastavit krvácení. Nejslavnějším rodokmenem s prvním popsaným výskytem Hemofilie B je rodokmen anglické královny Viktorie, kde jeden její syn byl hemofilik a dvě její dcery heterozygotní přenašečky této choroby. V současnosti žije v ČR téměř 1000 hemofiliků, z nichž zhruba pětina jsou děti do 18 let. Kompletní péče o dětské hemofiliky je zajištěna v celkem 8 dětských hemofilických centrech a 7 center je pro dospělé. Hemofilie i vWch jsou velmi závažná onemocnění, která svého nositele mohou ohrozit na životě i při zcela banálních drobných zraněních. Většina těžkých krvácení, zůstane-li bez léčby, rovněž ohrožuje život nemocného. Během táborových radovánek ve znamení námořníků a pirátů hledaly děti poklad, hrály si, sportovaly a současně relaxovaly a rehabilitovaly. Za věnovanou částku 6.000,- Kč organizátoři zakoupili potřebné medikamenty z lékárny a zbylo i na špekáčky k táborovému ohni. K chuti přišla také zásilka sladkostí a pitíček!

  

 • kubik_2_800
  Pomáhat jsme mohli i díky našemu vozítku Delicar, které je speciálně upraveno a obsahuje dva velké nápojové automaty. Automobil byl i součástí speciálního fóra u sečské přehrady, kde jsme odborné veřejnosti představili naši horkou novinku – zavedení bezkontaktních plateb v nápojových a prodejních automatech. Již předem bylo domluveno, že veškerý výtěžek z této akce bude věnován na dobrou věc. Celková suma ve výši 16.342,- Kč putovala k malému Kubíkovi Danielovi, kterému jsme tak přispěli na velmi nákladnou operaci speciální metodou Ulzibat. Kubík se narodil ve 27. týdnu a své první měsíce na světě strávil v inkubátoru. Nyní je Kubovi 12 let, trápí jej mnoho zdravotních komplikací a je naprosto závislý na pomoci okolí. Operace metodou Ulzibat Kubovi uleví od bolestivých stavů způsobených neustále ztuhlým svalstvem a zlepší se mu například možnosti rehabilitace.

  

 • A Delicar podruhé. Tentokrát jsme se vydali do Kadaně, kde se uskutečnil 11. ročník rockfestu Vysmáté léto. Mezi účinkujícími se objevili například Tři sestry, Divokej Bill, Lenny nebo Tomáš Klus. Festivaloví nadšenci si našli cestu i do našeho mobilního stánku s kávou a zakoupením kávy přispěli na dobrou věc. Veškerý výtěžek z prodeje ve výši 9.083,- Kč byl věnován malé Barunce. Ta se narodila s vrozenou vadou mozku. V současnosti rodina Barunky střádá finance na nákup bezpečnostního zádržného systému, který je hrazen zdravotní pojišťovnou jen z části.

  

 • Více jak rok probíhalo plánování a přípravy na výstavbu zbrusu nové zahrady u Domu pokojného stáří v Brně spadající pod občanské sdružení NADĚJE. Domov pro babičky se sníženou soběstačností a změnami zdravotního stavu se totiž ukrývá v centru města, kde je zeleň velikou vzácností a tak vznikl nápad na vybudování odpočinkového plácku uvnitř vnitrobloku. Nevzhledné místo se proměnilo na klidovou oázu s altánkem, lavičkami a upraveným záhonem. Zahradní slavnost u příležitosti oficiálního otevření zahrady proběhla i za účasti manželů Džiubanových, kteří zahradu bedlivě prozkoumali. Naše společnost se na vybudování zahrady podílela částkou 56.345,- Kč.

 

Moudro na závěr:

„Jde o to, naučit se dar vnímat jako investici. Jako když zemědělec zaseje zrní. Žádné nemá, ale ví, že když bude mít štěstí, dostane zpátky víc.“

Budhista, filantrop a podnikatel Libor Malý v rozhovoru pro časopis RESPEKT