Pomáháme IV/2014

(IV/2014) Společnost DELIKOMAT dlouhodobě podporuje v rámci projektu RADOST PRO RADOST zdravé i nemocné, malé nebo i ty dříve narozené. Také spolupracujeme s několika občanskými sdruženími nebo organizacemi, které rovněž pomáhají...

Opět přinášíme zprávy ze světa Radosti. V našem úsilí pomáhat nepolevujeme a i nadále podporujeme velké i malé, zdravé i nemocné… Společně jsme opět podpořili plno projektů, skupin či jednotlivců a vy se o nich nyní můžete dozvědět něco více…

 

Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou

Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou - Dětský domov Tišnov
Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou - Dětský domov Tišnov
Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou - Dětský domov Tišnov
Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou - Dětský domov Tišnov 

Hanka Kynychová opět rozzářila oči dětí z dětských domovů

Už poosmé se letos sjelo více než 250 dětí z celé republiky do Prahy, aby po několikaměsíčním trénování předvedly, co se naučily hned v několika tanečních a pěveckých kategoriích. A to všechno v rámci charitativního projektu cvičitelky Hanky Kynychové HEJBEJTE SE A ZPÍVEJTE. Hanka tak už osm let vymýšlí, jak co nejzajímavějším způsobem naplnit volný čas dětí žijících s tetami v několika desítkách dětských domovů, zve je na soustředění do Prahy, společně trénují, a kromě odměn za úspěchy ve finále soutěže děti dostávají za odměnu také návštěvu spousty známých tváří. Letos je moc potěšila například scénka poloviny Partičky Ondřeje Sokola a Richarda Genzera, kteří se po svém vystoupení a předání cen vítězům několika kategorií s dětmi bez problémů fotili a podepisovali. Velký ohlas měl také program chlapecké skupiny New Element a bubenická show pod vedením Tokhiho. A velkou „bombou“ bylo improvizované vystoupení zpěváka Václava Neckáře, kterému více než tři stovky dětí a hostů tleskaly dlouho ve stoje a společně s ním zpívaly Půlnoční.

Ceny předávaly také takové hvězdy jako Jakub Kohák, Vojta Kotek, Martin Písařík, Roman Šebrle, Alena Antalová, Bára Kodetová, Vojta Kotek, Karel Voříšek, Klára Doležalová nebo Jolana Voldánová a desítky dalších. Zážitek děti měly i z návštěvy krásné topmodelky Pavlíny Němcové, která tak tak stíhala přiběhnout rovnou z letiště. Dopolední Finále zahájil herec a moderátor Petr Vágner, odpolední Superfinále pak zahájily dvě dámy – sportovkyně Kateřina Neumannová a herečka Tereza Brodská. Svým zpěvem přišli děti potěšit interpreti z muzikálu Antoinetta – královna Francie v podání Natálky Grossové a Ivy Marešové. Dále pak Tereza Mátlová, Kamila Nývltová, Martin Šafařík, Jan Kříž, Leona Machálková, Míša Doubravová s Romanem Tomešem a mnozí další. Do poroty usedly jako vždy opravdové osobnosti v čele se Zdeňkem Bartákem, Libuškou Vojtkovou, Jakubem Strakošem, Carly Jefferson či Monikou Sommerovou. Absolutním vítězem se už potřetí stal dětský domov z Tišnova a za vítězství v kategorii muzikál si 17. ledna zahrály po boku Moniky Absolonové v muzikálu Antoinetta - královna Francie. Skokanem roku se po roční odmlce stal dětský domov z Lipové u Šluknova.

Velké poděkování patří všem interpretům, osobnostem předávajícím ceny a porotcům, kteří se akce účastní bez nároku na honorář. A že se jich letos ve Futuru sešlo opravdu hodně. Hanka Kynychová na své akci přivítala kolem sedmdesáti známých osobností. Celá akce by se neobešla bez partnerů a jedním z nich byl i Delikomat. Věnovaná částka 15.000,- byla použita na úhradu části nákladů spojených s touto krásnou akcí, a protože nejen při tancování musí být dodržován pravidelný pitný režim, nemohl na velkém finále chybět ani náš automat. A že horká čokoláda tekla proudem, není třeba zmiňovat!

 

 

Pečení pro Adeli


Ve středu dne 15. 10. 2014 se v Brněnském nákupním centru Olympia uskutečnila benefiční akce “PEČENÍ PRO ADELIs výtěžkem pro Adélku Kusou. Celou akci podpořilo mnoho obětavých lidí. Dobroty napekly například i děti z dětského domova Tišnov, koláčky jsme dostali od Café Fara z Klentnice a Hotelu Voroněž, ale pekli také dobrovolníci, zaměstnanci z firmy Delikomat a babičky.

Na akci pomáhali I hokejisté z HC Kometa Brno, kteří nejen rozdávali úsměvy, ale také připravovali kafíčko a prodávali koláčky. Aktivně pomáhala i samotná maminka Adélky. Výtěžek 4 700 Kč dorovnala firma Delikomat, s.r.o. na 10 000,- Kč a bude použit na Adélčinu rehabilitaci v ADELI Medical Center.


Hlavními partnery a sponzory byli: APPA, Delikomat s. r. o. a Dr. Oetker.

Pečení pro Adeli Pečení pro Adeli Pečení pro Adeli Pečení pro Adeli

 

Reminiscenční kavárna pro seniory s poruchami krátkodobé paměti

Státní nezisková organizace a zdravotnické zařízení NADĚJE poskytuje služby pro seniory a zdravotně postižené osoby a Delikomat ji podporuje již několik let. Nejinak tomu bylo i v tomto případě, kdy se na nás zástupce NADĚJE obrátil s žádostí o finanční podporu připravované reminiscenční kavárny. Nákladnou realizaci kavárny jsme podpořili částkou 50.000,- Kč.


"Realizace projektu vybudování reminiscenční kavárny umožní přirozeným způsobem završit koncept reminiscenční terapie – aktivizační metody, která je součástí péče o klienty v domově. Terapie využívá starších vzpomínek prostřednictvím různých podnětů, jejichž cílem je zlepšení komunikace, posílení lidské důstojnosti, překonání izolace z nového prostředí.

Rádi bychom klientům v domově vytvořili příjemnou místnost k navození vzpomínek, dobovou kavárnu k posezení za „starých časů“, zařízenou stylovým dobovým nábytkem s autentickými předměty. Kavárna bude vybavena stylovým dobovým nábytkem s autentickými předměty (gramofon, porcelán, dobové fotografie atd.). Nová kavárnička by byla využívána také k setkávání klientů s jejich rodinami a přáteli, v soukromí, které v domově chybí. Vybudováním reminiscenční kavárny chceme usnadnit klientovi přechod z důvěrně známého domácího prostředí do našeho zařízení, tak aby se klienti u nás cítili co nejvíce „jako doma“.

Měřítkem hodnocení efektivního využití realizace našeho projektu je rozšíření metody reminiscence, která dle našich zkušeností přispívá ke zlepšení komunikace u klientů s poruchami krátkodobé paměti. Vzpomínky pomáhají sblížení a jsou aktivizačním prvkem. Představují příležitosti, které mohou pečující dobře využít jako podnětů pro společnou činnost.

Dům pokojného stáří Brno-Královo Pole (domov pro seniory), poskytuje dlouhodobý pobyt seniorům od 65 let se sníženou soběstačností a změnami zdravotního stavu, vytváří domov klientům, kteří nemohou žít ve svém přirozeném prostředí a umožňuje jim prožít aktivní a plnohodnotné stáří. Domov zajišťuje seniorům podmínky pro prožití důstojného, klidného života v prostředí podobném domácímu, kde se tyto osoby můžou cítit dobře a bezpečně. Péče o klienty je nepřetržitá a zahrnuje sociálně-zdravotní služby, terapeutické a aktivizační činnosti."

 

Vážený pane Džiubane,

dovolte mi, abych Vám vyjádřila naše srdečné poděkování za velkorysý finanční dar, kterým společnost DELIKOMAT s.r.o. významně podpořila projekt „Vybudování reminiscenční kavárny v Domě pokojného stáří Brno-Královo Pole.“ Jsme Vám nesmírně vděčni také za zapůjčení automatu na kávu a za dar kávy.

Vybudování kavárničky je významným přínosem pro naše klienty, kteří se nyní mohu v příjemném prostředí setkávat u dobré kávy mezi sebou navzájem nebo zde mohu nerušeně v soukromí posedět se svými rodinami a přáteli.

V Domě pokojného stáří Brno-Královo Pole pečujeme o seniory se sníženou soběstačností a změnami zdravotního stavu. Průměrný věk klientů v tomto zařízení je v současné době 87 let. Poskytujeme zde domov klientům, kteří nemohou žít ve svém přirozeném prostředí a snažíme se, aby mohli prožít aktivní stáří.  

S vděčností za vše, čím pomáháte potřebným a s úctou k Vám                                                                              

Ing. Jana Seberová

oblastní ředitelka

 

 

Společně jsme také podpořili:


• V posledních měsících roku 2014 jsme stihli podpořit i handicapovaného sportovce Oldu Jelínka, který reprezentuje Českou republiku v monoski. Jedná se o jízdu na speciálně upravené lyži a díky svému úsilí se Olda probojoval až na paralympiádu do ruské Soči. Naše finanční podpora ve výši 10.000,- Kč se určitě hodila na přípravu nové sezóny.


• Stejná suma, tedy 10.000,- Kč putovala k nemocnému Patriku Popelkovi a také Míši Kruželové, kteří opět střádájí finance na speciální a velmi nákladnou rehabilitační léčbu ve slovenském centru Adeli.


• V České republice existují pouze dva týmy nevidomých futsalistů a právě ten brněnský (Avoy MU Brno, o.s.) jsme se rozhodli podpořit částkou 10.000,- Kč na zajištění sportovní činnosti. Fotbal je nejpopulárnějším sportem na světě, hrají jej všichni bez rozdílu věku, pohlaví, rasy či náboženství. Není proto divu, že se mu věnují i zrakově postižení lidé a futsal pro nevidomé je i oficiální paralympijský sport. Brněnský tým nevidomých futsalistů se díky svým skvělým výsledkům rovněž pravidelně umisťuje na mezinárodních turnajích.


• Poprvé v historii se v Jihlavě konal v loňském roce půlmaratonský běh. Na výběr bylo několik okruhů a startovat se mohlo také v kategoriích dvojic a čtveřic. Připraven byl také rodinný běh na trati 1400 metrů, kde tým tvořili vždy děti i dospěláci. Jihlavský půlmaraton měl také charitativní podtext a výtěžek ze vstupného byl věnován na rehabilitaci a kompenzační pomůcky pro šestiletou nemocnou Haničku. O závod byl nevídaný zájem a tak se na startovní čáru postavilo celkem 713 běžců! A protože pitný režim je důležitý, poskytli jsme na závody zdarma automat s kompletní nabídkou horkých nápojů.


• Velká taškařice pro děti i dospělé se konala také koncem září v Praze na náměstí Míru. Obecně prospěšná společnost ŽIVOT DĚTEM zde již po patnácté odstartovala veřejnou sbírku ve prospěch rodin s vážně nemocnými dětmi, známou pod názvem SRDÍČKOVÉ DNY. Sbírka probíhala v týdnu od 22.-26.9. v celé republice, ale v Praze to vše vypuklo. Připraven byl bohatý doprovodný program nejen pro děti. Vystoupila zde řada známých zpěváků, herců a moderátorů. Součástí akce byla i možnost preventivního vyšetření zdarma. Dětem měřili zrak speciálním přístrojem oftalmologové z dětského očního centra a dospělí si mohli nechat zkontrolovat mateřská znaménka a pihy. Na náměstí nechyběl ani náš automat, kde byla připravena nabídka horkých nápojů za speciální ceny, a veškerý výtěžek z prodeje byl věnován společnosti ŽIVOT DĚTEM.


• Delikomat nemohl chybět ani při druhém ročníku EKO DNE S KOMETOU, kdy se na 450 dětí z osmi jihomoravských základních škol vydalo do krásné přírody v okolí Slavkova u Brna. Zde se vzdělávaly po stránce ekologie. Na místě je čekala nejen přednáška o tom, jaký odpad se třídí do kontejnerů či pytlů, ale naučily se také, co mají dělat v případě, když najdou nebezpečný infekční odpad. EKO den s Kometou 2 se opět konal pod záštitou biologa RNDr. Mojmír Vlašína a stal se jedním z dílčích projektů Českého svazu ochránců přírody – UKLIĎME SVĚT. Během dne se děti naučili sbírat a třídit odpad a výsledkem bylo 810 kg nasbíraného odpadu z lesní obory u Slavkova. Byla to fuška a tak přišla vhod svačina od Delikomatu ve formě pitíček, perníčků a croissantů…


• Občanské sdružení RYTMUS BENEŠOV pořádalo pro své klienty i širokou veřejnost již II. BENEFIČNÍ COUNTRY BÁL a námi věnované finanční prostředky ve výši 8.000,- Kč byly použity na úhradu hudební produkce.


• Díky spolupráci Delikomatu a našeho obchodního partnera společnosti Schneider Electric jsme společně věnovali částku 28.848,- Kč Klubu Krteček v Písku. Díky tomuto finančnímu přispění se zrealizoval prodloužený ozdravný pobyt pro zdravotně postižené děti v Nových Hutích na Šumavě.

"Za Klub Krteček v Písku děkujeme za finanční dar, díky němuž jsme si na přelomu října a listopadu užili prodloužený víkend na Nových Hutích. Vyrazili jsme ve čtvrtek 30. října, už klasicky do hotelu Kodrea, kde se o nás opět skvěle starali a výborně nám vařili. Krásné čtyři dny uprostřed přírody strávilo 13 klientů a 4 „tety“. Každý den jsme podnikali vycházky za zvířátky, dováděli na hřišti a těšili se z nádherného slunečného počasí. Měli jsme však i spoustu práce a každý den jsme využili naplno. Vyráběli jsme ježky z podzimních přírodnin, které jsme si nasbírali v okolí, hráli jsme nejrůznější hry, kreslili obrázky a trénovali jsme básničky a písničky na blížící se vánoční besídku. Pobyt utekl jako voda a už teď se všichni těšíme na leden, kdy se na Šumavu opět vrátíme.
Miloslava Juklová"

 

• Z naší charitativní kasičky putovala částka 5.000,- Kč na zajištění mikulášské besídky pro handicapované klienty ve spolku TREND VOZÍČKÁŘŮ OLOMOUC. A na stejný účel jsme věnovali dobroty také Dětskému domovu v Jemnici, Pěstounským rodinám v Brně, SOŠ při Jedličkově ústavu v Liberci.


Plavecká show v bazénu v brněnských Kohoutovicích je už také tradice. Děti z dětských domovů tu závodí s dospěláky a nouze není ani o boje na ostré lokty, ale hlavně o zábavu. Delikomat tradičně zásobuje děti svačinkou v podobě pitíček, croissanů a dalších sladkostí, včetně horké čokolády a kafíčka.


• S blížící se zimou jsme v Delikomatu uspořádali sbírku spacáků a dek pro lidi bez domova. K tomu jsme tradičně dokoupili různé léky a vitamíny a vše bylo předáno pro brněnská krizová centra, která navštěvují lidé bez domova.

 

• Pod stromečkem objevili dárek také obyvatelé zařízení Emanuel Doubravice. Aby jim šla práce hezky od ruky, splnili jsme jim velké přání a zakoupili

"Dobrý den paní Džiubanová,

chtěla bych touto cestou vyjádřit naše velké poděkování VÁM VŠEM, kteří jste v předvánočním čase našli čas, ale především chuť pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují.

Pracuji v současné době jako zastupující vedoucí zařízení Emanuel Doubravice. Zařízení určeno pro klienty se středně těžkým až těžkým mentálním postižením. V našem zařízení je celkem osm klientů, ale pro nás jsou to děcka, kterým se snažíme připravit takové prostředí, kam se těší. Naší snahou je co nejvíce upevňovat jejich získané návyky a to vše takovou formou, která je zábavná. Snažíme se o co nejpříjemnější kontakt se společenským prostředím, různé výlety, poznávací tůry, ale také sportovní aktivity vložit do našeho běžného života na EMÁČI, jak nazýváme naše zařízení.

Proto jsme byli velmi potěšeni dárkem, který byl na naší vánoční besídce uložen paní Evou Novotnou, která se velmi zasloužila o realizaci celého krásného překvapení, pod vánočním stromečkem. Ze srdce bych Vám přála vidět radost v očích všech, jak klientů, tak zaměstnanců, kteří neměli ani tušení, co se chystá. Proto Vám zasílám alespoň fotodokumentaci, ale nenahradí to zážitek, který jsme měli my.

Ještě jednou VELIKÉ PODĚKOVÁNÍ za krásný dárek, který nám pomůže v naší práci, a to dělat na Emáči život krásnější, úsměvnější, ale především spokojenější.

S pozdravem  Tenorová Hana"


• Celoročně také podporujeme projekt DOBRÝ ANDĚL a v roce 2014 putovala na pomoc rodinám, jejichž děti zasáhla zákeřná nemoc částka 36.000,- Kč. V září jste navíc mohli v našich automatech opět narazit na speciální edici velkých kelímků, které na projekt DOBRÝ ANDĚL upozorňují.


• Zapomenout nemůžeme ani na „naše“ africké děti. Prostřednictvím organizace Humanitas Afrika jsme věnovali na nákup školních pomůcek 25.000,- Kč.