Abstinenční kavárna v Olomouci

Olomoucká kavárna Naše café je jednou z těch, ve které dostanete kromě požitku z pití kávy také příjemný pocit, že přispíváte na dobrou věc.

V útulném podniku na Dolním náměstí pracují lidé, kteří se rozhodli udělat tečku za životem na drogách. S novým startem jim pomáhá organizace P-centrum, která takzvanou abstinenční kavárnu provozuje a její klienti zde jsou i zaměstnáni.

 

shutterstock_295812896_562_01Ale nemusíte se bát. Pracují tu lidé, kteří to nejhorší z odvykací kúry mají už za sebou. Vracejí se do běžného života a v kavárně znovu získávají legální zdroj příjmů a hlavně potřebné pracovní návyky. Ty by jim v budoucnu měly usnadnit hledání nové práce.

 

Zaměstnanců s drogovou minulostí je vždy polovina. Šanci tady pracovat dostanou pouze lidé, kteří absolvovali odvykací martýrium a v současné době prokazatelně abstinují. Vyhrazená jsou pracovní místa pro dva zaměstnance, kteří tu mohou zůstat až půldruhého roku a jsou pak schopni se uchytit jinde i jako provozní vedoucí. Další dva lidé se tu uplatní jako pomocní kavárníci. Cílem je získání pracovních návyků a doložitelné praxe, což se hodí při psaní životopisu.

 

Naše café funguje už pět let. Na první pohled jde o zavedený běžně fungující podnik s bohatou nabídkou kvalitní kávy a sladkých dezertů. Kromě toho se ovšem může pochlubit i tím, že pomohl vrátit se do běžného života třem desítkám lidí, jejichž vyhlídky byly přinejlepším nejisté.

 

Organizace tímto podporuje lidi v nouzi, myslet ale nepřestává ani na zákazníky. V poslední době tak přímo v kavárně zřídili tak zvanou “dortovnu”, ve které vznikají vynikající moučníky a sladké zákusky. V Olomouci myslí i na životní prostředí, kávu s sebou vám proto rádi prodají do vratného kelímku, který se dá použít opakovaně.

 

I proto si Naše café našlo klientelu, která se pravidelně a ráda vrací. I když je Naše café kavárnou přísně abstinenční, po právu si dala do znaku větu, že je silně návyková.