Barista roku a Ostrava Coffee Festival

Pro milovníky kávy je Barista roku hlavním dnem v roce. Prestižní titul bývá každoročně udělován na stejnojmenné přehlídce s podtitulem “festival výběrové kávy”. Letošním vítězem je Zdeněk Hýbl.

Sedmadvacetiletého rodáka z Kralup nad Vltavou zastihnete nejčastěji v pražské kavárně Onesip coffee. Kromě úspěchů v dřívějších ročnících baristické soutěže jej znají i diváci česko-slovenské talentové soutěže, ve které zaujal svými kouzly s yoyem.

shutterstock_299890619_675_01Pro nás je ale důležitější, že obstál ve velké konkurenci ostatních borců při přípravě a prezentaci kávy. Pravidla byla pro každého z nich stejná. Ve čtvrt hodině museli pod drobnohledem mezinárodní poroty připravit 4 espressa, 4 mléčné nápoje a 4 vlastní kávové drinky. Jako vždy šlo o fascinující podívanou. Záznamy soutěží jsou dostupné na internetu.

Festivaly, jako je zmíněný Barista roku, mají kromě samotných soutěžících v diáři asi všichni lidé z kavárenské branže. Právě tady se do programu promítají nejrůznější módní trendy, ochutnává se, přednáší, debatuje. Většina diskusí se točí právě kolem kávy, jejího pěstování, sklízení, pražení a přípravy. Potvrzuje to i letmý pohled do festivalového programu: “10 věcí, které jste (zaručeně) nevěděli o Aeropressu a jeho vynálezci; Od testovacích várek po produkční pražení - co vše musí pražič udělat, když přijede nová káva; Je honba za nejlepšími kávami dlouhodobě udržitelná?” Své přednášky tady mají zkušení baristé, pěstitelé či cestovatelé.

Pokud jste Baristu roku propásli, nevadí. Akce zaměřené na kávu se konají celý rok a je jich čím dál víc. Mezi tradiční a ověřené akce patří třeba Ostrava Coffee Festival v areálu výstaviště Černá louka. A na co se můžete těšit? Na dvě národní soutěže, festival výběrové kávy a skvělé gastronomie! Vše na celokryté ploše 2 400 čtverečních metrů. Baristé v národní soutěži Coffee in Good Spirits se utkají v přípravě kávového nápoje s alkoholem. Soutěžící v disciplíně Latte Art zase předvedou své umění v kreslení do mléčné pěny. Na závěr se dozvíme odpověď na otázku, kdo pojede reprezentovat Českou republiku na světové mistrovství do Berlína.

Pokud sledujete nebo navštěvujete baristu roku, poznačte si v kalendáři i datum 13. dubna. Na viděnou v Ostravě!