Bolí vás hlava? Zkuste místo Ibalginu kávu s citronem

Bolest hlavy je mocný nepřítel, který dokáže zhatit všechny plány. Do mozku vám buší tisíce kladívek a vy se nemůžete soustředit na čtení ani mluvení. Jediné po čem toužíte je, nic neslyšet a nad ničím nepřemýšlet.

I z takového pekla vám může pomoci káva vylepšená citronovou šťávou. Není to žádná novinka, blahodárné účinky této na první pohled nechutné kombinace jsou dávno vyzkoušené a kupodivu funkční. I v tomhle případě ale nic neplatí stoprocentně.

epilepsy-623346_1280_1280Každý člověk je jiný a také příčiny bolesti jsou rozličné. Vědci spočítali, že jen typů bolesti hlavy je 240, skutečně nejde o překlep. A tyto bolesti mohou mít velmi mnoho různých příčin. Že jde o velký problém, napovídá další zajímavé číslo, a sice že bolestmi hlavy trpí alespoň jednou za rok kolem osmdesáti procent dospělé populace v Evropské unii.

Tady musíme odlišit dva základní typy potíží. Jednak jsou to bolesti vyvolané jinými problémy. Například jinou nemocí, po jejímž vyléčení pominou i bolesti hlavy. Pak jsou tu ale příčiny z neznámých zdrojů, jako je migréna nebo různé problémy pramenící ze svalového napětí, stresu, změn tlaku v souvislosti s počasím, nadmíry alkoholu, nedostatku spánku či tekutin a tak podobně. V těchto případech může spíš ulevit šálek dobré kávy, který sám o sobě má antistresový a uvolňující efekt.

Je známý fakt, že kofein jako alkaloid posiluje srdeční činnost a tedy zlepšuje krevní oběh a zásobování kyslíkem, což může hlavě částečně ulevit. Jde samozřejmě o efekt, který na každého může fungovat jinak a na příklad některé typy migrény může i zhoršit. Kofein totiž také rozšiřuje cévy a tedy zvyšuje citlivost na bolest.

Pokud ale káva na vaši hlavu zabírá pozitivně, můžete její účinky vylepšit citronem, přesněji bychom měli říct vitaminem C. Ten totiž údajně stimuluje tvorbu látky, která rychle zmirňuje bolest. Je tedy na vás, jestli použijete zrovna citron. Experimentům se meze nekladou, použít můžete klidně i kiwi a pokud jste odvážní, tak kopřivu. Ta totiž obsahuje ještě mnohem více vitaminu C než citron. Samozřejmě vůbec nejlepší by bylo, pokud by vás bolest hlavy nikdy netrápila.