Co znamená zavěšená káva?

Zavěšené neboli odložené kafe není šálek horkého nápoje, který někdo někam zavěsil nebo ho položil stranou. Nazýváme tak kávu, kterou v kavárně někdo zaplatil, ale nevypil a daroval ji někomu, kdo se právě nachází v tíživé životní situaci a sám by si ji nemohl dovolit.

Tato káva je určená bezdomovcům a chudým. Proces darování je zcela anonymní, prostě si objednáte jeden šálek a druhý k tomu zaplatíte pro někoho, kdo v životě neměl tolik štěstí jako vy.

shutterstock_770948239_1037Celý tento koncept vznikl v italské Neapoli po druhé světové válce, místní obyvatelé se chtěli odvděčit válečným veteránům, kteří se mnohdy nacházeli ve špatné finanční situaci. V období hospodářského rozvoje se tento druh darování vytrácí, ovšem při ekonomických krizích opět ožívá.

Dnes můžeme u nás v republice najít více podniků, kde můžete této „služby“ využít. Jednoduše si vychutnáte dobré espresso a druhé zaplatíte navíc. Až do tohoto podniku přijde někdo nemajetný, pouze se zeptá, zda mají zavěšenou kávu a pokud zde „visí“, může si nápoj vychutnat i on.

Nejde zde přitom pouze o to, darovat někomu kvalitní a lahodný nápoj, ale i o pocit sounáležitosti. Vždyť takto se i lidé bez domova mohou cítit šťastnější a vychutnat si třeba cappuccino v klidu kavárny, kde hraje klidná hudba a kde si mohou třeba přečíst noviny. Dostanou se díky tomu do prostředí, kam by se jinak nedostali a mohou si okamžiky strávené zde opravdu užít.

Takže až si do nějaké kavárny půjdete vypít své latté, nezapomeňte se obsluhy zeptat, zda můžete zaplatit jedno i někomu jinému. Nikdo vás k tomu nebude nutit, dokonce se vám o tom ani nikdo nemusí zmínit. Provozovatelé totiž nechtějí zákazníky do něčeho nutit, je pouze na zákazníkovi, zda má zájem tímto způsobem pomoci ostatním.

Dalším zajímavým sociálním projektem spojeným s kávou je zaměstnávání lidí bez střechy nad hlavou v procesu přípravy a prodeje kávy. Jako příklad uveďme pojízdnou Bloudící kavárnu Velobloud, která projíždí městem na trojkolce. Lidé bez domova se starají o celý chod a samotný prodej. Mohou si tak přivydělat a zůstat v kontaktu s pracovním režimem, což umožňuje snazší integraci do společnosti. Navíc mohou díky tomu, že jim někdo věří a svěří zodpovědnost, nabýt zpět sebevědomí, které je důležité jak v běžném, tak v pracovním životě.