Coffee Guarana

V dnešní hektické době mnoho z nás hledá různé způsoby jak doplnit svoji energii. Na trhu nalezneme celou řadů produktů, které nám garantují „dobytí“ energie, skvělou chuť a kdo ví jaké další pozitivní efekty. 

Coffee Guarana – dává nový rozměr kávě a kávovým specialitám


 • Guarana je keř pocházející z Amazonie, objevena jihoamerickými indiánskými kmeny, kteří ji používají po staletí jako elixír života
 • zlepšení soustředění
 • zvýšení vytrvalostního výkonu
 • snížení vnímání námahy / zatížení při sportovním výkonu

 

Je však třeba být opravdu obezřetní a při výběru konkrétního drinku věnovat pozornost odkud jsou zmíněné povzbuzující účinky vlastně získávány. Musíme si přiznat, že valná většina nápojů jsou plné syntetických barviv, umělých sladidel a jim podobných látek. Tím pádem zaručené načerpání nové energie a další pozitivních účinků je spíše klamavou záležitostí nežli pravdivou informací.

 

Aby náš nový koncept GUARANA COFFEE nezapadl mezi větší část produktů, se kterými se můžete setkat, vydali jsme se zcela opačnou cestou! COFFEE GUARANA je kombinace výtečné sprejové kávy a sušeného extraktu z blahodárné rostliny Paullinia Cupan neboli Guarany.

 

Nechceme však zůstat jen u slov a zajímavých informací o Guaraně samotné. Myslíme si, že nejlepší způsob, jak se seznámit s celým konceptem Guarana Coffee neboli Coffee Booster je samotná ochutnávka široké nabídky nápojů. První automat s Guarana Coffee naleznete v Brně v hypermarketu Albert v nákupním centru Olympia. 

 

Neváhejte tedy a přijde ochutnat nejen kávu, ale také různé kávové speciality, které obsahují Guarana Coffee. Součástí pestré nabídky je rovněž nový čaj Guarana Red Tea Brusinka a lemon grass a další unikátní novinka na trhu čokoláda pralinka. Věříme, že Vám všechny nápoje zachutnají a budete se pro ně rádi vracet. 

 

Rádi bychom Vás podrobněji seznámili s rostlinou Gauarana, abyste si mohli udělat lepší představu, proč jsme zvolili právě tuto směs pro náš nový koncept.

 

Mnozí z Vás již pravděpodobně o Guaraně slyšeli, i přesto věříme, že v našem článku najdete nové, poučné informace. V prvním části Vám řekneme více o její historii, původu a místech, kde se tato rostlina pěstuje a sklízí. Následně se v druhé části dozvíte o jejich blahodárných účincích a pár dalších zajímavostí. 

 

 

Guarana (matečná rostlina Paulinia cupan, paulinie opojná)


Historie

Guarana (Paulinia cupan)

Bylina pocházející z Amazonie byla po staletí tradičně využívána tamními Indiány pro své povzbuzující účinky. Amazonští Indiáni v povodí řek Orinoko a Rio Negro ji užívali k tlumení bolesti a nazývali ji tajným okem. Indiáni guaranu dokonce v době před Kolumbem pěstovali na plantážích.

 

Pro Evropu ji objevil v roce 1669 jezuitský misionář Joao Felipe Bettendorf v oblasti řeky Maués. První chemická analýza byla provedena v roce 1700 německým botanikem Theodorem von Martiusem. Ten izoloval hořkou bílou krystalickou substanci a nazval ji guaranin (později přejmenovaný na kofein). Podrobnější analýzy byly provedeny v roce 1940 ve Francii a Německu na základě informací, že je guarana používána Indiány proti horečkám, bolestem hlavy, křečím a jako energetické tonikum.

 

Výskyt a popis

Původem z Amazonské nížiny a zejména jižně od ní. V současnosti je pěstována především v Brazílii, Venezuele a Uruguaji. Až 80% světové, komerčně použité produkce je získáváno uprostřed Amazonského pralesa v severní Brazílii. 

 

Guarana (Paulinia cupan)

Guarana je popínavá dřevnatá liána s rýhovanou lodyhou a velkými lichozpeřenými listy. Nazelenalé drobné bílé nebo žluté květy tvoří hrozny. Jasně červené plody jsou tobolky, obsahující jedno velké černé semeno, uložené do červené dužnaté slupky. Jak plody dozrávají, na povrchu praskají a ukazuje se velké, černé semeno (díky tomu připomíná oko). Plody dozrávají v říjnu a listopadu a jsou přibližně velikosti hroznů. Sklízejí se jak z planě rostoucích, tak i pěstovaných rostlin. Na plantážích se pěstuje podobně jako u nás chmel. Dorůstá až do výšky 12 metrů.

 


Sklizeň a účinné látky

Guarana (Paulinia cupan)Semena (tzv. guaranové oříšky) - z jedné rostliny se při sklizni získají v průměru až čtyři kilogramy plodů. Ty se sklízejí zcela zralé, otevřené. Zhruba se zbaví osemení a po vyprání ve vodě se praží na obrovských pánvích. Po rozemletí se vzniklá moučka prohněte s vodou na tmavé, husté těsto, ze kterého se zformují matně lesklé tyčinky. Po vysušení na slunci se uloží do speciální místnosti, kde se vyudí. Připravené ke konzumaci jsou tyto tyčinky po dvou až třech měsících. Chuťově jsou velice hořké a svíravé.

 

Semena obsahují 4 – 8 % kofeinu. Obsahují také baranin, tanin, amidon, teofylin, teobromin, rostlinnou silici a vitamíny skupiny B a vitamin C. Z dalších látek jsou to zejména katechinové třísloviny (10 – 25%), pryskyřice a červené barvivo. Bezesporu hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Ve srovnání s kofeinem, obsaženým v kávě, se vstřebává postupněji.

Sklizeň Guarany Sklizeň Guarany Sklizeň Guarany Sklizeň Guarany

 

Prokázané účinky

Zpracování Guarany

Hlavní účinnou složkou guarany je kofein. Ve srovnání s kofeinem, obsaženým v kávě, se vstřebává postupněji. Můžeme tedy říci, že pozitivní účinky guarany jsou podobné jako u kávy.  Guarana se používá zejména pro své povzbuzující a tonizující účinky bez zvýšení nervozity a napětí.

 

Bavíme-li se v terminologii nové legislativy, tak veškerá zdravotnická tvrzení se nemohou vztahovat ke guaraně samotné, ale k zmíněnému obsahu kofeinu v daném nápoji.

 

Lze tedy obecně říci, že použitím guarany samotné či směni v kombinaci s ní (samozřejmě za splnění podmínky minimálního obsahu kofeinu, přepočteného na porci nápoje) nám výsledný nápoj dodá následující účinky: 

- zvýšení čilosti / bystrosti / hbitosti

- zlepšení soustředění

- zvýšení vytrvalostního výkonu

- zvýšení kapacity vytrvalostního výkonu

- snížení vnímání námahy / zatížení při sportovním výkonu

Dalšími účinnými látkami, které Guarana obsahuje, jsou: baranin, energetické látky jako teobromin a teofillin (jsou obsaženy také v kávě a čaji). Všechny tyto složky účinkují společně s kofeinem jako stimulanty centrálního nervového systému, což má za následek zmírnění psychické a fyzické únavy, zlepšení mentálních funkcí, zvýšení dlouhodobé výkonu organismu, chuti do cvičení a zlepšení sportovního výkonu. Dále guarana obsahuje vitamin C či vitaminy skupiny B. Je doporučována zejména vybraným druhům povolání, mezi které patří např. studenti, manažery či řidiče. 

 

Automat s kávou s guaranou

Byliny s podobnými účinky

Dle obsahu kofeinu:Guarana 4 – 8 %, Camellia sinensis (černý čaj) 2,5 – 4,5 %, Coffee sp, (káva) 1 – 2,5 %, Cacao seed (kakao)  0,25%.


Další zajímavosti

 • zajímavé je, že guarana je mnohem účinnější než izolovaný kofein (potvrzeno klinickou studií)
 • díky vysokému obsahu tříslovin používají Indiáni guaranu také proti průjmu a úplavici
 • jako stimulační tonikum ji používají miliony Brazilců (je přísadou národního nápoje guarana soda)
 • allternativní použití - praží se, zbaví blány a poté mísí s vodou na pastu. Z ní se tvarují tyčinky, které se kouří. V Jižní Americe je tento způsob zpracování tradiční pro vysoký obsah kofeinu
 • Guarana slouží rovněž pro přípravu nápoje podobného kávě
 • Aqua branca – nápoj v álečníků se připravuje vmícháním velké polévkové lžičky guarany do čtvrt litru vody. Používala se pro tlumení únavy z boje a zvýšení fyzické síly
 • v latinskoamerických zemích je oblíbeným afrodiziakem
 • indiáni ji dokonce používají k přípravě čokolády

  

Použité materiály: Wikipedia a Dr. Jiří Pantůček a kolektiv Topit © Copyright (2009)

MVDr. Jiří Pantůček - všechna práva vyhrazena.


Guarana