Duhová hra latté art

Latté art je způsob zdobení kávových nápojů, především pak caffé latté, kdy se do mléčné pěny vytváří různé, dvoj, ale i trojrozměrné obrázky pomocí přelívání mléčné pěny do kávy a čarování s dřevěnou špejlí nebo lžičkou.  

Latté art je způsob zdobení kávových nápojů, především pak caffé latté, kdy se do mléčné pěny vytváří různé, dvoj, ale i trojrozměrné obrázky pomocí přelívání mléčné pěny do kávy a čarování s dřevěnou špejlí nebo lžičkou.

shutterstock_549440557_804Kdo by neznal rozverné obrázky květin a zvířat, geometrické vzory nebo jednoduché nápisy vyvedené na povrchu mléčné pěny v šálku lahodné kávy? Většinou se jednalo o hnědobílé obrázky, které si svou realistickou podobou, nebo naopak stylizovanou roztomilostí získaly srdce nejednoho milovníka kávy.

Pokrok ale neúprosně spěje vpřed a inovace se nevyhýbají ani odvětví servírování kávy. A tak klasické latté art střídá výbuch barev v podobě rainbow latté art, čili duhové verze tohoto jedinečného, i když ne příliš dlouhotrvajícího umění. Kdo by ovšem nestál o to mít i ve své kávě kousek fantazie baristy a umění vytvořené jen a jen pro něj? A to vše navíc v jasných barvách?

Jaký je tedy rozdíl mezi klasickým a duhovým latté art? Jak už název napovídá, na první pohled se duhová pěna od té klasické liší širokou paletou užitých barev, které podpoří celkový příjemný dojem z popíjení kávy. Šikovný barista tak na povrchu kávového šálku vytvoří kouzelné království barev a chutí.

A jak si duhu na kávě vytvořit doma? Stačí k tomu málo – trochu zručnosti, bohatá fantazie, kvalitní upražená a uvařená káva, plnotučné mléko vyšlehané do pěny a potravinářské barvivo v různých odstínech. Pokud si barvivo opatříte v kapkách, stačí pár kapek přidat do našlehané pěny a špachtlí jemně promíchat, aby se barvy smísily a vytvořily efekt duhy.

Pokud máte po ruce barvy v prášku, rozmíchejte malé množství v mléce a pak postupujte stejně, jako kdyby se jednalo o barvivo v kapkách – do konvičky s mlékem přidejte několik kapek různých barev a pak už jen rozehrajte divokou hru barev a tvarů v šálku s kávou. Můžete si pohrát s tvarem duhy, ale i exotických květin a divokých zvířat. Latté art, stejně tak jako jakémukoliv jinému druhu umění se zkrátka limity fantazie nekladou.