Flat white II

Původ flat white je nutné hledat u protinožců. Prvenství si ohledně vynálezu kávy s jemnou mléčnou pěnou nárokuje jak australské Melbourne, tak Wellington na Novém Zélandu. Australská metropole se ohání historií, která sahá až do doby druhé světové války, po které do Austrálie emigrovali Italové. Ti s sebou přivezli stroje na espresso a už na počátku padesátých let se rozhodli nejmenšímu kontinentu ukázat, proč je Itálie známá díky kávě. To obyvatelé Nového Zélandu přispěchali s jiným příběhem. Flat white údajně vznikl jako výsledek nepovedených snah vytvořit cappuccino.

Flat white není ve světě kávových nápojů samo, řadí se do velké rodiny kávových nápojů s mléčnou pěnou a tak si ho s jeho příbuznými zákazníci kaváren také často pletou. Tak zvané suché cappuccino vypadá a chutná téměř jako flat white, na rozdíl od flat white je ale u cappuccina kávová vrstva zakrytá spíše suchou než vláčně jemnou mléčnou pěnou. I klasické italské cappuccino sdílí s flat white jisté podobnosti - těmi je stejně velká porce kávy a stejný rozměr keramického hrnečku, ve kterém jsou oba oblíbené nápoje servírovány. I španělské café noc leche by si mnozí mohli s flat white splést, španělské variantě ale opět chybí kopec mikropěny, která je určujícím znakem tohoto nápoje.


Mléko je u flat white ohříváno na teplotu 60-70 stupňů, tím se v mléce zachová většina tuků a proteinů a mléko si tak zachová nasládlou chuť, která by se jinak ztratila, kdyby bylo mléko zahřáto na vyšší teplotu. Barista musí tedy se všemi ingrediencemi zacházet velmi opatrně. Dalším příbuzným je café latté, tady mezi oběma nápoji existuje jeden, zato na první pohled zřejmý rozdíl – zatímco bohatou chuť flat white si zákazník vychutnává z nízkého hrnečku, café latté je servírováno ve vysoké sklenici.

Ať už je pravda o původu flat white jakákoliv, jedno je jisté, Austrálie i Nový Zéland ročně přilákají množství turistů, kteří si flat white budou dopřávat v sympatickém interiéru malé kavárny, na zahradě domu nebo na pláži a o místě zrození nápoje až tolik přemýšlet nebudou.