Kávové náhražky

Závislost na kávě je problém dnešní hektické doby. V práci i doma je vyžadováno naše plné soustředění, rychlost, přesnost a k tomu všemu dobrá nálada. Ale jak tohle všechno zvládat, když osm hodin spánku je zbožným přáním a povinnosti narůstají geometrickou řadou? Řešení existují. Některá jsou rychlá a v krátkodobém časovém horizontu účinná, ale dříve nebo později si začnou vybírat svou daň. Takovým řešením je pití kávy jako všelék.

 

Pít kávu často a ve velkých dávkách se stalo průvodním jevem dnešní doby. Káva je synonymem drogy, po které saháme kdykoliv, když se cítíme unavení, bez energie, nebo prostě máme špatnou náladu.

 

Káva, kávové náhražkyOjedinělým není ani model káva po probuzení, na povzbuzení, káva po obědě, aby po vydatném jídle bylo znovu možné pracovat, káva odpoledne, která povzbudí smysly před odchodem ze zaměstnání.

 

Ne třeba připomínat, že lidské tělo se s takovou dávkou kofeinu vyrovná jen s velkými obtížemi a následkem je vysoký krevní tlak, bolesti žaludku, návaly horka a později celkové otupění smyslů, když organismus odmítá koňské dávky kofeinu zpracovávat.

 

Jednorázově káva skutečně dodá potřebnou energii, ale nemá-li tělo později z čeho brát, stává se velké množství kávy nepřítelem zdravého životního stylu.

 

Jak tedy vzniklou situaci efektivně řešit? Jednou z možností jsou kávové náhražky.

 

Už naše babičky pili nejrůznější alternativy kávy. Pravda, v jejich případě to bylo hlavně z ekonomických důvodů, kdy v době války a nedostatku káva povýšila na jeden z nejluxusnějších produktů.

 

Zdravějších variant kávy existuje hned několik a tak si vybere opravdu každý. Ať už sáhnete po meltě, cikorce nebo špaldové kávě, absenci kofeinu téměř nepoznáte a jistě vás mile překvapí bohatá a jemná chuť horkých nápojů vyrobených převážně z pražených obilnin. Kávové náhražky jsou vhodné pro děti, starší lidi, těhotné ženy, pacienty se srdečními chorobami nebo vysokým krevním tlakem a v neposlední řadě pro ty, kteří se na pravidelné dávce kofeinu stali závislí.

 

Vysoký obsah zdraví prospěšných látek v nápojích obsažených předurčuje kávové náhražky k velké slávě. Staňte se tedy proroky v oblasti pití kávových náhražek a sáhněte po jedné z nich už dnes. Nebudete litovat.