Pozitivní účinky pití kávy I.

Jistě jste už od zavilých nepřátel kávy slyšeli o nepříznivých, ba dokonce škodlivých účincích kávy na lidský organismus. Kdo ví, odkud tato apriorní nenávist vůči v podstatě nevinnému nápoji pochází. Jisté je jedno. Nic není černobílé a tak káva kromě domnělých negativních účinků oplývá hlavně těmi pozitivními. Bude jich jistě nepočítaně, ale my se podíváme na devět základních.

Káva a její pozitivaLidé o kávě často přemýšlí jen v úzkém pojetí, jako o kofeinem nadopované tekutině. Ve skutečnosti je složení kávy mnohem komplexnější, káva obsahuje stovky nejrůznějších chemických směsí. Poslední průzkumy ukazují, že pokud je káva konzumována v rozumném množství a bez smetany a sladidel, je skutečně zdraví prospěšná.

V první řadě je káva bojovníkem s depresí. Začít den s úsměvem je prevencí deprese. Ale jak úsměv na tváři vykouzlit? Jednoduše, za pomoci šálku kávy. Průzkumy ukázaly, že ten, kdo denně vypil čtyři a více šálků kávy byl o deset procent méně náchylný k depresím, než ten, kdo kávu nepil vůbec. A komu v tomto případě děkovat? Antioxidantům. Ovšem jiné povzbuzovače lidské mysli a nálady obsahující kofein jako například kola nebo čaj už tak dobře nedopadly. Jedna z cest k dobré náladě je tedy prostřednictvím šálku kávy.

Za druhé, u dospělých, kteří pijí kávu, se rapidně snižuje pravděpodobnost, že budou chtít ukončit svůj život. Počet sebevražd klesá s počtem vypité kávy. Riziko sebevraždy se snižuje až o padesát procent, pokud jsou denně vypity dva až čtyři šálky kávy. Vědci zkoumání podrobili na sto tisíc mužů a žen a potvrzují: káva výrazně zlepšuje náladu.

Ani žaludek v případě pití kávy nepřichází zkrátka. Pozitivní vliv na jeho schopnost regulovat kyselost ukázaly četné studie a výzkumy. Káva zde funguje jako lék i prevence. Cirhóza, selhání funkce a dokonce rakovina se vám s největší pravděpodobností vyhnou, pokud si každý den kávu dopřejete.

Káva může dokonce snižovat i riziko mrtvice u žen.

 

Pokračování tohoto článku naleznete zde.