Zajímavá fakta o kávě I

Pití kávy patří určitě k těm příjemnějším činnostem v našich životech. Přestože je káva každodenní součástí našeho života a s každodenností už příprava a servírování kávy téměř splynuly, fakta týkající se kávy rozhodně obyčejná nejsou.

KávaA protože jich není málo, není na škodu si je čas od času připomínat. S jejich znalostí můžete lehce okouzlovat stejně naladěné spolustolovatele, kteří tak jako vy, nedají na šálek silné černé kávy dopustit.

Tak tady jsou, zábavná fakta o kávě pěkně pohromadě. S tímto seznamem se stoprocentně zapíšete do povědomí jako ten největší znalec nejen kávy jako takové s celou škálou jejích chutí a vůní, ale i historie kávy a zajímavostí s ní spojených.

Věděli jste například, že kávu objevili v Etiopii pastýři koz v roce 800 našeho letopočtu? Podle legendy si majitelé kozích stád všimli, že jejich svěřenci podivně vesele tancují, skáčou a skotačí. Důvod? Kozy se nažraly kávových zrn a přemíra kofeinu dokáže zkrátka roztančit i jindy tvrdohlavé zvíře. S kávou se od těch dob začalo hojně obchodovat. Dokonce do takové míry, že v současné době je káva nejprodávanější komoditou na světě. Až dvacet pět milionů pěstitelů kávy z padesáti různých zemí s kávovými zrny obchoduje, prodává je, aby mohla být vykoupena, upražena, rozemleta, zabalena, prodána, uvařena a servírována. Jen pro zajímavost, nejvíce se obchoduje s olejem.

A když už jsme se od obchodu dostali až ke konzumaci, víte, co znamená italský název espresso? Skutečně, je to přesně tak, jak se zdá, název kávy připravené italským způsobem vlastně popisuje proces této přípravy. Espresso doslova znamená vytlačit něco silou. Horká voda je protlačena přes namletou kávu. Nenechte se však zmýlit ohledně kofeinu v espressu obsaženém. I když tato typicky italská varianta kávy obsahuje více kofeinu než běžně uvařená káva, je to vlastně jen kvůli tomu, že se espresso pije v malých porcích. Ve skutečnosti, v přepočtu na běžnou velikost šálku, by espresso mělo množství kofeinu pouze třetinové.