Zdravější pití kávy III

A jak ve zdravém pití kávy dál, když jsme přešli na organickou kávu a vyloučili cukr? Třetím tipem, jak zlepšit a zkvalitnit přijímání kávy je domácí mletí kávy! Uděláte úplně nejlépe, když si neumletá kávová zrna koupíte domů a umelete přímo dle potřeby.

I kávová zrna, tak jako cokoliv jiného, totiž podléhají pomalé zkáze jakmile jejich obsah přijde do kontaktu s vlhkostí a kyslíkem. Jedinečnou chuť a především čerstvost vám v případě kávy zaručí jen domácí mletí. Ani antioxidantům vlhkost a kyslík příliš nevyhovují. Čerstvá káva musí být skutečně i čerstvě namletá. A čerstvost v celé její komplexnosti, tedy jedinečnou pronikavou vůni a ostrou chuť ztrácí rozemletá káva už po několika dnech. Jakmile splníte bod číslo dva, tedy vynechání cukrů, poznáte okamžitě rozdíl mezi čerstvou a trochu ztuchlou kávou několik dnů po namletí.


Čtvrtý tip je otázkou střídmosti. Snažte se vypít jen jeden šálek kávy denně. Samozřejmě bez příchutí a sladidel. Pokud jste ale jedni z těch, kdo vypijí klidně sedm nebo osm šálků kávy během dne a to v jakoukoliv denní i noční dobu, ani se nepokoušejte přejít na jednu kávu denně najednou. Je to nemožné! Dejte si načas, zpomalte a postupujte postupně. Další ze strategií, jak snížit dávku kávy, je udělat si tak zvaného „druháka“, to je přelít vroucí vodou už použitou kávu, výsledný nápoj tak bude o něco slabší, ale přinese vám uspokojení z jeho konzumace.


A blížíme se k závěrečným radám, která vám pomohou ovládnou nezvladatelné – šílenou chuť na kávu. Pijte kávu až po jídle. Obecně káva na prázdný žaludek není úplně dobrý nápad a rána bývají v dodržování tohoto bodu nejkritičtější. Kofein totiž způsobuje, že se do vašeho těla vyloučí poměrně velké množství cukru, čímž je tělo povzbuzeno vyslat do oběhu naopak inzulín. Dodržení toho pravidla může mít i pozitivní dopad na vaši váhu, protože kofein potlačuje chuť k jídlu a tak se hned po obědě a poobědní kávě nebudete shánět po sladkém zákusku. A šestý typ? Hlavně nezapomeňte na to, co je skutečně důležité – kávu si užívejte, třebaže v omezeném množství, než na jaké jste byli dosud zvyklí. Žijeme ve světě, kde se máme cítit provinile kvůli něčemu, co nám přineslo potěšení a radost, hoďte to za hlavu – berte ale všechny zákazy a omezení s rozvahou a každý šálek kávy si vychutnejte do dna.