Jak tělu prospívá zelená káva?

Zelená káva není žádný nový, rozdílný druh kávy, nazývají se tak zrna, která jsou syrová a doposud neopražená. Na trhu ji dostaneme v kapslích, jako tinkturu nebo jako samotná zrna. Je velmi oblíbená pro své antioxidační schopnosti a pozitivní vliv na hubnutí.

Koupit si můžeme i syrová zrna a připravit si z nich nápoj doma. Nečekejte však tradiční chuť kávy, připravte se, že konečný výsledek bude podobný zelenému čaji, ani tak ovšem nezapře, že se jedná o kávu.

shutterstock_237728635_1095Zelená zrna obsahují více kofeinu než ta upražená, a protože neprocházejí pražením, uchovávají si i více pro nás prospěšných látek. Díky kyselině chlorogenové dochází v našem těle k urychlení spalování, mírnění pocitu hladu a stimulaci odbourávání tuků. Tato kyselina snižuje hladinu cukru v krvi, a protože naše tělo určité množství cukru potřebuje, začne si jej vytvářet z energetických rezerv, tedy z uložených tuků. Dokonce se pitím zelené kávy snižuje riziko onemocnění cukrovkou a chorobami srdce.

Existuje i řada kritiků, kteří tvrdí, že zelená káva nemá na hubnutí vliv, z části je to proto, že se pod tímto pojmem prodávají i nekvalitní výrobky. Je třeba si proto ohlídat kvalitu produktu, důležitá je informace o obsahu kyseliny chlorogenové. K samotnému hubnutí vám ovšem nepomůže pouze konzumace tohoto nápoje, je třeba zdravěji jíst a více se hýbat, ostatně jako u všech přípravků, které slibují zajistit štíhlou linii. Důležitý je i přísun tekutin, obzvláště vody. Při užívání zelené kávy totiž dochází k vyššímu odvodňování, je tedy dobré si na to dát pozor.

Jelikož jsou zelená zrna o dost tvrdší než ta hnědá, dejte si při mletí pozor, abyste si nezničili mlýnek. Doporučujeme zrna na dvě až tři hodiny namočit do misky s vlažnou vodou, díky tomu změknou a budou se vám snadněji mlít. Na jeden šálek tohoto nápoje potřebujete jednu až dvě kávové lžičky namleté syrové kávy. Tu zalijte horkou vodou a nechte zhruba pět minut louhovat, poté už vám nic nezabrání vychutnat si porci energie, která vám díky vysokému obsahu kofeinu nebude chybět. Ne nadarmo můžete slyšet, že tato káva je vlastně energetický nápoj.