Jak vzniká neodolatelné aroma kávy?

Káva povzbudí tělo i mysl, zároveň však nabízí také pestrou směsici vůní a chutí. V tomto ohledu dokonce vysoce trumfne i víno! Zatímco alkoholický nápoj z vinné révy se skládá ze zhruba 400 aromat, káva jich obsahuje víc než osm stovek.

Jde o pestrou sadu chutí a jejich kombinací, díky kterým se dobrá káva může stát skutečně nezapomenutelným zážitkem. Podobně jako ve víně můžeme i v šálku kávy objevit chuti tropického ovoce, medu, máty, oříšků nebo květin. Někdy je chuť jednoznačná, jindy jde o neopakovatelný komplex těchto složek. Často je odhalíme až díky speciálnímu postupu, třeba až po vychlazení, jindy jsou rozeznatelné pouze čichem.

stocksnap_0wythj2xnh_1631Možná při čtení těchto řádek zkoušíte čichat ke své kávě a nic zvláštního se neděje. Neklesejte na mysli a nenechejte se odradit od dalších experimentů. Lidí, kteří svedou bez pečlivého dlouhodobého tréninku pojmenovat všechny chuťové nuance, je skutečně pomálu. Vše se ale dá naučit! Zkuste zavřít oči a soustřeďte se ještě jednou na vůni, pijte po malých doušcích, zkoušejte to znovu při různých teplotách… Vaše someliérské buňky se jistě jednou probudí.

Pásmo kávových chutí je velmi široké a pohybuje se od černé čokolády přes karamelizované lískové ořechy až po ovocné lesní plody nebo květinové noty jasmínu. Svou roli hraje odrůda kávových zrn – arabika. Je jemnější a chuťově pestřejší než robusta.

Celkový výsledek ale do velké míry poznamenávají také podmínky pěstování, ovlivňují jej faktory jako je teplota, četnost srážek, intenzita slunečního svitu nebo kvalita půdy. Vliv má i způsob sklizně a zpracování kávových zrn. V neposlední řadě hraje svou roli i skladování a především způsob pražení. V každém článku tohoto řetězce vznikají velmi jemné chuťové odchylky, které tvoří jedinečnost kávových specialit.

Například více propražená káva chutná čokoládověji díky delší karamelizaci. Vedle způsobu pěstování a pražení záleží také na přípravě, tedy zvolené hrubosti mletí, teplotě vody. Stejná káva pak chutná jinak připravená ve French Pressu než v Aero Pressu.

S trochou nadsázky se dá říct, že nalezení chuťově ideální kávy právě pro vás je zábavou na celý život.