Je bezpečné pít kávu při kojení?

Znáte ten pocit, když se necítíte ve své kůži, musíte stihnout spoustu věcí a jediné, co vás dokáže vzpružit, je šálek kávy? Myslíte jen na to, jak si vychutnáte první doušek tekutého černého kofeinu? Ten pocit, když se vám tato energetická vzpruha dostane do krve, když se vám uleví? A teď si představte, že máte doma malé miminko a kojíte. Můžu si kávu vůbec dopřát a pokud ano, tak v jaké míře?

Říká se, že dva až tři šálky denně miminku neuškodí (ne však tři šálky silných „zabijáků"). Při větší konzumaci už je možnost, že kojené dítě bude mít problémy se spánkem nebo může být podrážděné. Kofein se v mateřském mléku objeví přibližně již 15 minut po konzumaci kávy. Je to však malé množství a na dítě by to nemělo mít vliv. Záleží také na stáří dítěte.

shutterstock_516352159_452
Jestli si žena chce být jistá, že kofein její dítě nijak neovlivní, měla by kávu začít pít postupně, například ze začátku pouze jednou týdně. Když se chování a návyky dítěte nijak neliší, může se frekvence pití kávy zvýšit. Tato postupnost je důležitá, kofein se totiž může v těle matky hromadit a mít neblahé následky na dítě. Když však bude žena opatrná a bude se při konzumaci kávy řídit svým instinktem a ohledem na miminko, nic jí v pití kávy nebrání.


Často slýcháme: „Já si kávu nedám, kojím." Traduje se to už tak dlouho, že se z tohoto odmítnutí stala pomalu ustálená fráze. Když je žena zvyklá pít kávu, tak by taková absence mohla způsobit podrážděnost, nervozitu, což pro dítě rozhodně není ideální. I mimino vycítí z matky všechny emoce, jak ty pozitivní, tak negativní.


Není nad to vychutnat si ranní kafíčko a potom se jít v klidu a s úsměvem věnovat dítěti. Vždyť každý chce pro svoji rodinu jen to nejlepší, ale neměl by při tom zapomínat ani na sebe.