Káva a mléko – nebezpečná kombinace?

Pro někoho je káva s mlékem každodenním životabudičem. Zejména pro ty může být zpráva, že tento nápoj škodí zdraví šokem. Poslední dobou se opravdu sem tam vynoří informace, podle které toto spojení není úplně nejšťastnějším. Jak tomu je ve skutečnosti? Opravdu pro nás může být káva s mlékem nebezpečná? 

Jak káva, tak i mléko jsou samy o sobě relativně zdravé potraviny, v jejich spojení je však podle některých výzkumů něco ďábelského. Pokud jste na takovou informaci narazili, tak se rozhodně neděste a neházejte ani jednu z ingrediencí do koše. Zas tak horké to totiž není. Někteří lékaři říkají, že je tato kombinace špatná pro žlučník, jiní odborníci toto tvrzení vyvrací. My se ztotožňujeme s druhým tvrzením.

shutterstock_78802096_866Za žádných okolností není nápoj vzniklý smícháním 100 mililitrů kávy a asi 10 mililitrů smetany nebezpečím, které by pro člověka představovalo riziko ať už z krátkodobého, nebo dlouhodobého hlediska. Na druhou stranu každý z nás reaguje na různé kombinace různých potravin odlišně a káva a mléko nejsou výjimkou. Je tedy nutné sledovat svoje tělo a naslouchat mu, a v případě potíží jednu složku vynechat. Obecně je ale bílá káva, či káva se smetanou nebo mlékem zcela neškodná a nespravedlivě na ní ulpělo podezření z vyvolávání nepříjemných žaludečních, nebo střevních obtíží.

Pokud si někdo po kávě s mlékem stěžuje na bolestí břicha nebo nevolnost, může to být samozřejmě pravda. Každý člověk je jedinečný a každý reaguje na potraviny a nápoje různě. Univerzálně však žádná škodlivost potvrzena není. Ani káva, ani mléko vám zdravotní komplikace nezpůsobí a jejich kombinace už vůbec ne.

Pokud jste tedy nikdy po kávě s mlékem nevolnost nezaznamenali, pijte ji s klidem dál, nemáte se čeho bát.