Káva čepovaná jako pivo? Existuje a je skvělá

Osvěžení pro horké letní dny je tady! Jedná se o novinku, která teď frčí hlavně v Americe a Velké Británii, pomalu si ale začíná klestit cestu i do našich končin. Samozřejmě si ji můžete užít i v zimě, právě v letních měsících vám pomůže bojovat s malátností způsobenou vlezlým dusnem. O co jde?

Jedná se o čepovanou čili nitro kávu. Vzpomínáte si ještě na cold brew kafe, o kterém jsme psali nedávno? Je to podobné, v tomto případě je ale tato studená specialita plná kofeinu čepovaná z pípy. Do trubek ji vhání dusík a dokonce nejčastěji ji dostanete do pivních sklenic. Aby těch podobností s oblíbeným chmelovým mokem nebylo málo, tak ještě prozradíme, že čepovaná káva vypadá na první pohled jako pivo Guiness. Díky originální formě stáčení má výsledný produkt krásně krémovou pěnu a pivařům známý lavinový efekt. Takže skutečně můžete mít pocit, že se obsluha spletla a místo objednané kávy vám nese černé pivo.

shutterstock_575563126_1001Chuť této kávy je jemná, sladká a krémová a zároveň chladivá a perlivá. I proto začíná být ve světě tak oblíbená. Jistě si ji zamiluje každý, kdo chce spojit osvěžení s přísunem kofeinu.

Povězme si něco o výrobě. Celý proces produkce tohoto nápoje začíná tak, že se pomele káva a dá se louhovat do vody, nejméně na 12 hodin, neobvyklých ale není ani 24 hodin. Zde je důležitý výběr kávových zrn, která mají velký vliv na konečný výsledek. Je důležité dbát hlavně na kvalitu, aby tato specialita chutnala tak, jak má, tedy výtečně.

Poté se pomocí dusíku načepuje do sklenic a v takovémto stavu se servíruje zákazníkovi. Do čepované kávy nejsou v průběhu přípravy přidávána žádná dochucovadla jako cukr či mléko, pijete tedy čistou kávu s bublinkami. Výsledná cena je přesto o něco vyšší než u tradiční kávy. Je ovlivněná složitostí celého procesu, hlavně ale tím, že na její výrobu je potřeba relativně dost kávových zrn.

Tento trendy nápoj pochází z Portlandu, což je, jak známo, město, kterému vládne alternativní scéna. Hodně se zde experimentuje s chutěmi a je třeba uznat, že tahle se opravdu povedla.

Tuto specialitu jsme vyzkoušeli a doporučujeme obzvlášť v parném létě. Jsme si jisti, že si tento neobvyklý nápoj oblíbíte.