Káva v číslech

Víte, kde na světě vypijí nejvíc kávy? A která země jí nejvíc vyprodukuje? Tipněte si! Ještě než vám prozradíme správnou odpověď, zavalíme vás dalšími zajímavostmi ze statistických průzkumů.

Pro začátek jedna ekonomická vsuvka: Všechna data ukazují, že káva je rostoucí byznys, ve kterém se jen v České republice točí okolo třiceti miliard korun. Jaký je ale vztah Čechů ke kofeinovému nápoji? Každý z nás si dá minimálně jedno kafe denně, průměrně to vychází na jeden a půl šálku. Ročně tak spotřebuje každý z nás přes dvě kila suroviny.

 

Zalévaná káva, tedy místní klasika zvaná “turek”, zdá se, spotřebitelům tolik nevoní. Vůbec nejčastěji si do šálku sypeme instantní, tedy rozpustnou variantu nápoje. Zcela okrajovou záležitostí jsou přitom cereální náhražky, které nejsou mezi běžnými spotřebiteli rozšířené ani beans-caffeine-coffee-5464_1358příliš oblíbené. Vyhledávají je zpravidla lidé, kteří se z nějakého důvodu vyhýbají kofeinu, jako třeba kojící matky. Caro a podobné kávoviny jsou považovány spíše za náhražku kávy.

 

Kromě granulované kávy je v Česku oblíbená příprava v kávovaru. Vzhledem k tomu, že takový nápoj vyjde v restauraci řádově 10 až 40 krát dráž, je docela pochopitelné, že roste prodej domácích kávovarů. Ať už jde o ty plně automatické nebo pákové s mlýnkem. Oblíbené jsou také stroje na kapsle, díky nimž pak stoupá prodej dražší porcované kávy.


Žízeň po kávě v naší kotlině úspěšně stoupá, meziročně to bylo o téměř 7 procent. Přesto jsme ještě daleko za největšími pijany. Těmi jsou Finové, kteří ročně spotřebují více než 12 kilogramů kávy na obyvatele. Káva je obecně ve Skandinávii velmi oblíbená. Na předních místech ve spotřebě najdeme Švédy, Islanďany, Noryi DányA odkud k nim kvalitní kávová zrna putují? Zdaleka největším světovým producentem je Brazílie, s velkým odstupem je s poloviční produkcí Vietnam.

 

Nic není zadarmo, Mezinárodní kávová organizace zjistila, že nejvíc draho vás přijde káva na britských ostrovech, dále pak na Maltě a v Itálii. Ani Češi nejsou z levného kraje, v mezinárodním srovnání cen jsme skončili osmí, o dvě pozice před Slovenskem.