Kavárna AdAstra

Kavárny vznikají a zanikají každý den. Některé z nich je ale škoda zavírat, i přestože právě neprosperují. Řeč je o různých dobročinných projektech, které svou existencí pomáhají jiným lidem.

Víme o nich, chceme se do nich podívat, často to ale odkládáme tak dlouho, až nakonec zjistíme, že je uvnitř prázdno, pusto, zkrátka zavřeno.

Tomuto osudu se podařilo o vlásek uniknout pražské kavárně AdAstra, která se potýkala s dlouhodobými existenčním problémy a její majitelé se ji proto chystali zavřít. Stalo se ale něco nečekaného, skoro malý zázrak. Lidé najednou začali chodit, kavárna dnes málem praská ve švech a na všech stolečcích tu mají cedulku s rezervací.

stocksnap_pmvfxkmx4c_3000Kavárnu AdAstra provozuje už tři roky obecně prospěšná společnost Zajíček na koni. Stará se o lidi s různými typy postižení. Když z těchto dětí vyrostli mladí lidé, přišli v této organizaci na nápad otevřít podnik, ve kterém by mohli společně pracovat. Kavárna nebyla neúspěšná, přesto to nestačilo na zaplacení nájmu a dalších složenek. Stejně jako řada jiných dobrých nápadů málem zapadl i tento kvůli nedostatečné propagaci. Že se ale všechno může změnit díky jednomu postu na Facebooku, to zřejmě překvapilo i zkušené marketéry. Ředitelka Markéta Šulcová věděla, že dny jejího dobročinného podniku jsou beznadějně sečteny a svěřila se s tím přátelům ve virtuálním světě internetu. A přidala prosbu, aby se lidé zastavili na kávu, zákusek nebo oběd a projekt tak podpořili. A stalo se.

Během krátké doby měl její příspěvek desetitisíce sdílení, z výzvy k záchraně kavárny se stala virální záležitost, která, nejenže nalákala mnoho návštěvníků, ale také probudila v lidech nebývalou solidaritu. Ozvali se lidé z daleka, kteří nemohli přijít osobně, chtěli ale AdAstru podpořit finančně. Díky nim budou mít těžce uplatnitelní, avšak pracovití a veselí zaměstnanci kavárny šanci dělat práci, která je baví, naplňuje a rozdává radost nejen jim, ale hlavně návštěvníkům kavárny.

Dobročinná kavárna AdAstra sídlí nedaleko pražské náplavky na rohu ulic Podsklaské a Plavecké. Rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen kvůli dobrému pocitu z podpory bohulibého projektu. Kromě dobré kávy nabízejí lahodné zákusky, kvalitní víno z francouzských sklepů a v neposlední řadě denní menu. Pokud přijdete večer, můžete si vychutnat také klavírní koncerty. Ale pozor! Na rozdíl od dřívějších dob se dovnitř bez rezervace nedostanete.