Kávovník v obýváku? Žádný problém

Největšími producenty kávy jsou z našeho pohledu poměrně exotické končiny jako Brazílie, Vietnam a Indonésie. Rostliny kávovníku ale mohou stejně dobře zakořenit u Nováků v obýváku.

Kávovník je totiž docela nenáročná rostlina, která přežije nejen v deštném pralese, ale i v českém panelákovém bytě. Stále zelená tropická rostlina s krásnými červenými bobulemi navíc polahodí oku a stane se hezkou dekorací.

agriculture-berries-blur-1556665_903Sehnat kvalitní semena není v dnešní době problém. Nabízejí je běžně v semenářství nebo ve specializovaných obchodech s kávou či e-shopech. Pokud se ale chcete vyhnout porodním bolestem klíčení malých rostlinek, můžete si adoptovat už vzrostlejší semenáče. I ty bez problémů pořídíte v hobby marketech.

Kávovník snáší bytové prostředí skvěle a nemusíte kvůli němu nijak výrazněji přitápět. Ve vegetačním období prospívá v teplotách mezi 20 a 25 stupni. V zimě si vystačí s teplotami i pod 20 stupňů.

Rostlina se bude nejraději kochat výhledem z okna na jihovýchodní nebo jihozápadní straně. Vyžaduje dostatek světla, ale ublížit jí může přímé slunce a vhodný není ani sálající radiátor. Také nemá ráda časté změny místa.

Hlína by neměla být nikdy suchá, příliš mnoho vody ale může způsobit hnědnutí listů, případně i úhyn. Nepřehánějte to proto se zálivkou. Jakmile se začnou svěšovat listy, je to signál rostlinu vydatně zalít, klidně ji nechte půl hodiny stát v nádobě s vodou, pak ji ale vyndejte. Nejlépe se hodí dešťová nebo odstátá voda z kohoutku.

Kromě vláhy potřebuje kávovník dostatek živin, proto je vhodné mu pravidelně, klidně i jednou týdně, dopřát vícesložkové hnojivo. Použít ale můžete i produkty pro okrasné pokojové rostliny, v době vegetace je můžete různě střídat. Po období vegetace, která je nejčastěji mezi březnem a květnem, zálivku i hnojení omezte.

Trpělivost přináší růže, ale i kávové boby. Vaše nová rostlina začne kvést poprvé až po třech letech. Těšit se můžete na květy bílé či žluté barvy vonící po jasmínu. Plody jsou sytě červené a mají v sobě dvě zrna. S těmi pak můžete naložit dle libosti. Vypěstovat další generaci bytového kávovníku, nebo se pustit do pražení a přípravy domácí kávy.