Kde se vzala vídeňská kavárenská kultura?

Když v roce 1683 skončila v rukou vídeňského špióna zelená zrna kávy, která si s sebou do bojů vzali Turci, nikdo nečekal, co se ve Vídni z této suroviny vyvine. A že hlavní město Rakouska platí za město s bohatou kavárenskou tradicí, dokazuje i fakt, že roku 2011 byla vídeňská kavárenská kultura zařazena na seznam kulturního dědictví UNESCO.

První kavárnu ve Vídni založil voják Georg Kolschitsky, jmenovala se U Modré lahve. K provozování dostal povolení od Leopolda I., ovšem jeho činnost byla značně omezována. Počátky kavárenství tedy nebyly tak jednoduché, jak bychom si možná mysleli. Například ženy do kaváren vůbec nesměly, změnilo se to až zřízením a otevřením letních zahrádek, kam již ženám přístup zakázán nebyl. I ony se tak mohly účastnit společenského kulturního života a jako bonus vychutnat šálek kávy. Do vnitřních prostor kaváren mohly ženy chodit ale až od roku od roku 1840.

shutterstock_257040244_548_01Od počátku se zde scházeli lidé, aby si popovídali, přečetli noviny, zahráli šachy, biliard či načerpali inspiraci. K tomu jim mnohdy stačil jeden šálek kávy. Často sem chodívali známí spisovatelé, aby mohli v klidu psát. Mezi nejznámější patří Stefan Zweig, Thoma Bernhard, Arthur Schnitzler, Hugo von Hofmannsthal či Robert Musil. Kulturní aspekt je zde tedy zřejmý. Šlo zde více o zážitek a tento kult se zde udržuje dodnes.

Spousta kaváren se zde pyšní speciální recepturou přípravy kávy, ochutnat tedy můžete nejrůznější kávy ze všech možných koutů světa. K zakousnutí se nejčastěji nabízí tradiční moučníky, ale dostat můžete i neobvyklé zahraniční pečivo. V každém ohledu je zřejmé, jak jsou kavárny součástí každodenního života jak Vídeňáků, tak turistů. Jedná se o takový vlastní svět se svými zákonitostmi a pravidly.

Kaváren ve Vídni existuje nepřeberné množství. Od těch studentských, alternativních až po ty tradiční, ve kterých se zákazník ocitne ve zlaté době Rakouska-uherska. Je na každém, který styl si vybere.

Mezi nejznámější podniky patří Café Leopold Hawelka, Café Central nebo Café Sacher – o této kavárně byl natočen dokonce i seriál.

Pokud tedy jedete do Vídně a chcete blíže poznat zdejší kulturu, určitě vedle muzeí a zámků nevynechejte ani návštěvu nějaké tradiční kavárny. Zdejší atmosféru, kvalitní kávu, chutný moučník a denní tisky si jistě vychutnáte. Určitě si na návštěvu kavárny vyčleňte dostatek času, zde není kam spěchat.