Kdy mohou děti začít pít kávu?

Kdo má děti, tak ví, že chtějí kopírovat všechno, co dělávají dospělí. Pokud vás často vidí se šálkem kávy v ruce, tak jednou přijde chvíle, kdy budou chtít popíjet s vámi. Jak se v tu chvíli zachovat?

Jednoznačnou odpověď vám nikdo nedá. Věkovou hranici, jaká je u alkoholu nebo cigaret, nikdo nestanovil. A pokud se mluví o patnáctém roku jako o vhodné hranici, je to střelba od boku, navíc poněkud nepřesná. V patnácti už měla spousta z nás za sebou první pivo, cigaretu, ne-li něco horšího. Ale zpět ke kofeinu. Co s dětským organismem dávka kofeinu udělá?

child-163794_1280_1280Většině rodičů by se představa, že své dítě nechají užívat psychoaktivní substanci s povzbuzujícími účinky, nejspíš příliš nezamlouvala. I takovými slovy se totiž dá kofein popsat. Káva a kofein ale není totéž. Ostatně kofein najdeme i v kakaových bobech, ze kterých se vyrábí nejen dětmi oblíbený nápoj, ale také hořká čokoláda a řada dalších sladkostí. Přemíra cukru má ovšem podobný účinek na rozdováděnost dětí, jakou by mohl mít kofein. Nehledě na zdravotní stránku nadměrného užívání cukru, kterému se ne nadarmo říká "bílý jed".

Kolik kávy tedy dětem můžeme dopřát? Pojďme na to s trojčlenkou. Uvádí se, že dospělý člověk může bez jakýchkoliv následků požít 400 miligramů kofeinu, což je necelý litr překapávané kávy. U dětí to vychází na tři miligramy na kilo váhy, takže sedmnáctikilový drobeček by si teoreticky mohl dát půl hrnku kávy nebo půl litru koly. Dodejme, že zážitek to pro něj bude asi intenzivnější, vzhledem k tomu, že naši malí potomci mají lepší metabolismus a působení kofeinu pocítí mnohem rychleji a intenzivněji než my dospělí.

Tohle všechno je ale jen teorie. U menších dětí by pití kávy pravděpodobně skončilo už u prvního doušku, pokud bychom jim dali ochutnat takovou, jakou máme rádi, tedy černou a bez cukru. Lidský organismus evoluce naprogramovala tak, aby mu hořká chuť byla nepříjemná, v přírodě nás má totiž varovat před požitím jedů, věcí nezralých či jinak škodlivých. Menší děti navíc vnímají chutě intenzivněji než jejich rodiče.

Jak vidíte, je to tedy na vás a na vašem uvážení. Pokud byste si rádi s potomkem vypili šálek kávy, nejspíš se nic nestane, zvlášť pokud ten jeho bude z větší části vyplňovat mléko. Podle jedné brazilské studie totiž právě bílá káva chrání děti před depresemi. Další možností je pak káva bez kofeinu. Obecně ale není žádný důvod pro to, aby dítě pilo jakýkoli druh kávy namísto vody nebo limonád.