Mental Café. Ano, je to tak, jak si myslíte...

Jak název napovídá, Mental Café není úplně tradiční kavárna. Zde se setkáte s baristy, kteří hledají uplatnění jen velmi stěží. Jde o lidi mentálně či fyzicky postižené. Můžete se s nimi vidět na nejrůznějších místech a akcích, díky speciálním kolům je kavárna pojízdná.

Celý projekt odstartoval v roce 2013 v Ostravě a už od jara 2014 můžete tuto pojízdnou kavárnu potkávat v ulicích. V roce 2017 se přidala i Praha. V těchto městech jsou k potkání skoro všude, kde se něco děje, bývají součástí i tak velkých akcí jako Colours of Ostrava. Obsluha je vždy milá a usměvavá.

shutterstock_1096947059_885Hlavním cílem této neobvyklé kavárny je bourat předsudky, že postižení lidé nemohou fungovat v běžném životě. Pracovníci Mental Café dokáží pravý opak, rozumějí svému řemeslu a často si se zákazníky povídají, což umocňuje dobrý požitek z výborné kávy, kterou jim připraví. Zákazníci si tedy užijí šálek oblíbené kávy a také se mohou něco zajímavého dozvědět.

Lidé s nejrůznějším postižením tak zapadnou do pracovního procesu, zdokonalují se ve své práci a dostávají za ni peníze, což jim dodává pocit samostatnosti a jistou míru nezávislosti. Mohou tak získat sebedůvěru a díky ní se cítit dobře a úspěšně. Při práci jim na tvářích nechybí úsměv a je vidět, že svoji práci dělají s láskou a že je skutečně baví. V současnosti pracuje v Mental Café 20 baristů.

Ostravská pobočka spolupracuje se zavedenými ostravskými kavárnami, kde také můžete potkat obsluhu z tohoto projektu. Navíc, jedná se snad o jedinou kavárnu, která se pyšní tím, že má o kolečko navíc. Ne vždy je totiž kolečko navíc na škodu.

Podobných projektů vzniká poslední dobou stále více. Spousta středisek sociální péče zakládá pojízdné kavárny, kde pracují jejich klienti. Účastní se jarmarků, poutí, slavností, výročí a nejrůznějších akcí ve svém okolí a pomáhají tak bourat bariéry, které postižené lidi pomyslně nebo i reálně dělí od běžného života. Dokazují tak, že jsou tito lidé plnohodnotnou součástí naší společnosti.