Pomáhá káva hubnout?

Taky by se vám líbilo, sedět doma gauči, pít jedno cappuccino za druhým a přitom vesele hubnout? 

O kávě jako tajné zbrani proti kaloriím si můžete přečíst mnoho senzačních odhalení. Zdravý rozum ale velí brát takové senzace s rezervou. Je na nich přesto něco pravdy? Může člověk díky konzumaci kávy zhubnout?

Možná na tom něco bude. Kofein v rozumném množství má totiž pozitivní vliv na lidský metabolismus a centrální nervový systém. Podporuje látkovou výměnu v těle, které se přitom zahřívá a spotřebovává více energie (cukrů a tuku). Je prospěšné, dát si šálek dobré kávy či kapučína po dobrém jídle.

belly-black-and-white-black-and-white-42069_842Ještě lepší je ale pomocí kávy nastartovat fyzickou aktivitu. Kofein totiž nabudí tělo a povzbudí mysl. O to víc se vám bude chtít opustit gauč a jít si zaběhat či navštívit posilovnu. Díky zvýšenému krevnímu tlaku a dokonale fungujícímu spalování se možná během sportu budete dokonce i usmívat.

Pokud se vrátíme k úvodní otázce, je třeba uvést několik věcí na pravou míru. Sám o sobě kofein ke ztrátě tělesné hmotnosti nevede. Jde o pověru, na které mají zájem snad jen výrobci kofeinových tablet a jiných potravinových doplňků na podobné bázi. Víc než s nadváhou vám ale chtějí “pomoci” od kladného zůstatku na účtu.

Tedy ne že by byly úplně k ničemu, pokud jde o náhlou ztrátu kil, žádné zázraky se nedějí. Navíc, jsme toho názoru, že místo do sterilních tablet se vyplatí investovat do kvalitní kávy, která vám kromě kofeinového povzbuzení přinese i příjemný chuťový zážitek. Řeč je pochopitelně o kávě bez cukru a pokud možno i s minimem mléka.

Výživoví poradci dokonce před dlouhodobým užíváním kofeinových doplňků varují. Nadužívání kofeinu totiž může mít přinejmenším nepříjemné vedlejší projevy, jako je nadměrné pocení a zvýšený krevní tlak. Efekt, pokud vůbec nějaký, navíc bývá pouze krátkodobý. Naše tělo si totiž na zvýšené dávky kofeinu postupně zvyká a tělesná hmotnost se vrací zpět na původní hodnoty. Tak tedy, pokud chcete po zimě vypadat k světu, dejte si dobrou kávu (černou) a hurá do přírody.