Puzzle gourmet store & café. Kavárna kde obsluhují autisté

Obyčejně představujeme zajímavé kavárny v českých luzích a hájích nebo v blízkém zahraničí. Dnes se však vydáme na delší výlet. Představíme vám skvělý koncept kavárny z Filipín. A čím je tak zajímavá? Pomáhá autistům začlenit se do normálního života. Třeba tím, že vás v kavárně obslouží.

Tato kavárna v hlavním městě Filipín si jistě zaslouží naši pozornost. Nejen, že zde dostanete výbornou kávu, ale také podpoříte dobrou myšlenku. V tomto podniku se totiž snaží odbourávat předsudky vůči autistům. Ti zde dělají praxi a připravují se tak na další život.

shutterstock_99664388_448_01Důvod, proč byla tato kavárna založena je prostý. Rodina chtěla pro svého syna autistu najít místo, kde by se mohl připravit na profesní dráhu a plnohodnotně se začlenit do běžného života. Proto založila obchod s kavárnou, kde najdou uplatnění lidé s poruchou autistického spektra. Můžete si zde koupit puzzle, spousty dětských her. Stoly, na kterých si můžete vychutnat voňavé espreso, mají neobvyklé tvary a židle jsou pestře pomalovány. Na jednom stole je napsáno: „Považuješ-li mne za zmateného, představ si, jak zmateně svět působí na mě."

A aby nás svět nebyl zmatený, můžeme si při šálku kávy vychutnat něco dobrého na zub a přečíst třeba noviny. Okamžiky odpočinku nám napomáhají k vnitřní pohodě a k uspořádání myšlenek. Není nad to se chvíli odreagovat od starostí všedního dne. Kavárna nefunguje jen jako místo odpočinku a relaxace, ale také jako informační místo. Dozvíte se zde fakta o autismu, můžete si zakoupit obrázky nebo pohlednice, které sami autisté namalovali.

Při práci, ovšem nejen během ní, podporují autisty sociální pracovníci a doktoři. Pracovníci jsou zde i školeni jak mluvit s hosty, aby nedocházelo k nedorozuměním či nepříjemným situacím. Neoficiálním mottem této netradiční kavárny se stalo: „Je ok být jiný". Na lidi se zde dívají bez předsudků, i díky tomu zde panuje příjemná atmosféra.

Budete-li v Manile, určitě tuto kavárnu navštivte. Nejen, že zde dostanete dobrou kávu, ale zároveň podpoříte rodinný podnik, který pomáhá lidem. A možná se dozvíte i něco nového o autismu.