Udílení ceny Ď

Cena ĎCena Ď se uděluje od roku 2001 a získat ji mohou jednotlivci, či organizace, které se angažují na charitativních akcích, či projektech. Na cenu může své mecenáše a dobrovolníky nominovat pouze ten, komu je pomáháno. Kromě dalších pěti firem byla nominována i firma Delikomat, kterou nominoval spolek Trend vozíčkářů a Ratolest Brno.

 

Třinácté udílení ceny za Jihomoravský kraj se konalo v pátek 22. března 2013 v hotelu Dukla ve Znojmě, který byl i generální partner. Slavnostního večera udělování ceny jsem se letos zúčastnila i já. Celý večer se nesl v duchu slova pomoc a to nezištně. Protože, jak řekl pan Richard, v téhle době si lidé nepomáhají a neděkují. Sama mám zkušenosti s tím, jak mi mnoho lidí sdělí, že za to slovo si nic nekoupí.

 

Vítěz ceny Ď - František KiliánPředsedou ceny Ď byl pan Mikoláš Blažíček, majitel znojemského hotelu a také zachránce deseti krokodýlů a díky němuž vzniklo krokodýlí terárium, které jsme si také mohli posléze prohlédnout. Organizátorem vyhlášení ceny a zároveň moderátor celého večera byl velice milý a příjemný pan Richard Langer. Paní Bosáková, redaktorka z českého rozhlasu Brno slíbila, že záznamy z tohoto večera zveřejní, aby se to dostalo do podvědomí všech občanů této republiky. Členem kolegia byla také ředitelka ZŠ Brno paní Bauerová, která adepty na cenu Ď vybírala v rámci výuky společně se studenty. Tím získaly náctileté děti do podvědomí myšlenku o tom, že si musí lidé pomáhat a jak je důležité slovo „Děkuji“. Podle slov paní ředitelky ani náctiletí nejsou tak zkažení, jak si mnozí z dospělých myslí.

 

Karin BučkováPomoc a činy nejsou měřitelné, někdo pomůže finančně, někdo dlouhodobým dobrovolnictvím. Navíc je jedno, kdo pomáhá, zda starší, nebo handicapován. Prostě jak kdo se na pomoc druhým cítí. Protože jak jsem slyšela z úst pana Blažíčka, člověk nemá přemýšlet o tom, kolik mu je, ale má mít radost z toho, co je a z toho, že je zdráv, mít chuť do práce a pracovat s radostí, nikoli z donucení.

 

Po občerstvení a poznání se navzájem, začala oficiální část večera a to vyhlášení vítěze, kterého vyhlašoval pan Blažíček a paní Bauerová předávala cenu - originální skleněnou trofej symbolizující písmeno Ď. Vítězem se stal pan František Kilián, kterého nominoval domov pro seniory. Pan ředitel domova Vilém Buriánek nám pověděl, jak pomohly darované finance 120 klientům domova. Vybudovali speciální bránu proto, aby lidé s poruchou orientace nemuseli být omezováni.

 

Po rozhovoru s vítězem a jeho nominujícím pan Richard chodil kolem stolů a dělal rozhovory s ostatními nominovanými a jejich nominujícími. Poslechli jsme si kdo, komu pomáhal a jakým způsobem. Zjistila jsem, že je mnoho druhů pomoci, ale bohužel i mnoho institucí, kterým je potřeba pomáhat.

 

Účastníci vyhlašování ceny Ď pro Jihomoravský kraj

 

Po představení činností nominujících a nominovaných skončila oficiální část večera a lidé mohli na raut, kde měli možnost ochutnat bramborový salát, řízek, kuřecí nožky, sýry, různé druhy salámů, či pečiva. Nejprve jsme se však šli se zájmem podívat na KROKOLAND, který se nacházel v přízemí hotelu. Byly tam schody, ale díky ochotě přítomných lidí jsem se do terária podívala i já, bariéry, nebariéry. A to je právě o té pomoci a ochotě pomoci. Vůbec celý večer jsem se cítila dobře, protože jsem byla mezi milými lidmi. Vždyť to jsou lidé, kteří pomáhají a mají rádi lidi.

  

Znojemský krokodýl Teplota v teráriu

V teráriu jsme sledovali, jak se krokodýli drbou, plavou, nebo jak na nás koukají s otevřenou tlamou. To už jsme z nich měli respekt. Živé krokodýly jsem ještě neviděla a myslím si, že mnoho z přítomných také ne. Jen mě zarazilo to vedro a hodně velká vlhkost. Však tam bylo 47 stupňů celsia! 

 

Po prohlídce terária jsme se s kolegyní občerstvili a byl čas k odjezdu. Rozloučili jsme se s těmi milými lidmi a rozjeli se k domovu.  Měla jsem v myšlenkách, že to byl nádherný večer v krásném prostředí a s plno příjemných lidí. Když už je vše o slově Ď a děkovati i mě se patří poděkovat, že i naše firma a potažmo i já s kolegyní jsme se mohly této příjemné akce zúčastnit. Pro mě to má velkou váhu, protože já bývám jen ve společnosti handicapovaných a v této společnosti mi bylo velice příjemně.


                                                                  Karin Bučková

 

Společnost Delikomat byla nominována olomouckým spolkem Trend vozíčkářů, se kterým dlouhodobě spolupracujeme a svou nominaci zdůvodnili následovně:

 

Spolek Trend vozíčkářů OlomoucDELIKOMAT s.r.o. - Nezištná a zároveň finančně významná pomoc. Úhrada části nákladů na týdenní pobyty klientů, nákup materiálu na rukodělné aktivity postižených, zájem o dění v naší organizaci, dlouhodobá spolupráce. Manželé Radek a Patra Džiubanovi „majitelé“ dvou roztomilých kloučků, vybudovali velmi úspěšnou firmu, poskytující radost milovníkům kávy. Při tom ale nezapomněli na dobročinnost. Zejména paní Petra si i v době mateřských povinností nezištně udělá čas na charitativní aktivity. Velmi intenzivně se zajímá o potřeby různých neziskových organizací, rodin i jednotlivců v nouzi a tím i o dění v naší organizaci. Ač se snažíme nezneužívat vstřícnost společnosti Delikomat, nikdy se nestalo, že by nenašla cestu pomoci. Obracíme se k nim vždy, když už ostatní nemohou nebo nechtějí pomoci. Navíc se jedná o společnost, která sídlí v Jihomoravském kraji a přesto je ochotná pomáhat po celé republice. 

 

 

Druhým dobrým andělem se stalo občanské sdružení RATOLEST BRNO, které nám poslalo nominaci do jihomoravského kola:

 

Občanské sdružení RATOLEST BRNO


DELIKOMAT, s.r.o. - Společnost Delikomat dlouhodobě podporuje činnost Ratolesti finančně. Ceníme si ochoty naslouchat aktuálním potřebám a hledání možností jejich řešení. Máme tak spolehlivého partnera, v jehož spolupráci můžeme dávat šanci dětem vyrůstat ve fungujících rodinách a mladým lidem dostat se ze šikmé plochy. Děkujeme všem zapojeným pracovníkům do zaměstnaneckého fondu Delikomatu, jehož prostřednictvím byly podpořeny také naše projekty.