Amélie i Vincent s Julesem. Filmy, kde by to bez kávy nebylo ono

Káva je pro mnoho lidí zdrojem inspirace. Právě s šálkem v ruce někdy přicházíme na ty nejlepší nápady, káva prostě budí múzy a přináší řešení i té nejsložitější situace. A jako zdroji inspirace ji umělci dávají prostor ve svých dílech. Káva a film patří k sobě. Kdo ví, kolik slavných filmů a scén vzniklo díky kávové inspiraci.

Různé druhy kávNěkdy je to jedna nenápadná scéna, kdy se s hlavním hrdinou ocitneme v útulné kavárně a můžeme jen tušit, že možná v podobné kavárně vznikly nápady na jednotlivé scény a dialogy. Někdy je kávě zasvěcen celý film, včetně názvu, jako v Jarmuschově kultovním díle Kafe a cigára.

Někdy se může zdát, že je káva pouze vedlejším motivem, jakýmsi pozadím, které dotváří atmosféru děje. Ale když se pak zamyslíme více, zjistíme, že právě ta atmosféra je hnací silou celého filmu. Tak tomu je například u Amélie z Montmartru. Kouzelná a roztomilá servírka Amélie by nebyla tím, kým byla – originální, rozpustilou, citlivou a něžnou dívkou s bohatou fantazií, kdyby nepracovala v útulném prostředí malé pařížské kavárny. Nejen že tam roznášela voňavou a lahodnou kávu, ale hlavně potkávala spoustu zajímavých lidí, jejichž osudy pak v ději proplétala.

A když už jsme u spojení krásných hlavních hrdinek a kvalitní kávy, nesmíme zapomenout na Snídani u Tiffanyho s okouzlující Audrey Hepburnovou. Vždyť každá správná snídaně by nebyla kompletní bez šálku silné kávy, která nastartuje celý den. A přesně takovou si Sally dopřávala u výlohy kultovního klenotnictví.

Ovšem nejen krásné ženy, ale i jejich mužští kolegové sahají po šálku s kávou. Často ve chvílích, kdy o nic nejde a je potřeba si oddechnout, ale někdy káva doprovází ty největší drsňáky i ve vyhrocených situacích.

Vzpomínáte na Pulp Fiction? Tam se většina problémů, na které je třeba chladná hlava, řeší se šálkem horké kávy v ruce. I ostřílení gangsteři Vincent a Jules prostě občas potřebují vypnout a s voňavým hrnkem kvalitní kávy od Jimmieho vymyslet, co s mrtvolou na zadním sedadle a autem celým od krve.