Etiketa v Maid Caffé

Maid Caffé nejsou obyčejnými kavárnami evropského střihu. Kromě skvělé kávy a několika zákusků a svačinek v nich zákazník dostane především nefalšovanou porci moderní japonské kultury. Kavárny jsou vybaveny a dekorovány tak, aby odpovídaly fantazijnímu stylu fanoušků – otaku, jejichž život se odehrává na stránkách časopisů a na obrazovkách počítačů nebo televizí v anime a manga světě.

Přestože si v Maid Caffé můžete objednat z téměř stejné nabídky jako v jiných kavárnách, budete nejspíš velmi překvapeni způsobem servírování. Ten se od klasického liší. A přestože se do podvědomí zákazníků latté art dostává čím dál častěji, zdobení kávové pěny v Maid Caffé vždycky překvapí. Obrázky zhotovené servírkami nebo mužskou částí obsluhy vynikají svou roztomilostí. I jídlo a dezerty podléhají tomuto specifickému stylu zdobení, a tak jsou sandwiche zdobeny kečupem a omelety topingem nebo sirupem.

Maid Caffé vládne přátelská a veselá nálada a specifická etiketa se odráží v chování servírek. Ty hosta hned u dveří vítají veselým pozdravem: „Vítej doma, pane/paní!“ a ihned příchozím nabízí horký vlhký ručníček na osvěžení obličeje a utření rukou a menu. Když si zákazník, tedy pán nebo paní, vyberou horký nápoj, servírka poslední úpravy dodělává vkleče u stolu. V této poloze například rozmíchává v kávě cukr, pokud si to zákazník přeje. Některé Maid Caffé šly ve službách zákazníkům ještě dál a za menší poplatek nabízí zákazníkovi i masáž nohou nebo zad či dokonce čištění uší, i když tento servis je stále ještě populární spíše v Japonsku a v Evropě a Americe si ještě hledá své příznivce. Zákazník si čas čekání na kávu nebo objednané jídlo může krátit hraním her nebo karet se servírkami.

Kvůli uvolněné atmosféře, která někdy zákazníky nabudila dělat věci, které by si v jiných kavárnách nedovolili, existují i seznamy pravidel pro zákazníky, v nichž se píše o tom, co může zákazník očekávat, ale i jakým způsobem se k obsluze chovat. Například je zakázáno, aby se zákazník jakkoliv dotýkal těla servírky, vyptával se jí na soukromí nebo dokonce požadoval její osobní telefonní kontakt.

Maid Caffé jsou sice nezvyklým způsobem zábavy, ale jakmile si k nim najdete cestu, určitě vás nezklamou a navíc se nemusíte bát, že by si návštěvu v nich užíval pouze zatvrzelý fanoušek anime. Maid Caffé jsou vhodným výběrem kavárny i pro rodinnou návštěvu.