Jedna stránka z knihy, impérium s kávovými filtry na vzestupu

Automaty na kávu, které nám vydávají svůj vzácný obsah během pracovní doby, kdy nemáme čas opustit kancelářské budovy a vychutnat si šálek kávy v pohodlí křesla a ne ve stoje z kelímku, jsou možná moderně zpracovanou myšlenkou, ale tato myšlenka o opražení a rozemletí kávových bobů tu byla dávno před námi.

Filtr na kávuJeště před rokem 1908, pokud jste zatoužili po lahodné kávě z kávového stroje, které v té době byly docela novinkou, museli jste místo filtru použít například kus látky. A protože ani látky, zvláště v chudších rodinách, nebylo na zbyt – šatstvo bylo poměrně luxusní komoditou a kde to šlo, látalo se a záplatovalo, jak jen se dalo, muselo se v případě filtrů na kávu přistoupit k plánu B. A ten zněl: „Nemáš látku z šatů, košil nebo kalhot? Použij ponožku!“ Z hlediska dnešních požadavků na hygienu, by bylo něco podobného zcela nepřijatelné. A to i v případě, že by na konci procesu stála tak ušlechtilá věc, jakou je šálek silné a voňavé kávy. Jedná německá hospodyně se, ale vzepřela době, která ji nutila používat špinavé a zašlé kusy oděvu, které navíc snižovaly kvalitu kávy a její chuť měnily na hořkou více, než by bylo přijatelné, místo filtru.
 
Melitta Bentz se chtěla inspirovat informací, kterou hledala v učebnici svého syna. Nakonec myšlenku nepřevedla v čin, ale zkrátka a dobře místo filtru na přípravu kávy použila přímo tuto stránku z knihy. Dnes už se neví, o jakou knihu přesně šlo, natož to, jaký text onu inkriminovanou stránku pokrýval, důležité ale je, že si Melitta tento revoluční nápad nechala patentovat jako kávový filtr
 
Její papírové filtry na výrobu kávy získaly cenu na obchodním veletrhu v Lipsku a její společnost existuje dodnes. Díky této dámě nemusíme pít kávu s tím, co se uchytilo na starých ponožkách! Filtry vyrobené z papíru jsou dnes součástí levnějších strojů na výrobu kávy a nikdo z nás ani nepřemýšlí o tom, že tomu snad někdy bylo jinak.