Kavárna na obrazech I

Kavárna je místo setkávání, společenského dění, schůzek – tajných i milostných a především pak místo, kde vám naservírují výbornou kávu kdykoliv během dne. Kavárna je velmi inspirativní prostor a všimli si toho už dávno více či méně slavní malíři, kteří své obrazy malovali v kavárnách, nebo jim na svých rozměrných plátnech i malých skicách vdechli pomocí tužek, štětců a barev nový život.

CappuccinoZasněná atmosféra kavárny, v níž se cigaretový kouř mísí s párou z připravované kávy a vůně dámských parfémů na sebe váže další tóny skořice, horkého mléka a pražených kávových zrn je ideální pro tvorbu umění. Kavárna hraje hlavní úlohu na mnohých obrazech, jejichž autoři se pokoušeli magický okamžik přikládání šálku s kávou ke rtům a prvního ochutnání tohoto jedinečného nápoje zachytit a navždy uchovat pro další generace zvídavých pozorovatelů.

Vydejme se společně do světa, kde vládne káva vařená s láskou a vášní, kde je kávový šálek víc, než měšec plný zlata, pojďme na prohlídku zcela jiného světa, který nám uchovaly jasné barvy a um předních malířů. Jan Zrzavý například zachytil úžasnou atmosféru staré kavárny na svém obraze z roku 1923 s názvem Kavárna.

V předválečném interiéru naproti sobě sedí dvě půvabné ženy v krásných šatech a pomalu usrkávají ze svých šálků. Na kulatém stolku před nimi se rozprostírá celý kavárenský svět, kromě již zmíněných hrnečků s voňavou kávou jsou to ženské nezbytnosti jako například vějíř nebo pentlička. Potemnělý interirér kavárny však není ani trochu depresivní, spíše naopak. Přestože malíř použil tlumené zemité tóny, dýchá na nás z obrazu radostná a klidná atmosféra k níž přispívají lidé, kteří se vprostřed dne rozhodli zpomalit, narušit rutinní shon dne a otevřít dveře do nového světa, do kavárny, která jim poskytla útočiště od rychlého a chaotického života venku na ulici.