Kavárna na obrazech II

Americký malíř a grafik, hlavní představitel realismu v malířství, Edvard Hopper se ve svých obrazech často inspiroval každodenním životem a vytvářel obrazy, z nichž čiší smutek a osamělost jeho modelů. Takový je i jeho obraz kavárny, který ztvárňuje mladou dívku sedící u okna.

Šálek kávy a novinyModelka s tmavými vlasy svázanými do uzlu upřeně hledí do knihy, kterou drží v ruce, před ní se na stole kouří kávového šálku. Kombinace napínavé knihy a výborné kvalitní kávy je totiž nepřekonatelná. Kávový hrneček pomalovaný modrými květy je na stole osamělý stejně jako dívka ve světě, kterému nerozumí a snad hledá odpověď na svoje otázky právě v knize. Kavárna je pro ni útočištěm, kam se utíká, aby se skryla nejen před ostatními, ale i sama před sebou, před neodbytnou samotou, která ji neustále pronásleduje.

Káva jí, tak jako nám všem, poskytuje útěchu a nabízí naději, že bude líp. Chuť kávy, silná a přitom jemná, nahořklá a přesto sladká je jako přístav ve světě, kterému často nechceme a ani nemůžeme porozumět. Možnost vydechnout si nad šálkem kávy je jedna z těch lepších stránek života a tak není divu, že právě takový moment úlevy po prožitém napětí je centrálním motivem mnohých obrazů. Káva i kniha nám ukazují cestu ven z nudy každodennosti. S chutí silné kávy na jazyku lze snít o dálkách, o jiných světech i jiných lidech. A kniha nám nabízí podobnou slast, kterou je únik.

Tak proč se nevydat do imaginárních dálek s těmito dvěma průvodci? Káva nikdy nechutnala lépe, než s otevřenou knihou, na jejíchž stránkách se odehrává příběh epických rozměrů a čtenář prostřednictvím něj pomalu srůstá s postavami. Stejně tak kniha se nikdy nečetla tak dobře jako ve společnosti šálku s výbornou kávou, která příběhu dodá na dalším rozměru. Pokud tedy toužíte po velkých zážitcích jako ze slavných obrazů, neváhejte a spojte literaturu s kavárenským uměním, výsledkem bude jedinečný kávový zážitek, na který se nezapomíná.