Kávové tradice – Kuba vs. Švédsko I

Ať je léto nebo zima, nesnesitelné horko nebo mrzne, až praští, to, co každému zaručeně zvedne náladu a jeho tělesnou teplotu přizpůsobí okolním podmínkám je káva.

Káva a doutníkBuď ledově vychlazená, s tříštícím se ledem, které jako kry plují po temném povrchu, nebo naopak horká, s párou unikající ze šálku, která prohřeje tělo a zahřeje mysl. Tradice pití kávy je rozšířená všude po světě, pojďme se tedy podívat, jak se tyto tradice mohou lišit, navštívíme-li dvě tak odlišné země, jakými jsou Kuba a Švédsko.

Obě dvě holdují pití kávy, obě mají své zaručené recepty na její přípravu a konzumaci a to i přesto, že se od sebe oba státy liší tak jako oheň a led. Jaká kávová tajemství se skrývají v ostrovní zemi, kde jsou doutníky, moře a nekonečné bílé pláže součástí národní identity stejně jako divoká hudba, nespoutaný tanec a silná černá káva?

Káva je na Kubě uznávaná a respektovaná minimálně stejně jako již výše zmíněné doutníky. Nakonec kombinace silné kávy a silného doutníku je nepřekonatelná. Kuba je velkým hráčem na poli exportu kávy a tak si naštěstí její úrodu v podobě krásných, velkých a sluncem prozářených kávových zrn můžeme dopřát, i když na ostrov samotný necestujeme. Káva je zkrátka národním kubánským bohatstvím. A nejoblíbenější kubánský kávový nápoj? Tak to je rozhodně café cubano! Prozaický název v sobě skrývá celou paletu chutí a vůní a zaslouženě k sobě přitahuje zástupy obdivovatelů, kteří na café cubano nedají dopustit.

Na většině míst světa je pití kávy vysoce sociální aktivitou, kde se kromě konzumace kávy samotné setkávají rodinní příslušníci, kamarádi, známí, navazují se spojenectví a přátelství, mluví se o vysokých i nízkých tématech, debatuje se o chuti a barvě kávy, o politice i smyslu života. A Kuba není výjimkou. Naopak, potvrzuje pravidlo a právě na Kubě je tak možné zažít skutečně komunitní popíjení dobré silné kávy.