Kávové tradice – Kuba vs. Švédsko II

Pravidlem bývá konzumovat kávu přímo na ulici, usrkávat temný horký nápoj v podobě silného a sladkého cafecita. Tomu se také někdy přezdívá espresso Cubano.

Šálky s kávouJedná se totiž o dávku silného espressa, které je připraveno z kávových bobů, jenž se praží a vaří přímo s cukrem nebo s cukrovými granulkami. První, dosti surová verze cafecita ještě může obsahovat ztěžklé a olejnaté kapky espressa, které se spojí se sladkou chutí cukru a vykouzlí jedinečnou kombinaci, která perfektně odpovídá horkým kubánským nocím.

Další variace na cafecito, kubánský kávový zázrak a překvapení pro všechny turisty, kteří se rozhodnou léto strávit na romantickém ostrově, se spoléhá na prášek z espressa. Jiní nedají dopustit na kávu Cafe Bustelo, protože čerstvě namletá je pro ně ta jediná správná. Kubánská káva je obvykle nevelká co do rozměrů a sladká, s o to překvapivější silou zafunguje její magická moc. Káva vás doslova nakopne tak, že se příštích několik hodin budete cítit povzbuzeni a připraveni na cokoliv. Šálek kávy je završen hustou pěnou, která vzniká smícháním rozpuštěného cukru a vysoce aromatické pěny espressa. Chvíle, kdy si ten, kdo zrovna v rukou třímá šálek s café cubano, užívá sladké rozpustilosti pěny je náhle přerušena prvním usrknutím kávy samotné, kdy je překvapení dosaženo tak, že se pod sladkou skořápkou skrývá silný a nahořklý horký nápoj. Cafe Cubano bývá tradičně součástí opulentních kubánských snídaní, jejichž součástí jsou i typické rolky, které se ke kávě perfektně hodí.

Chcete si i v pohodlí domova navodit atmosféru staré dobré Havany? Žádný problém! Připravte si silné espresso, přidejte trochu cukru a výsledný mix přelijte do moka vařiče nebo džezvy. Káva se s cukrem perfektně promísí s bubláním kávy. Nápoj, který bude chutnat po divokých havanských nocích, přelijte do malých šálků, a už si je jen užívejte. K dokonalé iluzi už chybí jen podmanivý hlas španělsky pějící zpěvačky a silný doutník v ruce.