Kávové tradice – Kuba vs. Švédsko III

A protože neexistuje žádná země, jejíž obyvatelé si neoblíbili kávu jako jeden z mnoha životabudičů, jehož konzumace je obzvláště příjemná a výsledky jsou překvapivě pozitivní, tak se ze slunné Kuby vydáme do Švédska.

Šálek kávy se švédskou vlajkouNa severu, ve Švédsku, se přestávka na kávu bere opravdu vážně, každý by měl mít nárok občerstvit se a načerpat energii z kávy. Švédové dokonce tuto pauzu uzákonili a nárok Švédů na kávu a oddych od práce je tak chráněn zákonem. Švédská národní tradice nese název fika.

Obyvatelé severských zemí obecně dokážou svým přístupem ke kávě a relaxaci zahanbit zbytek světa. Tady se zkrátka umí užívat života se šálkem kávy v rukou. Nejlepší nápady na přípravu kávy a nejzkušenější a nejodvážnější baristé pochází většinou z Dánska, Norska, Švédska nebo Finska. Fika je tu tedy pevně zakořeněnou tradicí a kulturním dědictvím. Jedná se o pauzu (které jsou během dne dvě, dopoledne a poté odpoledne, kdy ta odpolední v sobě zahrnuje konzumaci silné kávy a sladkého zákusku), která je garantována zákonem pro všechny pracovníky v zemi. Ti si vlastně každou odpracovanou hodinou vydělají pět minut, což jim umožní strávit dvakrát denně dostatek času ve společnosti kávy. A nejen to. Protože společnost jednoho šálku kávy není nikdy dost, neprobíhá fika o samotě. Přátele, spolupracovníci a rodinní příslušníci se setkávají dohromady a společně popíjejí kávu nebo jiný kávový nápoj podle preferencí. Ke kávě jsou servírovány sušenky, koláčky nebo populární skořicové rolky.

Navzdory obecné představě tak severské země nejsou ledovým královstvím - rájem sucharů a nudných patronů, kteří si nedovedou užívat života. Opak je pravdou, protože jak nejlépe oslavit život, sladké nicnedělání a blízkost přátel než se šálkem kávy v ruce, silným kávovým aromatem kolem ve vzduchu a chutí silné kávy na jazyku? Inspirujte se i vy fikou a ukradněte si vprostřed pracovního dne čas jen pro sebe a prožijte tuto vzácnou chvíli na plno právě s kávou, která vás připraví na další pracovní proces a dostane vás do dobré nálady.