Konec tradice pití čaje?

A protože se v případě čajové sáčku jednalo o americký vynález, než se takto porcovaný čaj dostal na britské ostrovy trvalo to téměř třicet let. Čajový sáček se tam objevil v roce 1935, když je do svého sortimentu zařadila společnost Tetly.

Pití zeleného čajeVelké popularitě se ale na britských ostrovech sáček netěšil, konzervativní klientela se v oblasti přípravy čaje stale držela čaje sypaného. V roce 1968 čaj v sáčcích totiž představoval pouhá tři procenta na britském trhu s čajem.

V roce 2000 však oblíbenost sáčkového čaje vzrostla o celých devadesát procent, soudě minimálně podle preference klientely v oblasti nákupu takto porcovaného čaje. A jak se dalo čekat, se vzrůstem popularity čajového sáčku, klesá oblíbenost čajové konvice, kterou pomalu, ale jistě nahrazuje hrnek nebo šálek. Znamená to snad , že se z pití čaje stává čistě individuální záležitost a společenskou událost, které se účastnilo mnoho přátel či příbuzných nahrazuje pití čaje v osamění?

Je pravdou, že v dnešní hektické době, kdy není času nazbyt a my neustále někam pospícháme, za něčím se honíme, nestíháme autobus nebo vlak, který by nás zavezl do práce a tak dale, je mnohem rychlejší vypít si hrnek čaje ve stoje nebo spíše za běhu. Zapneme elektrickou konvici, do hrníčku hodíme čajový sáček, přelijeme ho vroucí vodou a vlastně se ani neobtěžuje s plátky citron nebo nádobkou s mlékem a talířkem s porcovaným cukrem.

Zdá se jakby jednotlivé úkony rituálu pití čaje byly zcela zapomenuty, ale je tomu skutečně tak? Pití čaje ale jako významná kulturní tradice ještě nevymřelo a přesto, že se s ním nesetkáváme každý den, stále existuje. Nikdy není pozdě s ním začít a tak, pokud chcete zkusit něco nevšedního, začněte s pitím čaje o páté. Je to jedinečná příležitost, jak se setkat s přáteli a vychutnat si šálek lahodného čaje.