Legendy o kávě III.

A jak na evidentně módní vlnu a možnou prosperitu státu díky pití kávy naskočila Evropa? Kdy došlo k tomu přelomovému okamžiku a obyvatelé starého kontinentu, sice jako jedni z posledních na světě, ale v případě kávy je lepší pozdě, než nikdy, se mohli ponořit do jedinečného arómatu, plné chuti a temné barvy kávového nápoje?

Protože Arábie i Afrika již několik století strážili tajemství výroby i přípravy kávy a evropští kupci zase hodně cestovali do exotických zemí, jen málokoho by nenapadlo, že zrovna prostřednictvím starých obchodních cest káva doputovala do Evropy, kde s přehledem zaujala výsostná místa v městských kavárnách, na venkovských šlechtických sídlech, ale úplně nejdříve na královských dvorech.


Nová místa, jiné mravy, odlišná kuchyně a podivuhodné nápoje. Káva zkrátka musela okouzlit na první pohled, první zavonění, první ochutnání. A co teprve její zázračné účinky! Vždyť to nebyl nápoj, ale lék. „Turci mají nápoj temné barvy. Přivezu ho Italům.“ Takový závazek si prostřednictvím svého deníku uložil benátský kupec na počátku sedmnáctého století. A jak napsal, tak udělal, v roce 1615 skutečně kávu představil Evropě.
Ale s kávou, jako výsledným produktem se mnozí spokojili jen na velmi krátkou dobu. Způsoby výroby, to dlouhé věky střežené tajemství, to je to, oč tu běží. A tak začal závod o to, kdo s přípravou začne dříve.


Do boje s přesilou a počátečními překážkami se směle pustilo Holandsko, když v roce 1616 zpřístupnili pití kávy velkému množství obyvatel tím, že kávovník začali napříč Evropou kultivovat. Stali se prvními v řadě a svého unikátního prvenství využili o sedmdesát let později, když založili první Evropany vlastněnou plantáž s kávovníky. Stalo se tak v roce 1696 na Jávě, která je v současnosti částí Indonésie. Holandsko, povzbuzeno prvními úspěchy, vrhlo se do kávového byznysu po hlavě a naplno. Amsterdam začal zapůjčovat kávovník aristokratům po celé Evropě. To byla doba skutečného boomu kávy, kdy její cena rostla a úměrně s ní pojetí kávy jako luxusního produktu.