Mýty a káva I

Káva je obrovský fenomén nejen dneška. Sláva a popularita tohoto horkého nápoje a s ní spojená prestiž je zakotvena hluboko v historii, zasahuje do několika časových pásem a pokrývá všechny zemské kontinenty. A jak už to tak s velkými a slavnými fenomény bývá, váže se ke kávě množství mýtů a polopravd.

Některé informace ohánějící se svou zaručeností a pravdivostí ve skutečnosti pouze zveličují nebo naopak zmenšují skutečnost a tak se rodí mýty, v nichž je ale zrníčko pravdy, které touží být odkryto. Příběhů, historek, pověstí a legend nejrůznějšího původu, přesahu a vlivu je nepočítaně, ukažme si alespoň některé z nich a vyvraťme společně to, co není pravda a osvětleme paprskem poznání skutečnost skrytou za nánosy lží a polopravd.

Prvním z řady mýtů je ten o tom, že káva dehydratuje lidský organismus. Je tomu ale skutečně tak? Ano i ne. Káva skutečně působí močopudně, ale ne tolik, jak se myslelo. Jedná se opět o velké zveličení problematiky, která se malých dávek kávy vůbec netýká. Skvělá zpráva pro všechny milovníky kávy! Káva ale není močopudná, pokud není konzumována ve skutečně velkém množství.

Velké množství by v tomto případě znamenalo pět set až šest set miligramů denně. Ale při běžné konzumaci nehrozí žádné nežádoucí účinky. Ve skutečnosti řada studií prokázala, že moč člověka, který požil kofeinový nápoj, se nijak neliší od toho, který pil jen vodu, takže pokud si kávu dopřáváte v rozumných dávkách, rozhodně se nemusíte ničeho obávat a už vůbec ne odvodnění organismu. Proto si směle objednejte jakýkoliv kávový nápoj bez výčitek.

Pokud ho zapijete sklenicí vody tak svému tělu samozřejmě jen pomůžete, ale nutnost to není. V horkých dnech byste ale na pitný režim neměli zapomínat, a pokud se vám šálek kávy stane připomínkou dorovnání vodního dluhu vůči svému tělu, je to jen dobře.
 

Pokračování tohoto článku naleznete zde.