Mýty a káva II

A jak je to s tím, že káva prodlužuje život? Opravdu díky kávě můžeme žít delší a hodnotnější život? Nebylo by to moc radosti najednou?

Pravdou je, že káva obsahuje spoustu antioxidantů, vlastně je to největší zdroj antioxidantů, ke kterému se obyčejný člověk ze Západu ve svém životě pravděpodobně dostane. Antioxidanty jsou pro naše tělo velmi důležité, protože nám pomáhají bojovat s chemickými prvky, kterým se říká volné radikály. V důsledku pravidelného pití kávy mají lidé, kteří si kávu skutečně dopřávají každý den, nejnižší riziko onemocnění například Parkinsonovou chorobou, cukrovkou nebo srdečními chorobami. To je ta dobrá zpráva.

Ale protože každá mince má dvě strany, tak tady je ta špatná. Milovníci kávy mnohem častěji podléhají takovým zlozvykům, jakými jsou kouření cigaret nebo doutníků, silné pití alkoholu nebo jezení červeného masa. Studie hovořící ve prospěch kávy bere v potaz jen ideální stav, tedy takový, kdy si člověk dopřávající si každý den šálek kávy, zároveň odpírá všechna lákadla zmíněná výše. V takovém případě je pití kávy opravdu prospěšnou činností. Proto je chvályhodné se jí denně věnovat co nejčastěji.

Další mýtus, na který můžete v souvislosti s kávou narazit, se také týká výživy, konkrétně nutričních hodnot kávy. Tento mýtus mluví o kávě jako o cenném a důležitém zdroji výživných látek, které jsou třeba k našemu přežití. A jak to tedy ve skutečnosti je? Jediný šálek kávy obsahuje 11% doporučené denní dávky vitamínu B2, 6% vitamínu B5, 3% manganu a o pouhé procento méně hořčíku. A to není zrovna málo, proto držte tuto informaci v mysli a nezapomínejte na ni převážně ve chvíli dilematu, zdali si v kavárně objednat spíše šálek kávy nebo minerální vodu. Vždycky volte spíše první možnost. Vždyť tím chráníte své zdraví! Navíc požitek z voňavé čerstvě namleté kávy, vdechování její jedinečné vůně a možnost nechat si v ústech rozpouštět její hříšně silnou a lahodnou chuť je hodnota sama o sobě.

 

Pokračování tohoto článku naleznete zde.