Nejznámější písničky o kávě

 Káva spojuje lidi po celém světě, je univerzálním tématem hovorů a inspiračním zdrojem. Existuje snad lepší kombinace než šálek dobré kávy a příjemné hudby? Ano! Může to být píseň o kávě, kterou si ideálně poslechnete v kavárně nad hrnkem kávy. 

Káva v hudběVšechno je náhle přesně tak, jak má být. Svět se zastavil a rty se přibližují k okraji šálku, aby lačně ochutnaly první doušek kávy, v němž je cítit čerstvý vzduch na plantážích, nasládlá chuť pražení a hlavně láska, se kterou k výrobě tohoto temného zázraku došlo. Pokud chcete společně s kávou zaútočit na všechny své smysly, začněte se shánět po těchto písních, které kávu opěvují přesně tak, jak to tajně toužíme udělat my všichni.

A začněme hned s těmi největšími velikány. Frank Sinatra svou píseň pojmenoval jednoduše Coffee Song. V jeho hitu z roku 1946 se zpívá mimo jiné i o tom, že v Brazílii je hodně kávy a písnička vlastně popisuje svět, v němž je pití kávy natolik rozšířené, že napít se čehokoliv jiného je zločinem. Například pití obyčejné vody namísto oddávaní se plné chuti silné kávy je pokutováno padesáti dolary.

Méně optimistický tón má Ella Fitzgerald. Ta zpívá v písni Black Coffee o pochmurné náladě a pesimistických pocitech, které někomu hrnek černé kávy bez cukru a mléka může asociovat. Silná černá káva může být symbolem samoty a frustrace plynoucí z nepochopení. V takových chvílích každý z nás sáhne po něčem, na co se dá spolehnout. A černá káva je sázkou na jistotu.

Káva byla spojena s chvílí odpočinku i na dlouhých cestách Johnyho Cashe. A právě těmto chvílím vzdal hold v písni Cup of Coffee. Káva v bistru, mnoho mil za sebou, ještě více před sebou. Vzpomínky na přátele, dálky, dobrodružství, to vše můžeme číst ve verších od legendy amerického country.

Mladší generace bude spíše znát, že Newyorští Beastie Boys rapují v písni Intergalactic o cukru s kávou bez smetany nebo píseň Cold Coffee od Eda Sheerana, kde mu láska přináší stejné pocity jako studená káva po ránu.