Trochu jiné cappuccino – 3D příšerky z mléčné pěny

Káva vždy probouzela inspiraci a pití kávy šlo ruku v ruce s tvorbou. Ať už si do kavárny pro polibek múzy chodili malíři nebo spisovatelé, neodcházeli s prázdnou. A ani dnes tomu není jinak, spíše naopak! V umělecké dílo se v poslední době proměnila sama káva a tak si můžete kousek umění, až se jím pokocháte, vypít.

3D Latté artKaždý z nás už to alespoň jednou zažil – zajdete si do kavárny, pohodlně se usadíte do židle nebo křesla a objednáte si cappuccino nebo caffé latté. Místo obyčejného šálku završeného kopečkem mléčné pěny dostanete po chvilce malé umělecké dílo. Říká se tomu latté art, tedy mléčné umění nebo umění v mléce a jedná se o kreslení tvarů nebo obrázků kávou do mléčné pěny.

Teď se ale v tomto směru objevila revoluční novinka – 2D se proměnilo ve 3D a vám se teď může stát, že vám z šálku bude vylézat roztomilá mléčná příšerka. Sedmnáctiletá Daphne Tan totiž povýšila latté art na zcela novou úroveň a vytváří na kávě pohádková i skutečná zvířata. V šálku horkého kávového nápoje, který obsahuje mléko nebo pěnu dokáže vytvořit medvídka, chobotnici, jednorožce, kočku nebo psa. A co k tomu potřebuje? Stačí jí jen horká a hustá mléčná pěna, dvě lžičky a špachtle. 

Postavičku vytvoří v hloubce šálku a postupným přiléváním kávy tato mléčná příšerka stoupá a roste až nakonec překročí okraj šálku a zdá se, jakoby se snažila vylézt ven. Vzniklé zvíře, při jehož tvorbě se mladá umělkyně inspiruje i populárními anime seriály, nakonec polije sladkými topingy v různých barvách. Aby byla iluze oživlých zvířat podpořena ještě jednou, stačí se šálkem zatřást a příšerky zrozené z mléčné pěny se znovu probudí k životu. Umělkyně vytváří každý šálek deset až patnáct minut a ke zdobení a tvorbě detailů používá karobový prášek. Je mistryní i v přípravě partnerských šálků, kde se zvířátko zrozené z mléčné pěny roztahuje mezi dvěma hrnečky či sklenicemi a po jejich oddálení, dochází k roztržení umění na dvě půle a každému tak zůstane jedna část. Káva nikdy před tím neměla tolik dimenzí.